A hasmenés típusai, amikor azonnal orvoshoz kell menned - Ne vedd félvállról!
Nem mindegy, mi okozza, és mikor kell felkeresni vele a szakembert.

- Nadrágban léptek a vörös szőnyegre, mégis mindenkit lenyűgöztek nőiességükkel: 7 híresség, aki nem csak estélyiben elegáns »
- Finomítják a barázdákat, fenntartják a rugalmasságot: 6 házi alapanyag ráncok ellen, melyek késleltetik a bőröregedést »
- Ez az egyszerű sminktrükk terjed most a neten: Kate Moss szexi gödröcskéit te is az arcodra varázsolhatod »

- Íme Koltai Róbert bájos, szőke párja: a színész 78 évesen élvezi a késői szerelmet
- Ki volt Az arany ember szerelme Jókai művében? Kvíz a kötelező olvasmányokból
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- Dobó Kata 25 év után felvette a zöld miniruhát: A miniszter félrelépben láttuk rajta először
- 22 évesen vesztették életüket a magyar sziámi ikrek: kegyetlenül kihasználták, vásárban mutogatták őket
Hatalmas különbség lehet hasmenés és hasmenés között, éppen ezért célszerű komolyan venni, illetve adott esetben haladéktalanul orvoshoz fordulni. Cikkünkben összegyűjtöttük a hasmenéses megbetegedés leggyakoribb típusait.
Élete során legalább egyszer mindenki megtapasztalja a hasmenést, mely leggyakrabban a bélflóra egyensúlyának felborulása, fertőzés, gyulladás vagy az emésztőrendszert megterhelő, túl zsíros ételek fogyasztása következtében alakul ki.
A probléma hatékony orvoslásához ismerni kell a hasmenés kiváltó okát. Előfordulhat, hogy a kellemetlen állapot mindössze három napig tart, és nem okoz súlyosabb problémát. Ellenben krónikus hasmenésnél a beteg naponta háromnál több alkalommal keresi fel a mellékhelyiséget laza - esetleg teljesen folyékony - széklet miatt, amit kísérhet hányás vagy láz is. Ebben az esetben mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, a tápanyag- és folyadékveszteség miatt ugyanis fokozottan fennállhat a kiszáradás veszélye.

A hasmenések típusai
Ozmotikus hasmenés: ozmotikus hasmenés esetén olyan tápanyagok jutnak a bélrendszerbe, melyeket a bélbolyhok nem tudnak felszívni, ezért azok előbb víz formájában felhalmozódnak, majd széklet formájában kiürülnek. A betegséget kiválthatja liszt- vagy laktózérzékenység, esetenként a mesterséges édesítőszerek túlzott fogyasztása, valamint a hasnyálmirigy működési zavara.
Szekréciós hasmenés: az ilyen típusú hasmenés leggyakrabban gyógyszerek mellékhatásaként, illetve fertőzések következtében alakulhat ki. Amennyiben a székletvizsgálat során magas nátriumtartalmat állapítanak meg, valószínűleg szekréciós hasmenés áll a háttérben, amikor is a szervezet helytelen időpontban szabadít fel vizet a bélben. Súlyosabb esetben a pajzsmirigy működési zavarai is okozhatják, ezért ajánlott idejében orvoshoz fordulni.

Szűrővizsgálat házilag
Az emésztőrendszeri bajok sokszor egészen addig rejtve maradnak, amíg tüneteket nem okoznak. Épp ezért hasznos otthon is elvégezhető tesztünk, mert már a korai stádiumban kimutatja a szabad szemmel nem érzékelhető vérzéseket a székletben, aminek köszönhetően sok betegséget megelőzhetsz.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
Gyulladásos hasmenés: gyulladásos megbetegedés esetén a bél nyálkahártyája begyullad, az ennek következtében termelődő nyálka pedig megakadályozza az elektrolitok, illetve a víz felszívódását. A gyulladásos hasmenés gyakran párosul erős alhasi görcsökkel, a széklet pedig ebben az esetben nagyon híg, gyakran nyálkás.
Vírusos hasmenés: a leggyakrabban az időseket és a gyerekeket sújtó betegség pár nap alatt elmúlhat, már amennyiben szakszerűen kezelik, valamint a kezelés ideje alatt végig ügyelni kell a gyakori folyadékbevitelre és az immunrendszer újbóli megerősítésére.
Irritábilis bél szindróma: működésbeli emésztőszervi tünetegyüttes, melynek hátterében a bél fokozott érzékenysége, illetve megváltozott működése áll. A betegség egy életen át végigkísérhet, ennek ellenére az emberek többsége nem fordul orvoshoz, pedig irritábilis bél szindróma esetén ez ugyancsak indokolt lenne. A betegségről bővebben olvashatsz egy korábbi cikkünkben.

Lehetséges kezelési módok
Vírusos hasmenés esetén a legfontosabb a folyadék- és a sópótlás, valamint a megfelelő diéta, melyet szintén orvos ír elő. A bakteriális hasmenést nem mindig kezelik antibiotikummal, mert ettől sokszor csak elhúzódik a betegség. Erre szokták javasolni a szakemberek a probiotikumot tartalmazó készítmények szedését, ami akkor is gyógyírt jelenthet, ha valamilyen antibiotikumos kezelés váltotta ki a tüneteket.
Amennyiben a hasmenéshez hányás is társul, a beteget kórházi kezelésre kötelezhetik, ahol infúziót kap, hogy elkerüljék a kiszáradást. Hasmenés esetén is törekedni kell a folyamatos folyadékpótlásra és a sós ételek fogyasztására, tekintve, hogy ilyenkor a szervezet rengeteg sót veszíthet.