A női agy kisebb, mint a férfi? 3 orvosi tévhit, ami máig tartja magát

Éppen itt az ideje, hogy leszámolj néhány évtizedek óta fennálló orvosi tévhittel.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az olyan tévhitek, mint hogy a hideg megfázást okoz, valamint, ha félhomályban olvasol, rontod a szemed, még napjainkban is tartják magukat. Ismerd meg ezeknek a mítoszoknak a cáfolatát!

A női agy kisebb, mint a férfi

Az állítás az agy súlyát tekintve igaz, ugyanis a férfiak agya átlagosan 15%-kal nehezebb, mint a nőké. A tömeg azonban nem egyenlő a teljesítménnyel, a mennyiség pedig nem egyenlő a minőséggel.

A férfiagy gyorsabban zsugorodik

Az idő múlásával a férfiak agya gyorsabban zsugorodik, miközben a nők agyában az idegek sokkal jobban csomagoltak, illetve a két agyfélteke közötti összeköttetés jóval erősebb. Egyelőre nem tisztázott, hogy a női és férfiagy közötti anatómiai különbségek veleszületettek-e, vagy a szocializáció során alakulnak ki.

A hideg meghűlést okoz

A hideg környezet, téli időjárás önmagában nem vezet meghűléshez, légúti problémákhoz vagy bakteriális-vírusos fertőzéshez. A betegség kialakulásához egyrészt kórokozóra is szükség van, másrészt a mikroorganizmusok többsége nehezebben szaporodik hidegben.

Zárt terek, levegőtlen termek

A téli meghűlések nem a kinti hideg levegőnek köszönhetőek, sokkal inkább a zárt, levegőtlen termeknek, amelyekben magas a kórokozók száma. Mivel hidegben az emberek többet tartózkodnak ilyen helyeken, a téli hónapokban egyszerűbb a vírusok, baktériumok terjedése.

Íme, a legerősebb baktérium- és vírusölő növények

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha félhomályban olvasol, tévézel, rontod a szemed

A kevés fénynek semmi köze a látásélességhez, és nem is károsítja a szemet. Ha éjjel vagy sötétedés után félhomályban olvasol, tévézel, nem ártasz a szemednek, csupán megerőlteted. Ilyenkor előfordulhat, hogy elkezd fájni a fejed, illetve a szemed hamarabb elfárad, de nem romlik a látásod - a szem ugyanis hozzászokik a különféle megvilágításokhoz.

Ismerd meg az AVON mellrák elleni harcát!

Fedezd fel, hogyan támogatjuk az AVON-nál, az emlőrák elleni küzdelmet figyelemfelhívó kampányokkal és kórházi adományokkal. Adománygyűjtő termékeink bevételéből és minden eladott termékünk után 1 Ft-tal járulunk hozzá az emlőrák elleni küzdelemhez és a kapcsolati erőszak megfékezéséhez. Minden adomány hatalmas változást hozhat azok életében, akiknek a legnagyobb szükségük van rá.

Advertisement

Promóció

TV-mítosz a hatvanas évekből

Tévhit, hogy a tévézés rontja a szemet, ez a mítosz vélhetően a hatvanas évekből maradt ránk. Akkoriban az első színes televíziók által kibocsájtott nagyobb mennyiségű sugárzás még okozhatott szemkárosodást, de a mai készülékek már biztonságosak.

Cikkünk megírásában Werner Bartens Orvosi tévhitek lexikonja című könyve segített.

OLVASD EL EZT IS!

Ezt is szeretjük