A felfázás 6 tünete és otthoni kezelése

A felfázás különösen a nőket érinti, és nagyon gyakori betegség. Kellemetlen és fájdalmas tünetekkel jár, ám kezelheted otthon.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hólyaghurut a nőket sokkal gyakrabban érinti, mint a férfiakat. Ennek igen egyszerű oka van: a női húgyvezeték rövidebb, így a baktériumok és a hideg sokkal hamarabb feljut rajta. A szexuálisan aktív nők átlagosan 25-30 százaléka minimum egyszer átesik hólyaghuruton.

A hólyaghurutot a köznyelvben felfázásnak is hívják, mely elnevezés csak részben helytálló. Valóban okozhatja a hideg és az alulról történő megfázás, de kiválthatják bakteriális fertőzések is. Mind a két esetben a hólyag nyálkahártyájának gyulladása okozza a panaszokat.

Miután a húgycső külső nyílása közel helyezkedik el a végbélnyíláshoz, így a vastagbélben található kórokozók nagyon könnyen átjuthatnak. A hüvely nyílása is közel van a húgycsőhöz, így a hüvely flórájának megváltozása miatt megtelepedett baktériumok is komoly veszélyforrást jelenthetnek.

A személyes higiéné is szerepet játszik a betegség előfordulásában. Azok a nők, akik például székelés után rossz irányban törlik meg végbélnyílásukat, gyakrabban szenvednek felfázástól, mint azok, akik helyesen, hátrafelé – tehát lentről felfelé - teszik.

Szó szerinti felfázásod pedig lehet attól, hogy mezítláb mászkálsz otthon, vagy nem elég vastag a cipőd talpa, de uszodában a vizes fürdőruha is okozhatja.

A felfázás tünetei

  • A szokottnál jóval gyakoribb vizelési inger,
  • a vizelet csípős,
  • szagos,
  • sötét színű,
  • a vizelés fájdalommal jár a húgyhólyagban,
  • a fájdalom a kismedencében vagy az egész alhasban.

A leggyakoribb női fertőzések természetes ellenszerei

Nézegess képeket!

Elolvasom

Érdekes a „mézeshetek” hólyaghurut is, mely a szexuális aktivitásról kapta nevét. Több kutatás bizonyítja, hogy az aktív szexuális élet is okozhat ugyanis felfázást. Ezt bizonyítja az statisztikai adat is, mely szerint az apácák 50 százalékkal kevesebbszer betegek.

Mit tegyél hólyaghurut ellen?

  • Igyál sok folyadékot, mert a nagy mennyiségű folyadék átmossa a hólyagot, és megnehezíti a baktériumok megtelepedését.
  • Öltözz rétegesen. A ruhák rétegei közötti levegő ugyanis sokkal jobb hőszigetelő, mint egy vastag pulóver.
  • Az uszodában, ha kijöttél a medencéből, igyekezz minél hamarabb megtörölközni és levenni a vizes fürdőruhádat.
  • Ne viselj műszálas alsóneműt, mert könnyen beleizzadhatsz, aminek fertőzés a vége.
  • Ha azt érzed, hogy pisilned kell, akkor azonnal menj vécére, ne tartsd vissza, mert az csak súlyosbítja a problémát.

Gyógynövények felfázás ellen

Az otthoni kezelést nagyszerűen megoldhatod ülőfürdők, borogatások vagy teák segítségével. Íme néhány a lehetséges változatok közül.

Konyhasós ülőfürdő

Tegyél 1 kiló sót egy teli kád meleg – 37-38 fokos - vízbe, és hagyd, hogy feloldódjon. Ülj benne legalább 20-25 percig, de közben ne hagyd kihűlni a vizet!

Borogatás

Készíts egy liter vízben egy púpozott evőkanál cickafarkfűből teát. Forrald fel a vizet, tedd bele a teát, majd hagyd langyosra kihűlni. Szűrd le, majd mártsd bele a borogatásra szánt kisméretű törölköződet. Ezután tedd alhasadra, és hagyd rajta, amíg ki nem hűl.

Vizelethajtó teák

A vizelethajtó teák alaposan átmossák a hólyagot, ezzel megtisztítva azt a baktériumoktól. Remek vizelethajtó tea a csalántea. Önts le egy-két evőkanál szárított csalánlevelet forró vízzel, majd hagyd állni 15 percig, végül szűrd le. Bodzasziruppal ízesítsd, így vértisztító és emésztésszabályozó hatása is érvényesül szervezetedben.

Ezt is szeretjük