Érkárosodást és vesebetegséget is jelezhet a lábak dagadása: 5 tünet, amikor muszáj orvoshoz fordulni vele

A lábak duzzanatát nem ajánlott félvállról venni, kezelést igénylő betegségre is felhívhatják a figyelmet.

ödéma
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A lábdagadás nyáron az erek tágulása miatt sokakat érintő probléma, előfordul viszont, hogy nem a meleg vagy a hosszas ülés, állás a kiváltó oka, hanem egy betegség. Kísérhetik olyan tünetek, amelyek észlelésekor haladéktalanul orvos felkeresése javasolt. 

A boka és a lábfej környékén megjelenő folyadékgyülem fájdalmas lehet, nehezítheti a járást, és bőrbetegségek kialakulásához is vezethet, így mindenképp érdemes felderíteni a kiváltó tényezőket.

Lábdagadás okai 

Az ödéma a szervezet szöveteiben összegyűlt, felesleges folyadék által okozott duzzanat. Testszerte bárhol előfordulhat, de a kezek, a karok, a lábfejek, a bokák és az alsó végtagok területén a leggyakoribb. A bokák és a lábfejek duzzanatát gyakran az ugyanabban a testhelyzetben történő, hosszas ülés vagy állás okozza, hajlamosít rá a várandósság, a túlsúly, illetve a túlzottan sós étkezés is. Sérülés, például bokaficam, valamint rovarcsípés következtében is kialakulhat. Egyes gyógyszerek, vérnyomáscsökkentők, szteroidok és fogamzásgátló tabletták növelhetik a valószínűségét. 

A legjellemzőbb kórképek, amelyekhez ödéma társul, többnyire a szívet, a vesét és a májat érintik. Gyakran alakul ki például a kellemetlenség pangásos szívelégtelenség talaján. Ebben az esetben a szív pumpafunkciója sérül, nem tud elegendő vért pumpálni a testbe, ami egyebek mellett a vízvisszatartás növelésével próbálja kompenzálni a problémát. A betegség előrehaladtával viszont a felesleges folyadék a szövetekben halmozódik fel.

A cikk az ajánló után folytatódik

Májkárosodás, cirrózis következtében a folyadékgyülem a hasüregben és a lábakban is jelentkezhet. A vesebetegséggel összefüggésben kialakuló ödéma többnyire a lábak területén és a szem környékén fordul elő. Vénás elégtelenség és a nyirokrendszer működészavara is meghúzódhat a háttérben. 

Kísérőtünetek, amikkel orvoshoz kell fordulni

Amennyiben ödéma kialakulásával találkozol, érdemes felkeresned az orvosod, hogy kiderüljenek a kiváltó okok. Lehet, hogy életmódbeli változtatásokkal, például ülőmunka esetén bizonyos időközönkénti felállásokkal, a lábak felpolcolásával, a sófogyasztás mérséklésével enyhíthető vagy megszüntethető a probléma, de az is előfordulhat, hogy ennél komolyabb kezelésre van szükség. 

A tartós, ödémával társuló lábfájdalom vérrög jelenlétét, mélyvénás trombózis kialakulását is jelezheti. A duzzanathoz társuló légszomj, légzési nehézség és mellkasi fájdalom pedig tüdőödémára hívhatja fel a figyelmet, ami lefolyása szerint lehet akut és krónikus, és orvosi ellátást igényel, a hirtelen jelentkező, akut változatnál ráadásul sürgősen. A krónikus formában, amelyben a lábak duzzanata is jellemző, eleinte terhelésre, majd fekve jelentkezik a nehézlégzés, később már nyugalomban is. Az oxigénhiány következménye a fáradtság és a sápadtság is.

Amennyiben tehát az ödéma nem múlik, fájdalom, nehézlégzés, légzési nehézség és mellkasi fájdalom kíséri, nem ajánlott halogatni az orvosi vizitet! 

Így mutatja a bőr a vesebetegséget

Világszerte sokan élnek vesebetegséggel úgy, hogy nem is tudnak róla. A krónikus vesebetegség kezdeti szakaszaiban nem feltétlenül produkál látványos tüneteket, illetve nem olyanokat, amilyenekre általában gondolni szokás, a deréktáji fájdalom például nem szükségszerű velejárója.

Így mutatja meg a bőr, hogy rosszul működik a vese: a viszketés és duzzadt boka is figyelmeztető tünet

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük