Rák, nátha, puffadás ellen

Gyógyító vöröshagyma

Sírsz, amikor pucolod, és sok helyed van a metrón, ha ettél belőle, mi az? Ez bizony nem más, mint a rengeteg betegséget gyógyító fűszernövényünk.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Elnevezése, fajtái

A vöröshagyma eredetileg Közép-Ázsiából került hazánkba, majd szinte minden főtt és sült ételünknek elengedhetetlen hozzávalójává vált.

A vöröshagymát népiesen hajmának, zsidószalonnának, vereshagymának, sőt mózespecsenyének is nevezik. Nagyon sok fajtája van, de hazánkban – illetve egyre több helyen a világban – a makói a legkedveltebb, hiszen csípős íze nem olyan erős, és aromája is kellemes.

Nem csak a konyhában...

A vöröshagyma azonban nem csak a konyhában alkalmazható, mint fűszernövény. A fokhagymához hasonlóan remek gyógyítóeszköz lehet, amennyiben úgy döntesz, hogy nem gyógyszertári termékekkel kezeled ki magad. Sokan nem is tudják, hogy micsoda vitaminbomba ez a csípős növény.

Sok benne a B- és a C-vitamin, de ezenkívül tartalmaz illóolajat és allilszulfidot is, mely jellegzetes illatát adja.

Mire jó?

  • Bélféregűzésre,
  • vizelethajtásra,
  • étvágygerjesztésre,
  • illetve vércukor csökkentésére is használják.
  • A fertőzéses orrmelléküreg-gyulladás tüneteit is csökkenti.

Egyes kutatók úgy vélik, hogy a vöröshagymában vannak olyan vegyületek, melyek megakadályozhatják, vagy legalábbis lassíthatják a rákos sejtek növekedését, szaporodását. Így áttörést jelenthet a rákgyógyításban és megelőzésben.

Érelmeszesedés, koleszterin

A modern fitoterápiában sokat használják a vöröshagymát érelmeszesedés ellen. Nem feltétlenül akadályozza meg, de mindenképpen lassítja a folyamatot. Így pedig, közvetve, a szívroham megelőzésében is elhanyagolhatatlan szerepe van.

A koleszterinszint egészséges értékét is segít megtartani, hiszen a megnöveli a HDL mennyiségét, melynek feladata a koleszterin erekből és szövetekből való eltávolítása.

Érdekes az a tény is, melyet indiai kutatók ismertek fel, miszerint a zsíros ételek mellé nyersen elfogyasztott vöröshagyma azonnal hat a koleszterinszintre, hiszen megakadályozza a zsírok lerakódását. Ehhez mindössze annyi kell, hogy a pörkölt mellett a tányéron legyen 45 deka nyers hagyma is.

Emésztés

A hagyma segíti az emésztést is. Ha kis mennyiségben fogyasztod, akkor kifejezetten étvágygerjesztő hatása van, ezért sokan ajánlják azoknak, akik étvágytalanságtól szenvednek, vagy hízni szeretnének. Nagyobb mennyiségben azonban az emésztőnedvek termelését növeli, ezáltal megakadályozza a puffadást, és segít a telítettség érzését is megszüntetni.

Vigyázni kell a nagy mennyiségű hagymával, mert aki érzékeny a cukorra, annál a hagyma éppen a kívánt hatás ellentétjét, felfúvódást válthat ki. De nem ritka a hagyma által okozott migrénes fejfájásroham sem.

Baktériumölő

A fokhagyma után a vöröshagyma a legerősebb baktériumölő, ezért nátha ellen kiváló orvosságként szolgálhat. Illóolajainak köszönhetően feloldja a letapadt nyákot, és folyadéktermelésre serkenti a mirigyeket. Megszünteti az orrdugulást, és a száraz köhögésen is segít.

Nátha elleni használatáról Nagyanyáink praktikái a nátha ellen című cikkünkben olvashatsz!

Ezt is szeretjük