Megfázásos tünetek is árulkodhatnak komoly betegségről: mi állhat a gyakori légúti fertőzések mögött?

A gyakori légúti megbetegedés hátterében számos ok állhat.

GettyImages-1188981337
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gyakran betegeskedsz? Ősztől tavaszig szinte egyik légúti betegség követi a másikat, látszólag ok nélkül?

Dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát arról kérdeztük, hogy érdemes-e alapos kivizsgáláson részt venni ilyen esetben.

A gyakori légúti megbetegedés okai

Létezik fokozott hajlam a fertőzésre?

Ha valaki a környezetében élőknél jelentősen gyakrabban kap el - sok esetben akár súlyosabb és nehezebben is kezelhető - fertőzést, arra rendszerint azt mondjuk, hogy gyenge az immunrendszere. Ilyen esetben a gyakori fertőzések mellett rendszerint az általános közérzete, egészségi állapota sem megfelelő, a szervezetben jelen lévő gyulladásra utaló magas CRP-szint.

Az esetek egy részében egyéb betegség is előfordul: autoimmun rendellenesség, egyéb vérképeltérés - például vérszegénység, emésztési probléma: étvágytalanság, hasmenés, hasfájás, puffadás -, csecsemők és gyermekek esetében a fejlődés elmaradása.

Olykor az orrmelléküregek átszellőzése nehezített valamilyen anatómiai helyzet, jellemzően orrsövényferdülés miatt - ilyenkor az érintett területről ismétlődően váladék csorog a garat és a légutak irányába - rekedtséget, ismételt megbetegedést okozva. A fertőzésre való fokozott hajlam hátterében tehát rendszerint megtalálható valamilyen egyéb ok is.

A cikk az ajánló után folytatódik

Mit tegyen, aki gyakori betegségektől szenved?

Mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, sok esetben már egy gyors vérvizsgálat is sokat elárulhat a kiváltó okokról. A tünetek függvényében egyéb vizsgálatokra is szükség lehet, ezek eredményét a kezelőorvos mindig a panaszainkkal összefüggésben értékeli.

Dr. Kádár János elmondta, hogy az esetek kisebb részében áll immunbetegség a háttérben, ilyen irányban azonban érdemes szűrővizsgálatokat végeztetni. Ezeknek a betegségeknek némelyike olyan enyhe tüneteket okoz, hogy az érintettek évekig nem is ismerik fel, vagy épp a gyakori fertőzések irányítják csak rá a figyelmet.

Emellett fül-orr-gégész véleményének megkérése, olykor az orrmelléküregek megítélésére készült képalkotó vizsgálat (például CT-vizsgálat) is segíthet egy esetleges hajlamosító anatómiai ok felismerésében.

Immunerősítő gyümölcsök

A különféle bogyós gyümölcsökben nagy mennyiségben találhatók vitaminok, antioxidánsok, rostban is gazdagok, így az immunrendszer mellett az emésztésre nézve is jótékony hatással bírnak.

20-szor annyi C-vitamin van benne, mint a citromban: a legerősebb gyógyító bogyókat mutatjuk

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük