Kínos szelek, végbélkörnyéki viszketés

A bélférgesség tünetei

Az enyhe bélpanaszokra sem árt figyelned. Tudd meg, mit tegyél, ha bélférges a gyerkőc!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szelesség gyakori jelenség a gyerkőcöknél, emiatt a legtöbb szülő hasonló helyzetben nem gyanakszik többre, mint egy kis gyomorproblémára. Nem biztos azonban, hogy a kicsit csupán egy nehezebb étel kínozza meg. Amennyiben ugyanis a puffadás és a szelek végbélkörnyéki viszketéssel is társulnak, könnyen lehet, hogy valamilyen gilisztát szedett össze a lurkó.

Bélférgesség

A gyermekek esetében gyakori betegség a bélférgesség, az élősködők közül pedig többnyire a cérnagilisztával fertőződnek meg. A férgek petéi előfordulhatnak a háziállatok szőrén, de emellett a talajban és a mosatlan zöldségeken, gyümölcsökön is. Bár a fertőzés kockázatát nagymértékben csökkentheted, ha otthon betartod a megfelelő higiéniás szabályokat, és ragaszkodsz hozzá, hogy a kicsi is így tegyen, az izgő-mozgó porontyokat nem fékezheted meg teljesen.

A gyerkőcök játék közben, a szabadban kúszva-mászva is elkaphatják a fertőzést, éppen ezért fontos, hogy felismerd a tüneteket. Megfelelő kezelés mellett ugyanis a bélférgesség hamar elmúlik, ellenkező esetben azonban kellemetlen kínokat okozhat a gyereknek.

Tünetek

  • Szelesség.
  • Felpuffadt has.
  • Hasfájás.
  • Végbélkörnyéki viszketés.
  • Apró giliszták a székletben.

A cérnagiliszta vékony, 0,5-1 centi hosszú féreg. A fertőzés általában nem okoz kifejezetten erős panaszokat, ám az enyhébb emésztőrendszeri problémákra sem árt ügyelned.

Ha csemetéd étvágytalan, emellett pedig puffadtságra és hasfájásra is panaszkodik, figyelj rá fokozottabban. A legegyértelműbb tünet az lehet, ha a kicsi - különösen éjszaka - erős végbélkörnyéki viszketést érez, ekkor ugyanis a férgek a belekből a felszínre jönnek, és lerakják petéiket. A vakarózás hasonló helyzetben szigorúan tilos, ezzel ugyanis a gyerkőc saját magát is visszafertőzheti, ha a kezéről újra a szájába jutnak a peték.

Más férgek
Ritkábban bár, de a cérnagiliszta mellett más férgek is megfertőzhetik a gyereket. Gyakori még a toxacara, mely a kutyákban és a macskákban előforduló élősködő: ha csemetéd ezt elkapja a háziállattól, influenzaszerű tüneteket észlelhetsz. Egy külföldi út során azonban orsóférget is összeszedhet a mosatlan gyümölcsökről vagy zöldségekről, erről a fertőzésről a széklet alapján értesülhetsz. Ha fertőzésre gyanakszol, minden esetben fordulj orvoshoz, és mutasd meg neki csemetéd székletmintáját!

A fertőzés kezelése

Ha arra gyanakszol, hogy csemetéd bélférges, vidd el szakemberhez, aki székletminta alapján könnyen meg tudja állapítani, pontosan milyen élősködőről lehet szó.

15 fegyver az influenza ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Amennyiben a férgek a székletben is észlelhetőek, előfordulhat, hogy a fertőzés már pár hete tart, így adott esetben a kicsi súlya is stagnálhat vagy csökkenhet.

Az orvos valószínűleg féreghajtó tablettát ír fel a probléma kezelésére, cérnagiliszta ellen általában a mebendazole hatóanyagú termékeket ajánlják. Ezeket vény nélkül nem tudod beszerezni, de jobb is, ha nem kísérled meg a fertőzés otthoni kezelését, hiszen csak a szakember tudja pontosan megállapítani, mit szedett össze a kicsi. Házi módszerekkel pedig a gilisztákat nem tudod kiirtani, így a hashajtó is haszontalan lehet.

Hogyan előzheted meg a kiújulást?

Ahhoz, hogy elkerülhesd az ismételt fertőzést, elsősorban adj a gyerkőcre szoros alsó ruhát, hogy este ne vakarhassa magát. Mivel a peték a körmök alatt is megtelepedhetnek, érdemes rövidre vágni a körmeit, ezzel együtt pedig fokozottan ügyelj a higiéniára is.

Ha kétségeid vannak a víz tisztaságával kapcsolatban, forrald fel, hosszútávon pedig érdemes lehet ásványvizet vásárolnod. A friss zöldségeket és gyümölcsöket mindig alaposan mosd meg, mivel a peték, lárvák ezeken is könnyen megtelepszenek.

Tudatosítsd csemetédben is, hogy mindig mosson kezet az étkezések előtt, vécéhasználat után, és amint hazaér a játszótérről, vagy abbahagyta a háziállat dajkálását.

Cikkünk Dr. Kovács Ágnes A doktor néni könyve című kiadványa alapján készült.

Ezt is szeretjük