Valamennyi ma élő ember utolsó közös ősei: Ádám és Éva genetikai értelemben nem találkoztak

Genetikai értelemben is létezett egy Ádám és egy Éva.

A genetikai Ádám és Éva
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Bibliából ismerjük a teremtéstörténetet, benne Ádám és Éva paradicsomi létét, bűnbe esését és kiűzetését is. 21. századi emberekként azonban ismerjük a genetika fogalmát és annak alapvetéseit: sokakban felmerülhetett már a kérdés, vajon beleillik-e a genetikába a bibliai pár története?

A válasz a tudomány megközelítése szerint nemleges. Ádám és Éva történetét sokkal inkább szimbolikusan érdemes nézni.

Miért nem lehetne minden embernek a bibliai Ádám és Éva az őse?

Egyszerűen megválaszolva azért nem lehetne, mert ez esetben az ember aligha lehetne a domináns faj a földön.

2013-ban egy tudóscsoport, figyelembe véve a mutációt és más genetikai faktorokat, meghatározta, hogy egy minimum 60 ezer fős populáció volt szükséges ahhoz, hogy az ember legyen a domináns faj. Ez a 60 ezres populáció jelenthetett megfelelő genetikai változatosságot és annyi genetikai variációt, hogy az egymással gyermeket nemző emberek és azok később gyermeket nemző leszármazottai ne legyenek rokoni kapcsolatban. Az elgondolás szerint 60 ezerből 2250 ember északi irányban Európába, Ázsiába és Közel-Keletre vándorolhatott, és 10 ezer maradhatott Afrikában. Ha a kezdeti populáció 60 ezernél kisebb lett volna, akkor beteges vagy nem életképes emberek születtek volna, és sosem válhattunk volna domináns fajjá.

A genetikai értelemben vett Ádám és Éva

Ádám és Éva azonban a fentiek ellenére is létezhetett. A tudósok úgy nevezik őket, genetikai Ádám és mitokondriális Éva. Őket röviden úgy definiálhatnánk, mint minden ma élő férfi és minden ma élő nő utolsó közös őse.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A genetikai Ádám volt az az afrikai férfi, akinek az Y kromoszómája töretlen láncolatban öröklődött tovább - a szám vitatott - 125-135-156-209 ezer évvel ezelőttről. Bármennyi is a szám, a genetikai tényeken nem változtat. Nem az első férfi volt a földön, de az a férfi volt, aki szerencsés módon hordozta azt a genetikai információt, ami a mai napig tovább öröklődve fennmaradhatott.

A mitokondriális Éva sem az első nő volt a földön, hanem az az utolsó közös nőnemű ősünk volt, akitől a mitokondriális DNS egészen napjainkig töretlen vonalban tovább öröklődhetett.

Közös őseink tehát nem ugyanazok, akikről a Biblia mesél, csupán az az összecsengés, hogy a genetikában is megállapítható egy nő és egy férfi, akiknek a genetikai információi még a mai napig is kimutathatók bennünk. A tudományos értelemben vett, idézőjeles Ádám és Éva azonban valószínűleg sosem találkoztak.

A legkorábbi ruhaneműk

Az első emberek témájának apropóján nézegess képeket a legkorábbi ismert ruhaneműkről.

9300 éves lábbeli: képeken a legrégibb ruhadarabok, amiket valaha találtak

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük