Ez az anyag erősebb az antibiotikumoknál

Így működnek a liposzómák!

A liposzómák képesek lehetnek tőrbe csalni a káros baktériumokat, javítják az immunvédelmet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Tudósok évek óta tartanak tőle, hogy idővel beköszönt a poszt-antibiotikum kor, amely a modern orvoslás végét jelentheti. Az antibiotikum-rezisztens - vagyis antibiotikumoknak ellenálló - baktériumok száma ugyanis folyamatosan növekszik.

Ennek eredményeképpen előfordulhat, hogy eljön az az idő, amikor a kisebb sérülések, fertőzések - amelyekre évtizedek óta ismertünk gyógymódot - akár halálosak is lehetnek. Az antibiotikumok helyett ezért a szakemberek új utakat keresnek.

Miért válnak rezisztenssé a baktériumok?

A baktériumok ellenálló képességének növekedése elsősorban a nem megfelelő antibiotikum-használatnak köszönhető.

Ha nem az orvos utasításának megfelelően szeded a tablettát, esetleg idő előtt abbahagyod, az olyan mutációkat okozhat a baktériumtörzsben, amely rezisztenssé - vagyis ellenállóvá - teheti az adott antibiotikummal szemben. Erről a folyamatról bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.

Antibiotikumok helyett liposzómák?

A liposzómák olyan parányi lipidgolyócskák, amelyekbe vízoldékony hatóanyagok - például C-vitamin - csomagolhatók. A lipidfal fizikai-kémiai tulajdonságából adódóan a liposzómák át tudnak hatolni olyan hidrofób - víztaszító - felületeken, mint a sejtmembrán. Segítségükkel tehát a célzottan lehet a bennük lévő hatóanyagot a szervezet kívánt területére juttatni.

Íme, a legerősebb baktérium- és vírusölő növények

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hogyan vehetik fel a harcot a baktériumok ellen?

Az antibiotikumok esetében nem csupán a rezisztens kórokozók kialakulása jelent problémát, hanem az is, hogy ezek a készítmények a károsak mellett a szervezetben jelen lévő jótékony baktériumokat is elpusztítják, ami olyan kellemetlen mellékhatásokkal jár, mint a rossz közérzet vagy a hasmenés. Az alábbi videóból többet is megtudhatsz a témáról.

A Berni Egyetem kutatói a közelmúltban rávilágítottak, hogy a liposzómák idővel akár az antibiotikumok helyettesítésére is szolgálhatnának. Állatkísérletek segítségével igazolták, hogy a liposzómák egyfajta csaliként használhatóak a káros baktériumok ellen. Ezek az apró struktúrák ugyanis a sejtmembránt utánozzák, így a baktériumok megtámadják őket, ám a kórokozók által kibocsájtott mérget elnyelik a liposzómák. Működési mechanizmusuk így segítséget nyújt az immunrendszernek a hatékonyabb, természetes védelem kialakításához.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A kutatók azt sem tartják kizártnak, hogy esetleg az antibiotikumokkal kombinálva is alkalmazhatóak lennének a liposzómák - így csökkenthető lenne a szövetkárosodás mértéke. A további kérdések tisztázásához azonban humánkísérletekre lesz szükség.

Ezt is szeretjük