Csúnyán megnőtt a várakozási idő a szakrendelésekre: van, ahova csak két hónap múlva kapunk időpontot

Az elmúlt években folyamatosan nőtt a szakrendelésekre való várakozási idő

GettyImages-1211642726
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Medicina 2000 Járóbeteg Szakellátási Szövetség idén májusban ismét felmérte tagjai körében, hogy milyen hosszú ideig kell várakoznia a járóbetegeknek ahhoz, hogy bejussanak a szakrendelésekre. 

A felmérés során 44 intézményt és 20 különböző szakmát vizsgáltak. Az idei eredményeket a korábbi évek eredményeivel összehasonlítva érdekes változások figyelhetők meg. 

Hosszú az átlagos várakozási idő

Bár a helyzet szakmától függően igen változó, az átlagos várakozási idő mostanra elérte a 30 napot. Az adatfelvételben szereplő húsz szakma közül a sebészeten mérhető a legalacsonyabb (3,1 nap), míg az endokrinológián a legmagasabb (68,65 nap) várakozási idő. Az utóbbi több mint két hónapos várakozási időt jelent. Az alacsonyabb várakozási idejű szakmákhoz tartozik még a 7,7 napos várakozási idejű gyermekgyógyászat, illetve a fül-orr-gégészet, melyre átlagosan 9 napot kell várni.

GettyImages-475147359
Fotó: Phil Fisk / Getty Images Hungary

Az egyenes másik végén a 68,65 napos várakozási idejű endokrinológia, a 63 napos nefrológia és az 53,86 napos angiológia helyezkedik el.

A korábbi évek felmérései során mindig a kardiológiai szakrendeléseken mérték a leghosszabb várakozási időt, de most ez a szakterület javult a legtöbbet. A 2019-es adatokhoz képest majdnem 9,5 nappal rövidült náluk az átlagos várakozási idő, így övék a negyedik legrosszabb átlag 48,72 nappal. A gasztroenterológiai szakrendelések betegfogadási ideje szintén közel 9 nappal javult, míg a szemészeti rendeléseké 3,4 nappal.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az angiológia közismerten hiányszakma évek óta, ezért az átlagos várakozási idő adatfelvételről adatfelvételre nő. Idén a várakozási ideje újabb 11,5 nappal nőtt, így elérte az átlagos 54 napot. A diabetológia-szakrendelések az elmúlt évek során aránylag egyenletesen teljesítettek, sőt még egy kis javulás is tapasztalható volt náluk. Sajnos ez a trend az idén mért 12,5 napos romlással megtört. A szakrendelésre így 45 nap az átlagos várakozási idő.

A szakmai szövetség a fentiek kapcsán emlékeztetett rá, hogy a kórházi várólisták esetében már sikerrel alkalmazott módszerrel a járóbeteg-szakellátásban is eredményesen csökkenthető lenne a betegek várakozási ideje.

Veszélyes lehet, ha valaki túl sok vitamint szed - Szervkárosodás, emésztési zavar is jelentkezhet

A vitaminok szedésekor is fontos a mértékletesség!

Veszélyes lehet, ha valaki túl sok vitamint szed - Szervkárosodás, emésztési zavar is jelentkezhet

A vitaminok szedésekor is fontos a mértékletesség!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük