A cukorbetegség egyik vezető tünete: miért okoz krónikus fáradtságot, és mit lehet tenni ellene?

Lehet, hogy nem az évszakváltás okozza a panaszaidat.

Cukorbetegség fáradtság
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A 2-es típusú cukorbetegség egyik jellemző tünete lehet a fokozott fáradtság, mely igencsak rá tudja nyomni a bélyegét a mindennapokra, ráadásul az ember ilyenkor szívesebben nyúl rágcsálnivalókhoz, édességekhez.

De vajon mit tehet a cukorbeteg akkor, ha állandó kimerültség kínozza? A probléma okairól és megoldási lehetőségeiről dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa beszélt.

Fáradtság és diabétesz - mi a kapcsolat?

A cukorbetegség egyik vezető tünete lehet a fáradtság. Ennek oka, hogy a szervezet üzemanyagát, az energiát a glükóz szolgáltatja. Hogy a glükóz a sejtekbe kerülhessen, inzulinra van szükség. Ám amennyiben a sejtek érzéketlenné válnak rá - inzulinrezisztencia alakul ki -, vagy ha nem termelődik belőle elegendő, úgy a szervezet nem tud kellő mennyiségű energiához jutni.

Inzulinrezisztencia esetén, ha valaki gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyaszt, úgy hirtelen megnő az inzulinszintje, melynek következtében a glükóz mennyisége lecsökken, ami szintén fáradtságot eredményez.

A cukorbetegséggel járó magasabb vércukorszint miatt a vér sűrűbbé válik, melynek következtében lassul a vérkeringés. Emiatt pedig a sejtek, szövetek nem képesek elegendő oxigénhez és tápanyaghoz jutni, így fáradttá, kimerülté válik a beteg. A magas vércukorszint gyulladást is okozhat a véredényekben, és a monocitáknak nevezett immunsejtek az agyba is kerülnek, ez pedig fáradtságot okoz.

Ennek az ellenkezője, vagyis a túl alacsony vércukorszint is okozhatja a problémát, ugyanis ha kevés a glükóz, üzemanyag híján a sejtek nem képesek megfelelően ellátni a feladatukat. Látható tehát, hogy mind a cukorbetegség, mind az inzulinrezisztencia okozhat fáradtságot, és ezt bizony, az érintetteknek orvosolniuk kell.

Energikusan cukorbetegként is

Megfelelő gyógyszeres/inzulinterápia

A cukorbetegek nagy része gyógyszeres/inzulinterápiára szorul, hogy normalizálni lehessen a vércukorszintet. Azonban meglehet, hogy a terápián időközönként módosítani kell, akár úgy, hogy más készítményt kap a beteg, akár úgy, hogy a dozírozáson kell állítani. Ezért folytonos fáradtság esetén érdemes felkeresned orvosod. A megfelelő kezelés jobb közérzetet eredményez.

Mozogj! 

- A mozgás igen fontos szerepet játszik a cukorbetegség életmódterápiájában, hiszen gyógyszerek nélkül is képes pozitív hatást gyakorolni az inzulin/vércukor szintjére. Mindemellett a sportolás gyakran segít a fáradtság leküzdésében is, mivel a szervezet ekkor több oxigénhez és energiához jut, valamint nagy mennyiségű szerotonin szabadul fel, mely a jó hangulatért felelős - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Konzultálj dietetikussal!

Fáradtságot a nem megfelelő diéta is okozhatja, így ha ezt tapasztalod, érdemes dietetikus véleményét is kikérni. Meglehet ugyanis, hogy növelni kell a szénhidrátbevitelt, de az is lehet, hogy túl sok gyors felszívódású szénhidrátot fogyasztasz - vagy rossz időben viszed be.

Alacsony glikémiás indexű reggelik

Az alábbi képeken olyan táplálékokat mutatunk, melyeket akkor is fogyaszthatsz ébredés után, ha gond van az inzulinoddal.

10 reggeli, ami nem emeli hirtelen a vércukrot: cukorbetegek is fogyaszthatják

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Getty Images 

Ezt is szeretjük