Az ételek és gyógyszerek kölcsönhatása

Vajon miért van az, hogy egyes gyógyszerek bevétele evés előtt javasolt, míg másokat evés után kell bevenni?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbb gyógyszer szedésének megkezdése előtt az orvos pontos utasítást ad arra vonatkozóan, hogy evés előtt vedd be, vagy közben, vagy esetleg utána. Ez szerepel a betegtájékozatón is. Az étel befolyásolhatja a gyógyszerek felszívódását.

Az elfogyasztott táplálék mennyisége és minősége hatással lehet a gyógyszer felszívódására, kiürülésére, eredményességére, de ugyanígy a gyógyszerek is befolyásolhatják a táplálékban található fontos anyagok hasznosulását.

A táplálkozás hatása a gyógyszerekre

Amikor valaki véralvadásgátló kezelésen vesz részt és ehhez gyógyszereket is szed, akkor kifejezetten kerülnie kell a zöld színű ételeket – pontosabban a zöld levelű zöldségeket – mert ezek K-vitamin tartalma olyan magas, mely már befolyásolhatja a gyógyszer hatásának erősségét. Ilyen zöldségek például:

  • sóska
  • spenót
  • petrezselyem
  • uborka
  • zöldbab

Az antibiotikumok esetében célszerű a gyógyszert étkezés előtt bevenni, mert ezen készítmények felszívódását csökkenthetik a gyomorsav és az emésztőnedvek. Azokat az orvosságokat viszont, melyek irritálhatják a gyomor nyálkahártyáját, inkább étkezés közben, vagy után vedd be. Természetesen a nagyobb táplálékmennyiség is hatással van a gyógyszerekre, hiszen késlelteti felszívódásukat.

Sokszor az sem mindegy, hogy mivel veszed be a gyógyszereidet. Ha például vasat kell szedned, akkor a legjobb, ha gyümölcslével veszed be, mert a gyümölcsben található C-vitamin segíti a beépülését, míg például a tejben található kálcium gátolja azt.

Az alkohol pedig sokszor kontrollálhatatlanul megnöveli a gyógyszerek hatását. A nyugtatók erőssége drasztikusan megnő és akár életveszélyes is lehet.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A gyógyszerek hatása a táplálkozásra

  • Bizonyos gyógyszerek étvágytalanságot okoznak, mellyel gátolnak abban, hogy tested számára elegendő mennyiségű és változatosságú ételt vegyél magadhoz.
  • Az is előfordulhat, hogy megváltozik az ízérzékelésed, például néhány vérnyomáscsökkentő gyógyszer esetében. Több gyógyszer is okoz jellegzetes fémest ízt a szájban, mely kimondottan csökkentheti az étvágyadat.
  • Természetesen vannak ellentétes hatású készítmények is, mint például a depresszió elleni kedélyjavító gyógyszerek, melyek étvágynövekedéssel és hízással is járhatnak.
  • Számos gyógyszer mellékhatása lehet hányinger és hányás – ilyenek általában a daganatos betegségek elleni készítmények – és ezzel erősen befolyásolják a magadhoz vett táplálék felszívódását.
  • A felszívódást és szervezetbe történő hasznos beépülést változtathatják a gyógyszerek másképpen is. A hashajtók például hatással vannak az emésztőrendszerre, és ezáltal a táplálékok feldolgozása nem a természetes úton történik.

OLVASD EL EZT IS!

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük