Milyen gyakran kell függönyt mosni? Nem elég az éves nagytakarításnál kitisztítani
A függönymosás gyakoriságát több tényező meghatározza.

- A természet ihletet ad (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- 5 tipp, hogy a megfelelő laptopot válaszd az utazáshoz (x)
- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- Idén visszatér az egyik legnépszerűbb hazai gyereknapi program (x)
- Huawei szupereszköz: az iroda parancsnoki hídja (x)

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- Hevesi Tamás és Hevesi Kriszta balatoni nyaralója: a kétemeletes ház kívül-belül mesebeli
- Nem ébredés után mutatja a valós testsúlyt a mérleg - Mikor kell méredzkedni a tudomány szerint?
A függönymosást gyakrabban javasolt megejteni az éves tavaszi takarításnál, de a javasolt időpont több tényezőtől függ a szakértők szerint: egy porallergia, az állattartás és a lakóhely környezete is meghatározó ebben.
A tavaszi nagytakarításnál szinte menetrendszerűen megtörténik a lakástextilek kimosása, cseréje, így a függönyök, szőnyegek, kárpitok tisztítása is, ám sokaknál az éves gyakoriságnál nem merül fel többször az igény a nagymosásokra. A szakértők szerint pedig egyes esetekben kulcsfontosságú lehet a megfelelő higiénia miatt.
A függönymosás javasolt gyakorisága
A függönyök mosását a szakértők általában háromhavonta javasolják, indokolt esetben ennél gyakoribb idő is szükséges lehet. A függönyök anyagán ugyanis könnyen összegyűlik a por, a szellőztetések idején kintről bejövő pollenek, szennyeződések, magukba szívják a szagokat. A textilfelület szennyeződése egy idő után nemcsak esztétikai problémát hordoz a lakásban, de egészségügyi kockázatokat is magában foglal.

Baktériumok telepedhetnek meg rajta, a vírusok is életképesek maradnak egy darabig rajtuk, és párásabb levegő esetén a penészgombák szaporodásához ideális terepet biztosít, mely a kisgyerekek, idősek és gyengébb immunrendszerrel rendelkezők számára jelenthet veszélyt. A rendszeres mosás az egyetlen biztos módszer a függönyök megtisztítására.
Ilyenkor kell gyakrabban mosni
A függönymosást nem csak akkor nem javasolt halogatni, ha látható folt, szennyeződés keletkezik rajta. Kisgyermekes családok, gyógyuló betegek, ágyhoz kötött, idősebb emberek esetén is elengedhetetlen a megfelelő higiénia fenntartása.

Calgon Hygiene Gél–Antibakteriális gél a mosógépek védelme érdekében
A Calgon Hygiene Gél ötvözi a vízkő elleni védelmet az antibakteriális összetevőkkel, így a mosógépben található baktériumok 99,9%-át elpusztítja.*
*EN13697 szerint tesztelve, 40°C vízhőmérsékleten végzett 60 perces mosáson
*Biocidok alkalmazásakor ügyeljen a biztonságra! Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati útmutatót!

Promóció
A lakókörnyezet magas porszintje, szennyezett levegője esetén ugyancsak indokolt lehet a gyakori függönymosás, hiszen a nyitott ablakok előtt egyfajta szűrőként is funkcionál. Ha allergiás él a háztartásban, ugyancsak fontos a textíliák alapos tisztítása, mivel akár a pollen, akár a szőr, a por vagy a penész is megtelepedhet a felületen. A beltéren vagy akár nyitott ablak mellett az erkélyen dohányzó lakó esetén is fontos a rendszeres mosása, hiszen a füstöt magába szívja, és akár meg is sárgulhat az anyag.
Függönymosás helyesen
A függönyök mosásánál mindig a címkén látható mosási útmutatónak kell irányadónak lennie. A legtöbb textília gond nélkül betehető a mosógépbe, több eszközön kifejezetten függönymosó program is indítható, de egy kímélő funkció is megfelelő lehet. A szárítás és a vasalás kihagyható, ha a centrifugázást követően egyszerűen a helyére, a karnisra akasztja az ember.

Erős szennyezettség vagy fokozott körültekintést igénylő, érzékeny anyagok, például selyem esetén megfontolandó a professzionális mosodák speciális szolgáltatásainak igénybevétele, hogy tökéletes végeredmény mellett biztosan ne zsugorodjon, sérüljön az anyag, vagy fakuljon a szín.
Az ágyneműmosás gyakorisága sem mindegy
Hemzsegnek a baktériumok az ágyneműn, hiába tűnik tisztának. A textílián elszaporodó kórokozók akár betegségeket is okozhatnak, amit minden esetben jobb megelőzni.
(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- takarítás
- baktérium