4 bevált ruházkodási tipp, ha babát vársz

Egyre növekvő pocakkal korántsem mindegy, hogy milyen ruhadarabokat választasz. Tudd meg, milyen az ideális kismama-öltözék!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az utóbbi években a terhesség előrehaladott szakaszában lévő hírességekről megjelenő képek gyakorlatilag divatirányzatot teremtettek. Ez az elegancia és ragyogás a hétköznapi nőket is megérintette, így manapság divatosabb a terhesség, mint eddig bármikor.

Mikor vedd meg az első darabot?

Amikor biztossá válik, hogy terhes vagy, könnyen lehet, hogy az egész ruhatáradat le szeretnéd majd cserélni, de igyekezz ellenállni a kísértésnek egészen addig, amíg nem hízod ki régi ruháidat.

A terhesség nagyjából a huszadik hétig nem is igen látszik, ha pedig kivárod az idejét, amikor már valóban kismamaruhát kell hordanod, kevésbé valószínű, hogy megunod őket, mire a kisbaba megszületik.
A pocakod növekedésével régi ruháid egyre kényelmetlenebbé válnak, és elszoríthatják a hasadat. A felsőrészek is szűkké válhatnak, ahogy nő a melled, de néhány apró átalakítással meglévő ruhatáradat is használhatod még egy ideig. A melegítőalsók gumija helyére zsinórt fűzhetsz, hogy kényelmesebb legyen, és ha elasztikus cérnával varrod fel a gombokat, további értékes centiket nyerhetsz. Ha azonban valamelyik ruhadarabodat a szülés után újra szeretnéd hordani, ne viseld olyan sokáig, hogy teljesen kinyúljon.

Az első kismamaruhák

Előbb-utóbb elkerülhetetlen, hogy kiegészítsd ruhatáradat. Ha ügyesen válogatsz a ruhaboltokban, a vásárolt holmikat még mindig hordhatod pár hétig vagy akár egy hónapig is a szülés után, amíg lassacskán vissza nem nyered korábbi alakodat. Ha szoptatni szeretnél, olyan felsőket és hálóruhákat válassz, amelyek könnyű és diszkrét hozzáférhetőséget biztosítanak melledhez - az elöl bő vagy gombos, illetve megköthető fazonok a legkényelmesebbek.

Milyen ruhát válassz?

Semmi szükség stílust váltanod azért, mert várandós vagy. Ha eddig nem tetszett a virágminta vagy a hatalmas masnik, akkor miért kellene most olyat viselned? Ha azonban eddig a szűkebb ruhákat kedvelted, a baba miatt nem kell teljesen bő, alaktalan ruhákba bújnod.
A hosszított, laza felsők csinosan takarják a pocakodat, a megfelelően szabott nadrágok pedig várandóan is kényelmesek lehetnek. Figyelj azonban arra, hogy ne csak a dereka legyen elég széles, de a popsidnál is, különben növekvő hasad előretolja az anyagot, amitől hátul nem túl csinosan összehúzódik. Ha jobban szereted az alakunkra simuló ruhákat, feltétlenül rugalmas anyagokat válassz, amelyek úgy követik formáidat, hogy közben nem szorítanak sehol.
Terhességed ideje alatt kerüld a szoros derekú szoknyákat, nadrágokat, alsókat és harisnyákat. Ezek nemcsak kényelmetlenek, de a vérkeringésedet is elszorítják. Hasonlóképpen, a harisnyatartós harisnyák, zoknik és szoros térdzoknik károsak lehetnek a lábaidra, és visszértágulatot okozhatnak.

A tökéletes melltartó

Várandós kismamaként nagyon fontos, hogy odafigyelj a melledre. A cicinek magának ugyanis nincsenek izmai, tehát csak a mellkas falának izomzata tartja. A rosszul, vagy egyáltalán nem támogatott mellek könnyebben kezdenek el lógni, illetve a terhességi csíkok is nagyobb eséllyel jelennek meg rajtuk, ezért akkor is viselj a terhesség alatt melltartót, ha eddig nem is volt rá szükséged.

Fontos azonban, hogy megfelelő méretű melltartót vásárolj. Ellenőrizd jelenlegi melltartóid és felsőid méretét, és ha máűr nem tartják elég jól, vagy összeszorítják a melled, mérd le magad, és vásárolj néhány új, jól illeszkedő darabot. A kilencedik hónap végére kosárméreted két mérettel is bővebb lehet, mint korábban, így melltartód mérete valószínűleg szintén megnő, ahogy a bordáid tágulnak, hogy helyet adjanak a növekvő babának. A szülés után és a szoptatást követően cicid újra kisebb lesz, bár nem feltétlenül ugyanakkora és ugyanolyan formájú, mint a terhesség előtt.

Az ideális kismama-melltartó ismérvei:

  • Széles, állítható pánt: Ez kényelmesebb, mint a vékony pánt, mert egyenletesebben oszlik el a súly.
  • Magas pamuttartalom: A természetes anyagokban könnyebben lélegzik a bőr.
  • Széles elasztikus pánt a kosarak alatt: Ez tartja a mellet, ahogy nehezül.
  • Állítható hátrész: A legjobb, ha négy kapocs van rajta, hogy tágíthasd, ahogy nő a mellkasod kerülete.
  • Merevítő nélkül: A merev drót szúrhatja a melledet és tönkreteheti a cici szöveteit, ezért jobb, ha kevésbé mereveket választasz.

Szoptatós melltartók

Ha szeretnél szoptatni, a 36. hét körül vásárolt darabok már legyenek speciális szoptatós melltartók. Egy jó szoptatós melltartóban az összes, fent felsorolt tulajdonság megvan, ráadásul lehetővé teszi, hogy egyszerre csak az egyik melledet is ki tudd szabadítani, hogy megetethesd a babát.

Sokféle fazon kapható, köztük lecsatolható kosarú, cipzáras melltartó illetve az elöl nyitható, ahol a kosarak elöl kapcsolódnak. Ha jobban szereted a topokat, ezek is kaphatók kismamaváltozatban. Próbálj ki többfélét is, hogy eldönthesd, melyik a legkényelmesebb. Bármelyiket is válaszd, olyan legyen, amelyet könnyedén ki és be tudsz kapcsolni fél kézzel is, hiszen a másikkal a babát kell majd tartanod.

Kényelmes cipők

Terhesség idején gyakori jelenség a lábfej megduzzadása, elképzelhető hát, hogy nagyobb méretű cipőre lesz szükséged, mint általában. Van, akinek a szülés után egy kicsit nagyobb is marad a lába. Akár vásárolsz új cipőket, akár nem, ne hordj várandósan magas sarkú cipőt, amellett ugyanis, hogy kényelmetlen és tartásodat is kifacsarja, komoly hátfájást okozhat.

Viselj kényelmes, lapos sarkú cipőt, amiben jól szellőzik a lábad. Kerüld azonban a teljesen lapos fazonokat, mert ezek sem segítenek az egyensúlyozásban. Ne hordj fűzős vagy gombos cipőt sem, hiszen a terhesség előrehaladottabb szakaszában nem biztos, hogy könnyen le bírsz hajolni, hogy bekösd.

Cikkünk Dr. Anne Deans A terhesség ABC-je című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük