A menopauza 4 árulkodó tünete: a nőgyógyász tanácsaival enyhíthetők a kellemetlenségek
A menopauza előbb-utóbb mindenki életében bekövetkezik, a négy legfőbb tünetét részletezte a nőgyógyász szakorvos.

- Kristen Stewart ennél furcsább ruhát még nem viselt: teljesen átlátszó, de ez a legkisebb baja »
- Teljes stílusváltáshoz kért segítséget az 58 éves nő: csodásan átalakult a szakemberek keze alatt »
- Anya Taylor-Joy szimpla eleganciája szuper inspirációbomba a nőies szettekhez: csodásan fest a Dior kampányában »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Lilu és Ördög Nóra közös műsorvezetése nem működött: a szőke tévés kitálalt, miért
- Ki volt Az arany ember szerelme? 10 kérdés az iskolai kötelező olvasmányokból
A menopauza, azaz a klimax előbb-utóbb minden nőt utolér. Sajnos a legtöbb embernél az ilyenkor fellépő tünetek jelentősen befolyásolják a mindennapokat, így érdemes különböző dolgokat bevetni ellenük, hogy elviselhetőek legyenek.
Dr. Hetényi Gábort, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát arról kérdeztük, mely panaszokat mik okozzák, és hogy miként lehet azokat enyhíteni.
Hőhullámok
A legtöbb nő a klimax idején hőhullámokról számol be. Van, hogy ezt hideg érzés követi, amikor a test erei kitágulnak, hogy gyorsan leadják a hőt. A hőhullámok általában 1-5 percig tartanak, és mind perimenopauzában, mind premenopauzában jelentkezhetnek.

A panaszhoz egyéb tünetek is társulhatnak, mint a heves szívdobogás, az alvászavarok, az álmatlanság vagy az ingerlékenység. Hátterében az ösztrogénszint folyamatos csökkenése áll, ezért a hormonterápia, mellyel pótolni lehet a hiányzó mennyiséget, sokak szerint a leghatékonyabb kezelés a hőhullámok ellen. Az FDA továbbá jóváhagyta a paroxetin alkalmazását is, mely valójában egyfajta antidepresszáns, de nagy segítséget nyújthat a mérsékelt és az erős hőhullámok kezelésében is - természetesen mellette javít a klimax okozta hangulatingadozásokon is.
Depresszió, szorongás
A depresszió sokaknál a perimenopauzával veszi kezdetét. Az illető úgy érezheti magát, mintha folytonos PMS állna fenn. A nők ilyenkor ingerlékenynek és szélsőségesnek érzik magukat, ráadásul szívpanaszaik is lehetnek. A depresszió általában rossz hangulattal, a motiváció hiányával, a szokásosnál több vagy kevesebb alvással és evéssel jár.
Oka itt is a csökkenő ösztrogén, így kezelése ennek pótlásán, illetve ha szükséges, antidepresszánsok, kedélyjavítók adásán alapul. Emellett érdemes olyan tevékenységeket keresni, melyek segítenek a hangulat kezelésében: jóga, meditáció, egyéb relaxációs technikák. A probléma legtöbbször azokat sújtja, akik korábban erősebben tapasztalták a PMS tüneteit.
Hüvelyszárazság
- Az ösztrogén segít a hüvely falának rugalmasságának megtartásában, a megfelelő vérellátás megőrzésében, valamint a hüvely falának nedvesen tartásában. Ahogy klimaxban csökken a szintje, úgy válik egyre jellemzőbb problémává a hüvelyszárazság. Az orális hormonterápián túl nagy segítséget jelentenek az ösztrogéntartalmú hüvelykrémek/kúpok, valamint a síkosságot adó készítmények - mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.

Hajhullás
A hajhullás szintén gyakori probléma a menopauza időszakában. A hajkorona nemcsak megritkul, de a szálak vékonyabbá, sérülékenyebbé is válnak. A csökkenő ösztrogén/progeszteronszint, valamint a túlsúlyba került tesztoszteron a felelős ezért. Hormonterápiával mérsékelni lehet a panaszt, valamint érdemes idejében olyan készítményeket alkalmazni, mellyel fokozható a fejbőr vérkeringése, a hajszálak erősödése. Továbbá léteznek már olyan vitaminkomplexek, melyekkel plusztápanyaghoz juttatható a haj, melynek hatására az erősebbé, dúsabbá és fényesebbé válik.
10 étel, ami enyhíti a menopauza tüneteit, védi a szívet
A hormonrendszer egyensúlya menopauza idején is támogatható étkezéssel.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)