Azt hiszed, fogyaszt, pedig valójában hizlal: az 5 leggyakoribb szokás, amit felejts el a diéta alatt

Talán nem is gondolnád, de ezek a szokások nagyban szabotálják a fogyást.

Hizlaló szokások elhagyása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A berögzült, rossz étkezési szokásokat nehéz elhagyni, de aki sikereket akar elérni a fogyás terén, az akarattal és kitartással tud rajta változtatni.   

Nemcsak a táplálkozás helytelen módja, de a mozgásszegény életmód, valamint a túlzott stressz is a pluszkilók gyarapodásához vezethet. A legtöbb embernek vannak káros - vagy legalábbis kevésbé egészséges - étkezési szokásai, amelyekről talán nem is gondolja, mennyire szabotálhatják a fogyást. Egy kis tej a reggeli kávéba vagy hat után egy kis nass, és máris felfelé kúszik a mutató azon a fránya mérlegen.

5 szokás, amiről azt hiszed fogyaszt, pedig valójában hizlal

A tartós fogyás elsősorban kalóriadeficittel teremthető meg, azaz kevesebb energiát kell napi szinten bevinned, mint amennyire a szervezetednek valójában szüksége van. Heti fél, egy kiló fogyáshoz a szakemberek szerint nagyjából napi 500 kcal-val kevesebbet kell fogyasztanod. Egy-két tejes kávéval vagy egy kis ebéd utáni rágcsálással szinte csak üres kalóriát visz be az ember, így nem csoda, ha a mérleg nyelve semennyivel sem mutat kevesebbet.

GettyImages-182713954

Ha kiéhezteted magad

Vannak olyan berögzült szokások, amelyekről sokan azt gondolják, támogatják a fogyást, pedig valójában csak ideiglenes megoldást nyújtanak. Ilyen például az, ha a fogyás sikerességét abban méred, hogy mennyire éhezteted ki magad. Ha nagyon minimálisra csökkented a napi kalóriabevitelt, és a napi ajánlott minimum, azaz 1200 kcal alá mész, lehet, hogy ezzel a módszerrel gyorsan leadod a pluszkilókat, de hosszú távon nem fogod tudni tartani, így ismét egyre többet eszel majd. A pluszkalóriákat pedig zsírként raktározza el a szervezet, és bele esel a jojóeffektus csapdájába. Nem beszélve arról, hogy a koplalás idővel tápanyaghiányt és az anyagcsere lelassulását okozhatja, ami miatt nemcsak az egészségeddel játszol, de a fogyás is nehezen megy majd. 

Ha kihagyod a reggelit

Sokan úgy gondolják, a reggeli kihagyásával kalóriákat spórolnak meg, pedig fogyás tekintetében ez a nap legfontosabb étkezése. Amennyiben semmit nem reggelizel, nem csak leesik a vércukorszinted, ami rosszulléttel és szédüléssel társul, de a hirtelen és intenzíven rád törő farkaséhség miatt sokkal többet szeretnél enni, mint amennyire valójában szükséged van, így a délelőtt folyamán több kalóriát vihetsz be a szervezetedbe ahelyett, hogy rendesen reggeliznél. Azzal sem jársz jól, ha kutyafuttában bekapsz a sarki pékségben valamilyen pékárut, hiszen a finomlisztből készült termékek gyorsan megemelik a vércukorszintet, ami hirtelen leesik, így olyan ételek után sóvárogsz majd, amelyek magas kalória-, szénhidrát- és zsírtartalommal bírnak. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ha nem vagy az a reggelizős fajta, a fogyás érdekében mégis érdemes átállnod a rendszeres fogyasztására. Jó, ha lassú felszívódású szénhidrátokkal és fehérjével indítod a napod, de szuper tavaszi turmixok is remek alternatívát jelentenek a szervezet számára.

Ha zsírzsegény ételeket fogyasztasz

Egyes zsírokra a diéta során is szüksége van a szervezetnek, hiszen bizonyos vitaminok, például az A-, D-, E-, K-vitaminok a bélben szívódnak fel a zsírokkal együtt, így azzal lehet fokozni hasznosulásukat, ha egészséges zsírokat fogyasztasz. Ez alatt az egyszeresen és többszörösen szaturálatlan zsírokat kell érteni. Azért számítanak jobbnak a többinél, mert szívvédő hatásuk van, és csökkentik a rossz, LDL-koleszterin szintjét. Építsd be a napi étkezéseidbe az avokádót, az olajos magvakat, bizonyos gabonafajtákat vagy halakat. Mivel egyeseknek magas a kalóriatartalmuk, fogyasztásukat számold bele a napi kalóriaadagodba. 

GettyImages-521976280

Ha kiiktatod a szénhidrátokat

Aki fogyókúrára adja a fejét, sokszor első körben a szénhidrátokat iktatja ki a menüjéből. Azonban a ezeknek is, akárcsak a többi makrotápanyagnak, fontos szerepe van a szervezetben. A lassú felszívódású szénhidrátok fogyasztása után nem ugrik meg hirtelen a vércukorszint, ennek köszönhetően pedig kisebb inzulinválaszt váltanak ki, mint a gyorsan felszívódók, valamint sokkal hosszabban tartó teltségérzetet biztosítanak. A lassú felszívódású szénhidrátokhoz tartozik a zöldségek zöme, a teljes kiőrlésű gabonák, a barna rizs, a bulgur, a hajdina, a köles és a hüvelyesek.

Ha túl sokat mozogsz

A rendszeres mozgás nemcsak a testet tartja karban, de mentálisan is sokkal fittebbé, egészségesebbé tesz. A túl sok edzés azonban káros lehet, hiszen ilyenkor a szervezetnek és az izmoknak nincs ideje a regenerálódásra, így nemcsak a teljesítmény fog csökkenni, hanem különböző egészségügyi problémák is jelentkezhetnek, mint például az állandó fáradtságérzet, nehezen gyógyuló sebek, könnyebb sérülés, izomfájdalmak, nehézvégtag-érzés, étvágytalanság vagy farkasétvágy, súlynövekedés. Heti négy-öt alkalommal már igazán látványos fogyást és izomtömeg-növekedést érhetsz el, heti hat alkalomnál többet azonban ne eddz, hogy a szervezetednek legyen ideje a regenerálódásra. Az erősítő edzések - súlyzózás, saját súllyal végzett gyakorlatok - esetében 45-60 perc az általános, a magas intenzitású intervallumedzésekből többnyire 30 perc is elég, míg az aerob tréningek, mint például a futás vagy bicajozás akár 60 percesek vagy hosszabbak is lehetnek.

8 étel, ami segít a hasi zsír eltüntetésében

A hasi zsír leadásában nagy szerepet játszik az ételek mennyisége és minősége. Nemcsak az számít, mennyi kalóriát juttatunk a szervezetünkbe, de az is fontos, hogy mit eszünk, hiszen a megfelelő étrend hozzájárul az anyagcsere felgyorsításához gyorsabb fogyást eredményezve. 

8 étel, ami segít a hasi zsír eltüntetésében: hamar kipucolják a zsírraktárakat

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük