3 súlyos betegség, ami elsősorban a nőket fenyegeti

Ismerd meg azokat a betegségeket, melyek nemedből adódóan nagyobb valószínűséggel leselkednek rád!

FeminaShop

Látogass el a
Femina Shopba!

Megnézem
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Logikus, hogy bizonyos egészségügyi problémák nem egyforma gyakorisággal érintik mindkét nemet. Így például a hüvelygomba vagy méhnyakrák egyértelműen a nőké. Néhány betegség azonban, függetlenül attól, hogy a férfiakat is kínozhatja, nagyobb valószínűséggel fordul elő a szebbik nem köreiben.

Hólyaghurut

Hólyaghurutról – vagyis felfázásról – akkor beszélhetünk, ha a kórokozók a húgyhólyagban elszaporodva gyulladást okoznak. Bár télen a hidegebb idő miatt könnyebben fázol fel, nyáron viszont elegendő lehet egy vizes fürdőruha vagy egy sátorban töltött hűvösebb éjszaka is ahhoz, hogy megtörténjen a baj.

Tünetek

  • Alhasi fájdalom.
  • Véres vagy gennyes vizelet.
  • Égő fájdalom vizeletürítéskor.

A nők anatómiai felépítésükből adódóan gyakrabban küzdenek a hólyaghurut kellemetlen tüneteivel. A rövidebb húgycső miatt ugyanis a kórokozók gyorsabban jutnak fel a húgyhólyagba, mint a férfiaknál. További rizikófaktort jelenthet, hogy a nők esetében a végbélnyílás és a húgycső külső nyílása egymáshoz igen közel helyezkedik el – minek következtében a baktériumok könnyebben terjednek. Minden második nő tapasztalja élete során legalább egyszer a hólyaghurut kellemetlen jeleit.

Kezelési lehetőségek

Bár a betegség önmagában is igen kínzó tünetekkel járhat, bizonyos esetekben olyan súlyos következményei lehetnek, mint például a vesemedence-gyulladás. Épp ezért a felfázás minél előbbi kezelést igényel. Orvosod antibiotikum-kúrát fog javasolni, amit kiegészíthetsz tőzeg- vagy vörösáfonya-kapszula szedésével is. Az áfonyában lévő tanninok ugyanis megakadályozzák a kórokozók szaporodását a húgyhólyag falán.

Végül pedig fontos, hogy minél több folyadékot – elsősorban vizet – igyál, hiszen ezzel megkönnyíted a baktériumok távozását a szervezetből.

Visszértágulat

A visszértágulatot a vénák megbetegedése okozza. Ezek az erek szállítják az elhasznált vért a szövetekből a szív felé, és ha a bennük lévő billentyűk működésében zavar lép fel, nem tudják megfelelően szabályozni a vér irányát. Mindennek következtében a vénákban a vér pangásnak indul, idővel pedig a szervezet keringési rendszere károsodhat.

A betegség, mely során az érintett erek kóros mértékben kitágulnak, szinte kizárólag az alsó végtagot érinti. A visszértágulat hátterében egyrészt a vénák falának veleszületett gyengesége áll, másrészt olyan tényezők is hozzájárulhatnak a kialakulásához, mint az elhízás, a terhesség, a fogamzásgátló tabletta szedése, valamint a mozgásszegény életmód.

Egy 2007-es felmérés alapján a magyar lakosság harmadát érinti a betegség. Míg a férfiak 19%-a, a nők 45%-a szenved a visszértágulattól. Megdöbbentő adat, hogy már a harmincas korosztály 20%-ának is vannak visszeres panaszai, és a huszonévesek között is egyre több az érintett. A betegséget nem szabad félvállról venni, hiszen nem pusztán esztétikai problémáról van szó. A visszértágulat ugyanis megnöveli a vérrögképződés veszélyét – ezáltal pedig nagyobb az esély a trombózis, valamint az infarktus kialakulására is.

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?

A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.

Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2023. november 6. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Mit tehetsz ellene?

Ha már kialakult a betegség, szóba jöhet a sebészeti beavatkozás: ilyenkor a kitágult érszakaszt kiiktatják a keringési rendszerből. A műtét alternatívájaként felmerülhet a lézeres kezelés vagy a visszér elinjekciózása is.

Utóbbi esetében elzáró anyagot juttatnak a vénába – ez azonban csak a kisebb ereknél alkalmazható. Ahhoz azonban, hogy mindezt elkerüld, érdemes még időben cselekedned: a visszérbetegség megelőzésére a lehető legjobb mozgásforma az úszás, de remek választás a séta, illetve a kerékpározás is.

Depresszió

A civilizációs betegségnek számító depressziónak sok fajtája előfordulhat. Legenyhébb esetben csupán a szomorúság és elégedetlenség érzését tapasztalják az érintettek – ám még képesek normális életvitelük folytatására, annak ellenére, hogy a legtöbb feladatot küzdelmesnek, nehéznek érzik. Súlyosabb esetben azonban már gyakorivá válnak az öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok, valamint a tehetetlenség érzése.

Jellemző tünetek

  • Levertség.
  • Ingerlékenység.
  • Pesszimizmus, bűntudat.
  • Étvágytalanság, testsúlycsökkenés.

A betegség gyakoribb, mint gondolnád, a felnőtt lakosság körében minden ötödik ember átélt már élete során valamikor depressziós tüneteket. A nők körében sűrűbben fordul elő ez a lelki eredetű betegség, mely a szülést követően igen gyakran kialakul. Egyes statisztikák szerint a kismamák csaknem 50%-át érinti valamilyen mértékben.

Mi a megoldás?

Sajnos a depresszió kezelése során gyakran a gyógyszerekre kerül a hangsúly. Ha azonban a gyógyszeres terápia nem egészül ki pszichoterápiával, hosszú távon nem jelent megoldást a problémára. Az antidepresszánsok ugyanis csak enyhítik a tüneteket, helyreállítják az agy kiegyensúlyozott biokémiai működését, ám a lelki gondokat nem orvosolják. Épp ezért szükséges a megfelelő szakember, aki segít leásni a depresszió gyökeréig. Kiegészítő kezelésként hasznos lehet bármilyen mozgásforma, meditáció, esetleg önsegítő csoport.

Ezt is szeretjük