8 jel, hogy mániás vagy
Tünetek, veszélyek, kezelés
Odavagy a kocsikért, vagy éppen betegesen bélyeget gyűjtesz? Hirtelen lázba hoznak események és nehezen állítod le magad?

- Opál nyaklánctól reméltek szőke hajfürtöket a középkori nők: 6 megdöbbentő szépségápolási szokás a múltból »
- Ez a nő nem eltünteti, hanem színes sminkkel hangsúlyozza a szem alatti karikákat: szerinte ez a legújabb trend »
- Madonna lánya szőrös hónaljjal és tűzvörös hajjal vágta szexi pózokba magát: a 24 éves Lourdes garancia az ütős reklámra »
- Kvíz: mennyire ismered Európa városait? Teszteld földrajzi tudásodat!
- A Dallas Pamelája a plasztikai beavatkozásai után: a 71 éves Victoria Principal friss fotókon
- Ő a 18 éves Gáspár Virág párja: bombázóvá fogyott Krisztián mellett
- "Lehet, hogy szűk lesz egy kicsit, de a férje majd bejáratja" - Magyar nők megrázó vallomásai a férjöltésről
- 10 kérdéses törikvíz az ötödikes tananyagból: tudod, mikor kötötték a vérszerződést?
Mi az a mánia?
Olyan sokszor használjuk ezt a szót, mondjuk valakire, hogy mániás, mániákus, vagy valamilyen mániája van. A legtöbben nincsenek tisztában azzal, hogy a mánia abszolút orvosi probléma, mely kezelésre szorul.
Mániának nevezünk minden pozitív dolog iránti, feltűnően erős fizikai aktivitást és örömöt. A hipománia a mánia egy enyhébb fokozata.
Ki lehet mániás?
A mániás betegség általában a depresszió egyik kísérője, de kialakulhat anélkül is. Sőt, előfordulhat fordítva is, hogy egy mániás beteg esik időszakos depresszióba.
A mánia és hipománia sokkal ritkább, mint a depresszió, így felismerésük is nehezebb. A depressziós ember ugyanis érzi, hogy valami nincs rendben hangulatával, sőt, a depressziós mániásnak feltűnik az is, ha időszakosan kilép rosszkedvéből és gyanúsan nagy örömet érez, így egészen biztos, hogy orvoshoz fordul vele. A csupán mániás azonban egyáltalán nem biztos, hogy észreveszi fokozott aktivitását, vagy legalábbis nem találja gyanúsnak. A legrosszabb eset azonban a hipománia, hiszen a beteg csak néha lelkesül fel, vagy csak bizonyos dolgok, események, személyek képezik különleges érdeklődésének tárgyát, különben semmilyen hangulati furcsaság nem fedezhető fel nála.
Egy összefüggés a depresszióval biztos: ha valaki anélkül mániás, hogy azelőtt depressziós lett volna, akkor teljes bizonyossággal ki lehet zárni a testi kiváltó okokat.
Kiváltó szervi okok
- Gyógyszerek és drogok mellékhatásai: anfetaminok, antidepresszánsok, antidepresszánsok megvonása, kortikoszteroidok, kokain.
- Fertőzések: HIV, agyvelőgyulladás, influenza, szifilisz.
- Hormonzavarok: pajzsmirigy magas hormonszintje.
- Neurológiai problémák: agytumor, fejsérülés, agyvérzés, epilepszia.
A mánia jelei
A betegség akár néhány nap alatt is kialakulhat. Mivel a beteg nincs tisztában azzal, hogy problémája van, ezért nagyon könnyű megsérteni és nagyon érzékeny e témát illetően.
- Eleinte hihetetlen aktívnak és erőtől duzzadónak érzi magát.
- Mentális tevékenysége felgyorsul.
- Viselkedése kötekedő, sokszor ingerült és képtelen megmaradni egy helyben.
- Figyelme tárgya azonban állandóan változik, beszédében könnyű megzavarni, nem képes sokáig koncentrálni.
- Nemesebb, erősebb tulajdonságokkal ruházza fel magát, azt képzelheti, hogy egy nagy hatalmú személy, egy király, vagy akár isten és ezt hangoztatja is.
- A beteg hallucinál, nem létező emberekkel beszélget, nem létező dolgok történnek vele.
- Alvásigénye krónikusan lecsökken.
- Legtipikusabb tevékenységek, melyekbe fejvesztve, vehemensen veti magát: szerencsejáték, veszélyes üzletek és befektetések, elképesztő szexuális tevékenységek. Egyiknek sem érzi súlyát.
Kezelése
A mániás egy idő után a nem alvástól és a folyamatos aktivitástól annyira kifáradhat, hogy egy úgynevezett delirózus mániába esik, mely annyit jelent, hogy tudata és cselekedetei között teljesen megszűnik a kapcsolat és egy tudattalan izgalmi állapotba kerül. Ilyen esetekben a kezelés életbevágóan fontos, hiszen a legapróbb fizikai megterhelésbe is azonnal belehalhat a beteg.
Ebből következően a kezeletlen mánia nem tart sokáig, nem úgy mint a depresszió. Egy depressziós beteg egy életet is leélhet betegen, de a mániás igen hamar belehalhat betegségébe, ha nem kezelik.
A kezelést nehezíti, hogy a beteg tagadja állapotát, így az orvos egyetlen esélye, hogy a családtagok által elmondott tünetek alapján azonosítsa be a betegséget. A lítium sokat segíthet a betegség kezelésében, de hatása csak 4-10 nap után érezhető, ezért vészhelyzetben más gyógyszereket is bevetnek, a beteget pedig megfigyelés alatt tartják.
OLVASD EL EZT IS!

- pszichoszomatikus
- tünetek és betegségek
A kínzó hátfájás rejtett, háttérben meghúzódó lelki okai

- székrekedés
- puffadás
Puffadás, székrekedés, elhízás

- menstruáció
- női egészség