Több mint 80 rákfajta ellenszere lehet! Tudd meg, mit fedeztek fel a kutatók

Egyre több esetben ment életet az új terápia. (x)

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hétvégi BabaMama Expón egy különleges minilabor várja a gyerekeket és a szülőket, ahol játékos formában mutatják be, mi is zajlik egy őssejt laborban. A gyerekek beöltözhetnek mikrobiológusnak, kipróbálhatják, mit lehet látni a mikroszkópon át, és megtudhatják, hogyan kell a sejteket vizsgálni, feldolgozni és lefagyasztani.

Az első sikeres őssejt beültetés

Több mint negyed évszázada, 1988-ban Párizsban hajtották végre az első sikeres, köldökzsinórból nyert őssejt beültetését. Eliane Gluckman és munkatársai egy ritka genetikai betegségben szenvedő hat éves kisfiú testébe transzplantálták újszülött húga köldökzsinórvérét. A kezelés sikeres volt, a fiú meggyógyult, felnőtt, saját családja lett - ma pedig egy amerikai vérbankban dolgozik.

Ez volt az első klinikai bizonyíték arra, hogy a köldökzsinórvér valóban megfelelő őssejt-forrás és alkalmas a transzplantációra. Azóta több mint 30.000 köldökzsinórvér-transzplantációt hajtottak végre világszerte. És ez csak a köldökzsinórvér! Az egymilliomodik őssejt-transzplantációt 2012 decemberében végezték, most már több mint 50 ezer beteg részesül valamilyen őssejt-transzplantációban világszerte.

Mire használják az őssejt terápiát?

A köldökzsinórból nyert őssejtek terápiás felhasználása évről évre megduplázódik. A köldökzsinórvér-transzplantációval kezelhető betegségek köre folyamatosan kibővül: ma már több mint 80 rosszindulatú daganatos és egyéb betegséget kezelnek rutinszerűen őssejtterápiával, de egy sor más betegség kezelése során is sikerrel alkalmazzák.

Magyarországon az őssejteket elsősorban vérképzőszervi betegségek gyógyítására alkalmazzák. Évente közel 300 beültetés történik hazánkban, így az őssejtbeültetés valóban a mindennapi klinikai gyakorlat része már nálunk is. Magyarországon három olyan sikeres őssejtbeültetés történt az elmúlt időszakban, melyhez a KRIO Intézetnél tárolt mintákat használtak. Mindhárom kisgyermek meggyógyult. A KRIO Intézet által előkészített mintákat használtak fel Közép-Európában az első mezenchymális - köldökzsinór szövetből származó - őssejtbeültetéshez is.

Akreditált módszer hazánkban

A KRIO Intézet magyarországi laborjában dolgozza fel és tárolja a mintákat, az eljárás az AABB - American Association of Blood Banks - által akkreditált módszerrel történik. A hazánkban működő őssejtbankok közül egyedül a KRIO rendelkezik ezzel az akkreditációval, amely azt jelenti, hogy az intézetben tárolt mintát bárhol a világon elfogadják felhasználásra.

A technológiát folyamatosan fejlesztik, új, innovatív eljárásokat dolgoznak ki: így például saját fagyasztási eljárást fejlesztettek ki, és a mesenchymális kinyerésére és feldolgozására szabadalmat nyújtottak be, és már a placentából is le tudják venni a vért őssejtek kinyerése céljából.

- A KRIO Intézet célja, hogy az orvostudomány legújabb vívmányainak segítségével esélyt adjon az embereknek a súlyos betegségből való felépülésre és a gyermekvállalásra. Szeretnénk segíteni a kismamákat, hogy életük egyik legfontosabb időszaka, a babavárás minél boldogabban, kiegyensúlyozottan teljen. Ezért dolgozunk nap, mint nap, és ezért lettünk az idei BabaMama Expo támogatói is. Egy ilyen nagyszabású, több napos rendezvény remek alkalom arra, hogy az édesanyákat olyan fontos kérdésekről is hitelesen és alaposan tájékoztassuk, mint az őssejttárolás lehetősége is – mondta Dr. Balogh István, a KRIO Intézet tudományos igazgatója.

Ezt is szeretjük