A 6 legfontosabb tápanyag, melyet enned kell a Nobel-díjért

úl gyakran tapasztalod, hogy feledékeny vagy? Bemutatjuk a legjobb okosító eledeleket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az agy egyike az emberi test legösszetettebb szerveinek, mely annak ellenére, hogy számos kutatás tárgyát képezi, még mindig sok kérdést tartogat. Bár az idegsejtjeink közötti kapcsolatok gyorsan és állandóan változnak, megújulnak, mindannyian napról napra veszítünk agysejtjeinkből, ahogy idősödünk.

Bár az agy elsősorban genetikailag meghatározott, a kedvező környezeti tényezőknek is fontos szerepük van. Számtalan olyan táplálék létezik, melynek fogyasztásával segítheted szürkeállományod működését.

Az elengedhetetlen cukor

Az agy számára a szükséges tápanyagellátást a megfelelő vércukorszint biztosítja. Amikor a vércukorszint alacsony, a nagyon aktív agyterületeken helyi hiány jelenhet meg hosszan tartó működés esetén. Számtalan tudományos kísérlet bizonyította már, hogy a glükózfelvétel javítja a felnőttek észbeli funkcióit. Hatása gyors, ám csak rövid ideig – körülbelül 15-60 percig – tart. Ezért érdemes vizsgák vagy komolyabb szellemi kihívások előtt elfogyasztanod egy szelet csokoládét.

Az omega-3 zsírsavak szerepe

Evolúciós kutatásokból kiderült, hogy azoknál az emberi közösségeknél, amelyek tenger mellett éltek, jelentősebb volt az agyi fejlődés, mint a kontinensek közepén tartózkodóknál. A tudósok szerint ez a különbség a magasabb arányú halfogyasztás számlájára írható. A tengeri halakban megtalálható DHA – dokozahexaénsav –, mely az omega-3 zsírsavak egyike, ugyanis nagymértékben közreműködött az agy növekedésében. Ha tehát több halat fogyasztasz, kognitív funkcióid pozitív irányban változhatnak. A halfogyasztás elsősorban a fejlődésben lévő gyermekek számára lehet előnyös.

Fontos ásványi anyagok

Magnézium

A magnéziumhiány nyugtalanságot, idegességet, izomrángást és bizonytalanságot okozhat. Akut hiánya apátiához, tudatzavarhoz, görcsökhöz, valamint a kognitív funkciók romlásához vezethet. Bár a közhiedelemmel ellentétben a magnéziumhiány viszonylag ritkán fordul elő, azért nem árt odafigyelned a táplálkozásodra. Agyműködésedet serkentheted, ha sok ásványvizet fogyasztasz. A kutatások szerint ugyanis a szervezet az ásványvízből képes legkönnyebben felvenni a magnéziumot. Emellett a hüvelyes zöldségek, a spenót, a banán, valamint a dió- és mogyorófélék is gazdag forrásai ennek az ásványi anyagnak.

Réz

A réz szerepet játszik a vas lebontásában és az agyműködésben. Hiánya vérszegénységet okoz, mely a szervek elégtelen oxigénszállításával jár együtt. A rézhiány az immunválaszt is rontja, és változásokat idéz elő az agy bizonyos kémiai receptoraiban, továbbá csökkenti a neurotranszmitterek – ingerület-átvivő kémiai anyagok – szintjét. Az emberi szervezet megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen a vegyület, ám tested nem tudja előállítani. Épp ezért fontos, hogy megfelelő táplálkozással bejuttasd a szervezetedbe. A marhamáj, a csokoládé, a különféle belsőségek, a rákfélék, valamint a száraz hüvelyesek kiváló rézforrások.

Cink

A cink védelmet biztosít a sejt- és membránkárosodásokkal szemben. Hiánya idegrendszeri károsodást okozhat, és hatással lehet az étvágyra, az ízérzékelésre, a szaglásra, valamint a látásra is. Fogyassz húsféléket, tojást, olajos magvakat, teljes kiőrlésű gabonaféléket.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Egy kis kávé

Egészen napjainkig úgy gondolták, hogy a koffein legfőbb hatása az, hogy az adenozin molekula – egy alvást indukáló molekula – kötődési helyéért verseng, és ennek következményeként tart ébren. Egy tíz évig tartó vizsgálat – melynek eredményeit a European Journal of Clinical Nutrition című folyóiratban közölték – azonban arra mutatott rá, hogy a kávénak jóval sokrétűbb hatása van annál, minthogy ébren tart. Valójában csökkenti a szellemi funkciók hanyatlását is. A koffein a feltételezések szerint fokozza bizonyos idegsejtek működését, így végeredményben javítja szürkeállományod kapacitását.

OLVASD EL EZT IS!

no tanul
  • tanulás
  • táplálkozás

Ezeket edd vizsgaidőszakban!

Ezt is szeretjük