A 6 leghatékonyabb leszoktató módszer

Tedd le a cigarettát!

A cigaretta mérgező, drága és büdös. Ha újévi fogadalmaid között szerepel a leszokás, vesd be tippjeinket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Magyarország felnőtt lakosságának 30%-a dohányzik, ez azt jelenti, hogy minden harmadik felnőtt füstöl. A fiatalok – 18-25 év – között ez az arány még rosszabb: körülbelül 40%-uk hódol a szenvedélynek.

Mindennek következtében egyáltalán nem meglepő, hogy hazánk vezeti a légzőszervi megbetegedésekből eredő halálozási listát az Európai Unióban. Bár a férfiak között nagyjából 10%-kal több a dohányos, azért a nők sem maradnak el mögöttük sokkal.

Hazai tények

Az első rágyújtásban, illetve a leszokásban is óriási szerep jut a családnak, a barátoknak. A hazai dohányosokat gyenge leszokási hajlandóság jellemzi: tisztában vannak ugyan a szövődményekkel, a függőség tényével, mégis felmentik magukat. Bár egyre nyitottabbak az orvosi segítségre, ritkán élnek vele. Épp ezért, ha megpróbálnak leszokni, azt egyedül teszik – főként a családjuk miatt. Ez derül ki az Egyensúly Alapítvány most közzétett országos reprezentatív kutatásából.

A dohányzás káros mellékhatásai

Bár nyilván te is tisztában vagy a cigaretta káros mellékhatásaival, meglehet, hogy ennek ellenére mégsem tudsz lemondani erről a káros szokásról. Ez annak köszönhető, hogy a dohányzás nem pusztán fizikai, hanem pszichés függőséget is okoz.

Nehezen tehető le, mivel nem pusztán a nikotin fog hiányozni a szervezetednek. A káros következményei között pedig számos dolog említhető:

  • kellemetlen lehelet
  • sárga fogak
  • légzőszervi problémák
  • keringési rendellenességek
  • ráncos bőr.

A család szerepe a leszokásban

Ha elhatároztad, hogy leszoksz a cigiről, mindennél fontosabb, hogy családod feltétel nélkül támogasson ebben a döntésedben. A kutatás tanulsága szerint a sikeresen leszokott dohányosok 54%-át családtagjaik motiválták a leszokásra. Ugyanakkor a mikrokörnyezet hatása nem pusztán a leszokásban, hanem a rászokásban is tetten érhető. A dohányosok fele első alkalommal rendszerint a barátok kedvéért gyújt rá, továbbá a dohányosok környezetében minden második ember cigarettázik.

Mindennek tudatában, tartsd szem előtt, hogy amennyiben elhatároztad, hogy leszoksz a cigiről, szükséged lesz családod – és barátaid – érzelmi támogatására.

Ha ugyanis ők nem állnak melletted, nem tartják tiszteletben szándékodat – esetleg folyamatosan cigarettával kínálnak –, nem sok esélyed lesz arra, hogy képes legyél felhagyni káros szenvedélyeddel.

Orvosi segítséggel

Az orvos szerepe voltaképpen nem más, mint az, hogy a szervezet egészségi állapotának alapos felmérésével személyre szabott terápiát tud javasolni. Ezenkívül tanácsot adhat a szükséges életmód-változtatáshoz is. Azok a dohányosok, akik orvosi segítséggel igyekeznek leszokni a dohányzásról, hatszor nagyobb eséllyel hagyhatnak fel szenvedélyükkel.

A leszokást segítő leghatékonyabb módszerek

Minden egyes módszer esetében előnyként említhető, hogy – ellentétben a cigarettával – kátrányt nem tartalmaznak, így már a leszokás időszakában is egészségesebbnek érezheted magad. Érezni fogod, hogy javul az állóképességed és a fizikai erőnléted.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Nikotintapasz

A tapasz az egyik legelterjedtebb nikotinpótló terápia. Mivel alapvetően a nikotin felelős a függőségért, ennek a vegyületnek a pótlása a legfontosabb.

Alkalmazási gyakorisága függ az addikció mértékétől, használata általában három hónapig tart. A bőrön keresztül szívódik fel a hatóanyag, és rajta keresztül jut a nikotin a véráramba.

Nikotinos rágógumi

Csökkenti a nikotinmegvonás által kiváltott elvonási tüneteket. Rágás közben a nikotin lassan szabadul fel a rágógumiból, majd a száj nyálkahártyáján át lassan felszívódik a vérbe. A nikotintapaszhoz képest előnyként említhető, hogy a rágógumi nem pusztán a fizikai függőséget elégítheti ki: mivel a cigarettához hasonlóan a szájhoz kötődik, a pszichés – orális – függőséget is csökkenti.

Nikotinos orrspray és szopogató-tabletta

Léteznek még egyéb lehetőségek is, melyek segítenek a leszokásban. Ilyen például a nikotinos orrspray, illetve szopogató-tabletta. Ez a kettő azonban nem örvend akkora népszerűségnek, mivel nyilvánvalóan kevesen szeretnek bármit is az orrukba fújni, a szopogató-tablettának pedig nincs kimondottan jó íze.

Cikkünk az Egyensúly Alapítvány országos reprezentatív kutatása alapján készült. Az Alapítvány egészségügyi, társadalmi célú kommunikációs kampányokkal próbálja meg felhívni az emberek figyelmét a dohányzásról való leszokás jelentőségére.
Ezt is szeretjük