Mivel kereste a kenyerét a középkori ember? Ezek voltak a leggyakoribb szakmák
A középkorban többek között a cipészet és az ácsmunka volt elterjedt.

- Így mutat ugyanaz a bőrhatású nadrág különböző stílusú szettekben: elképesztő, mennyi lehetőség rejlik benne »
- 4 nőies stílusvariáció a hullámos frizurára, ami most nagyon divatos: így készítheted el a csodás loknikat »
- Palvin Barbival az élen ők azok, akik sokak öltözködését inspirálják: 8 gyönyörű nő, aki fiatalon lett népszerű stílusikon »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Melyik magyar város látnivalója Gázi Kászim pasa dzsámija? 8 kérdés az ország neves helyeiről
- 3 európai ország, ahova kevés magyar utazik, pedig érdemes lenne: igazi gyöngyszemek
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Fontos változás jön a magyarországi utakon: komoly büntetést kaphat, aki nem tud róla
Mivel foglalkozott egy középkori ember? Az akkor legkedveltebb szakmák közt volt a cipőkészítés és az ácsmesterség is.
Napjainkban egyre több az íróasztal mellett végzendő munka, és egyre fogynak a szakmunkások. Néhány száz év alatt nagyot változott a világ, és vele a legnépszerűbb foglalkozások is mások lettek, mint a középkorban voltak.
Gyakori középkori szakmák
Érdekes élmény lenne, ha az ember beszállhatna egy időgépbe, és saját szemével nézhetné meg, milyen volt a tárgyalt időszak. E masina híján csupán a feljegyzésekre lehet hagyatkozni.

Lucie Laumonier középkor szakértő is így tett, amikor szerette volna átlátni, pontosan milyen mesterségeket űzött a legtöbb középkori ember Európában.
Egy átlagos korabeli európai város, Montpellier írásos emlékeit, pontosabban adónyilvántartását vette alapul, mely összesítve tízezer háztartás adatait tartalmazza. Az egyes periódusok más-más mennyiségű háztartás adatait ölelik fel.
Az 1435 és 1446 közöttiek 2200 háztartásra vonatkoznak. Az esetek 2/3 részében ismert a családfenntartó szakmája, és sok egyedülálló nő is bejegyeztetett magának valamilyen mesterséget. Tucatnyi foglalkozást űztek akkoriban, de a leggyakoribb öt a gazdálkodás, az ácsmesterség, a hentesség, a cipészet és a templomi munka volt.
A népesség 25%-át a gazdálkodók tették ki a tárgyalt időszakban, akik közül 16,5%-a adózott a tevékenysége után. Zömük a város szélén élt, ugyanis a legtöbb termőföld ezeken a területeken helyezkedett el. Voltak városi gazdálkodók is. Ők a városszéli földeken vállaltak munkát. Mások disznót, csirkét tenyésztettek, gyümölcsös- és zöldségeskertekben dolgoztak. Bár sokan éltek gazdálkodásból, Montpellier így is importra szorult.
Az ácsok akkoriban nemcsak tetőkészítéssel foglalkoztak, hanem más famunkákkal is. Házakat húztak fel, bútorokat fabrikáltak, sőt, tűzifa-árusítással is üzleteltek. Olyan is előfordult, hogy az állam szolgálatába álltak, és középületeket újítottak fel.
A középkorban komolyan vették a böjtidőszakokat, de még így is sok húst fogyasztottak az év más napjain, a henteseknek tehát volt dolguk bőven. Különösen disznót, ürüt és marhát dolgoztak fel. 1435 és 1446 között az adófizetők 4%-a élt ebből Montpellier-ben, ami mintegy hatvan fő lehetett, azaz háromszáz emberre jutott egy hentes. A tárgyalt időszakban Tolouse-ban 225 főre jutott egy.
Ami a cipészetet illeti, a szakmában dolgozók 4%-a fizetett adót 1435 és 1446 között. Aszerint rendeződtek céhekbe, hogy ki melyik utcában dolgozott. A lábbeliket bőrből varrták, ám a színezett alapanyag előállítása nagyon szennyező tevékenység volt.
Templomi munkát, így papi, apáca-, szerzetesi, diakónusi vagy kápláni munkát az akkori adófizetők kevesebb mint 4%-a végzett Montpllier-ben, de valószínűleg a feljegyzettnél többen foglalkozhattak ilyesmivel.
Noha nem az első öt leggyakoribb szakma volt, a középkorszakértő elemzése szerint szabóból, közjegyzőből, borbélyból, kiskereskedőből és kőfaragóból is sok volt a szóban forgó időszakban, és hasonlóképpen sok lehetett egész Európában is.
Így élt egy középkori király
Mit csinált egész nap a király, míg a nép keményen dolgozott? Korábbi cikkünk ezt foglalta össze.
(Képek: Getty Images.)
OLVASD EL EZT IS!

- történelem
- érdekesség