Einstein kinyújtotta a nyelvét, de tudod, miért? A fotó, amit ismersz, és a sztori, ami mögötte van
Mindenki látta ezt a képet Einsteinről, de kevesen ismerik a hátterét.

- A természet ihletet ad (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Thomas Anders Budapesten! (x)
- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- Így biztosíthatod a higiéniát az otthonodban! (x)
- Tökéletes mosásra vágysz? Ezeket tartsd szem előtt! (x)
- Így okosítsd fel az irodát! (x)
- Esztétikus ajakfeltöltés túlzások nélkül: 3 eljárás, amivel természetes hatás érhető el »
- Császármetszés utáni heg egy bikinis fotón: a gyönyörű modell sok nőnek segít, hogy elfogadja testét »
- A legfinomabb vízhajtó gyümölcsök és zöldségek tavasszal: fokozzák az anyagcserét és feldobják a frissítő smoothie-t »

- Melyik magyar városban van a képen szereplő székesegyház? Tippelj a kvízben!
- A 4 legrosszabb reggeli, amit mégis sokan fogyasztanak: pillanatok alatt megemelik a vércukorszintet
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- Vastag Csaba címlapon új barátnőjével: a gyönyörű Evelinnel már össze is költöztek
- 10 ismert magyar közmondás, amiből elvettünk egy-egy szót: tudod, mi hiányzik?
Idén 140 esztendeje, hogy megszületett Albert Einstein (1879-1955). Ikonikus fotóját, melyen kinyújtja a nyelvét, mindenki ismeri, ám a zseni huncutságának miértjét aligha próbálják megfejteni az emberek.
Pedig egy jókora miértet megérdemelne a kép: egy világszerte elismert tudós, aki gyermeki szertelenséggel grimaszol a kamerába? Ezzel az egy pillanatával Einstein az egész világ szívéhez mindörökre közel került.

A fényképezőgépen innen Arthur Sasse, a UPI fotósa kattintott, újságírók egész hadának társaságában, akik mind azért sereglettek az utcára, hogy elkapják a születésnapos Einsteint egy mondat erejéig.
A fotó története
De vajon mi volt a rejtélyes nyelvnyújtás mögött? A kép 1951. március 14-én készült, az Einstein 72. születésnapjára rendezett születésnapi összejövetelt követően. Az ünnepséget a Princeton Egyetemi Klubban tartották. Későre járt, a tudós pedig hazaindult a rendezvényről.

Az Aydelotte házaspár társaságában kapták lencsevégre. Frank Aydelotte 1921-től 1945-ig az Institute of Advanced Study igazgatója volt. Ők vitték magukkal kocsijukban Einsteint.
Újságírók tucatja gyűlt köréjük, de a születésnapozásban kimerült Einsteinnek már semmi kedve nem volt velük szóba elegyedni. Ellenállását nem véve figyelembe, a sajtó emberei tovább kérlelték, és az autóba szálló tudóstól legalább egy mosolyt kértek, amit lehozhatnak a másnapi lapokban.
Ekkor a zseni egy egyszerű mosoly helyett nyelvét nyújtva grimaszolt a kamerákba, nem sejtvén, hogy ezzel egy világhíres, örökzöld képet hagy majd hátra az utókornak. A lapokban látva Einstein egy percig sem bánta a komolytalan portrét, sőt: olyannyira megtetszett neki, hogy üdvözlőkártyát készíttetett annak szerkesztett verziójából, melyről ismerőseit levágták.
Amikor a mókás kép készült, vele egy, a legtöbb ember számára addig rejtve maradt oldalát mutatta be Einstein. Noha bizonyosan nem vezérelte ilyen cél, mindörökre belopta vele magát az emberiség szívébe.
Nevét addig úgy ismerték, mint a tudomány jelentős alakjáét, aki mind a kvantumfizikában, mind az atomfizikában sokat tett le az asztalra. Attól fogva azonban, hogy elkattant a fényképezőgép, már nemcsak a zsenit látták, látjuk benne, hanem az embert is, aki kócos, fehér haja alól huncutul nyelvet öltött a világra.
OLVASD EL EZT IS!

- érdekesség
- naprendszer