Gyönyörűen csilingelnek a furcsa sziklák: senki sem érti a különös jelenséget

A mesés hangzást senki sem tudja megfejteni, de sokakat megihlet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy robusztus, kemény szikláról valószínűleg senki sem feltételezné, hogy csengő hangja van, a csilingelő vagy más néven zengő sziklák viszont pont ezzel okoznak meglepetést mindenkinek. Ha egy kalapáccsal vagy más fém ütőalkalmatossággal rájuk csapnak, a sziklák tündéri hangon csilingelnek, akár a csengettyűk.

Ilyen különös sziklákat több helyütt is találni a világban. Vannak Angliában, Pennsylvaniában és Nyugat-Ausztráliában is. Bár külön kontinenseken helyezkednek el, két dolog közös bennük: hangjuk, illetve, hogy senki sem tudja, miért szólnak így a sziklák.

Sokakat megihlet

Bármi okozza is a sziklák különleges tulajdonságát, csilingelő hangjuk sok arra tévedő kreatív, zene iránt fogékony turistát megihlet, ezért időről időre kerülnek fel a netre olyan zenei alkotások, melyekben a megszólaló kövek voltak a hangszerek. Ezekből mutatunk egy megkapót, melyet fiatalok szereztek és vettek fel.

Rejtély

A sziklák e tulajdonsága a mai napig rejtélyt jelent a tudomány emberei számára. Edgar T. Wherry, a 19-20. század ásványszakértője a Lehigh Egyetemen végzett kutatásai során arra a feltételezésre jutott, hogy a vulkáni kőzet textúrája lehet a csilingelő hang oka, melyet felerősítenek a környező sziklák. 1965-ben a Lafayette Főiskola geológusa, Richard Faas rájött, hogy a sziklák még olyan frekvenciákon is megszólalnak, melyeket az emberi fül már nem hall. Bárki fejtegette is, nem jutott el a 100%-os magyarázatig: a zengő kövek titka mindmáig titok maradt.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Időszámításunk előtt 6000: jó évjárat lehetett a világ legrégibb bora?

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük