6 módszer a magas nyugalmi pulzus csökkentésére: a gyógynövények is sokat segíthetnek

A magas nyugalmi pulzust nem szabad félvállról venni, szerencsére vannak egyszerű módszerek, amikkel csökkenthető a mértéke.

egészséges éleet
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A pulzus a percenkénti szívdobogást mutatja, melynek értéke nyugalmi állapotban 60-100 között mozog. A 100 fölötti pulzusszám már magasnak számít.

Legegyszerűbben úgy ellenőrizheted a pulzusodat, hogy reggel ébredés után, még az ágyban fekve a mutató- és a középső ujjadat a nyakadra helyezed, az állkapocs alá a nyaki ütőérhez. Számold meg, egy perc alatt mennyi szívdobbanást érzel. Hogyha van a közelben vérnyomásmérő, akkor azt is használhatod a pontosabb szám érdekében.

A magas pulzusszám csökkentése

Ha már az előbb említett 100-as határt átlépte a szám, érdemes kipróbálni olyan módszereket, melyekkel mérsékelhető a heves szívdobogás, ami kellemetlen mellkasi fájdalommal, gyengeségérzettel és szédüléssel járhat.

GettyImages-1291267143

A rendszeres edzés az egyik leghatékonyabb mód a magas pulzusszám csökkentésére. De már az is elegendő lehet, hogyha kellő időt töltesz a szabadban. Egy kutatás szerint a természetjárás, még ha csak egy rövid kirándulásról is van szó, jótékony hatással bír az agyban zajló kémiai folyamatokra, és csökkenti a szervezet stressz-szintjét.

Az elegendő vízfogyasztás szintén nélkülözhetetlen a szív-érrendszer megfelelő működéséhez. Ha dehidratált állapotban van a szervezet, akkor a szív szaporábban pumpál, hogy biztosítani tudja a megfelelő véráramlást. Főleg vizet vagy zöld teát javasolt fogyasztani szomjoltásra, mert a cukros és a magas koffeintartalmú italok érszűkítő hatása csak még jobban megemeli a pulzust. Ugyanez igaz az alkoholra is, ami nem csak elvonja a vizet a szervezettől, de a benne található toxinok is megdolgoztatják a szívet.

dohányzás

Nemcsak a koffeintartalmú italok, a kávé fogyasztása mérsékelendő, hanem a dohányzás is érszűkítő hatással bír, így az is kerülendő magas nyugalmi pulzus esetén.

A kiegyensúlyozott étrend is fontos szereppel bír. A rostokban, omega-3-ban, antioxidánsokban, C-, A-, E-vitaminban gazdag ételek szívvédő hatásúak, így az étrendet érdemes olajos halakkal, magvakkal, zöld leveles zöldségekkel, teljes kiőrlésű gabonákkal és citrusfélékkel színesíteni.

A magas pulzusszám csökkentése gyógynövényekkel

Komoly következményei lehetnek annak, hogyha valaki nem foglalkozik a magas nyugalmi pulzusszámával. Idővel nehézlégzés alakulhat ki, megnő az elhízás kockázata, akár vérrögösödést is okozhat, ami szívrohamhoz vagy stroke-hoz vezethet. Szerencsére az előbb említett módszerek mellett még a gyógynövények is segítenek az ezzel járó betegségek megelőzésében.

A cikk az ajánló után folytatódik

A galagonyát, crataegus monogyna, crataegus laevigata, vérnyomáscsökkentő hatása miatt igazi szívvédő gyógynövényként tartják számon. Természetes nyugtatóként is használatos, enyhíti a szapora szívdobogást. Szívpanaszok esetén kúraszerűen napi 1-2 csészével fogyasztható teája, amit 15 percig kell áztatni forró vízben.

Az orvosi macskagyökér, valeriana officinalis, szintén nyugtató, altató hatású, aminek köszönhetően hatékonyan csökkenti a pulzusszámot. Teáját lefekvés előtt fél órával kell fogyasztani, a teafüvet pedig 30 percig áztasd forró vízben.

A réti legyezőfű, filipendula ulmaria, fogyasztását flavonoidtartalma miatt szívbetegségek esetén javasolják, támogatja a szív működését. A növényi aszpirinnek is nevezett gyógyfű vérhígítóként funkcionál. Teája meleg, de nem forrásban lévő vízben készüljön, elegendő 10 percig áztatni.

GettyImages-1208310984

A vízhajtó fehér fagyöngy, viscum album, kiválóan használható magas vérnyomás, érelmeszesedés esetén, és segíti a szívritmus szabályozását is. Reggel, éhgyomorra napi egy csésze tea fogyasztandó heti 1-3 alkalommal, de már havi 1-2 is kifejti hatását. Fontos, hogy hideg vízben kell áztatni a szárított gyógynövényt legalább 12 órán át.

A szúrós gyöngyajakot, leonurus cardiaca, a szív gyógyítójaként is hívják, virágos hajtásai olyan alkaloidokban bővelkednek, amik értágító hatással bírnak, így a heves szívverést is enyhíti. Teája étkezések között fogyasztandó napi 2-3 csészével. Forró vízben áztasd, majd 20 perc után szűrd le.

Mielőtt bármiféle kúrába vágnál bele, érdemes konzultálni kezelőorvossal vagy gyógyszerésszel, mert bizonyos betegségek vagy állapotok befolyásolják hatásukat.

10 jógapóz, ami csodát tesz a szervezettel

A jóga a szívet is képes erősíteni, ezért érdemes mindennap végezni a gyakorlatokat.

10 jógapóz, ami csodát tesz a szervezettel: a szívbetegség megelőzésében is segítenek

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük