Tragédia! Elhunyt Naomi Sims, a világhírű fekete topmodell

A varázslatos Naomit a világ első sötét bőrű szupermodelljeként tartották számon a szépségiparban.

2009. augusztus elsején, életének 61. évében, Newarkban elhunyt Naomi Sims, a világ első fekete bőrű topmodellje, adta hírül a New York Times. A híresség már egy ideje rákban szenvedett, mely végül a halálát okozta.


Életrajza szerint az 1948-as születésű Sims nehezen élte meg a diákéveket, iskolatársai ugyanis szüntelenül piszkálták magassága miatt. Ám végül egyebek közt ezzel a tulajdonságával sikerült érvényesülnie a szépségiparban.

A hatvanas évektől kezdődően modellkedett, és hamarosan egész Amerika róla beszélt. Népszerűségét és befolyását jelzi, hogy 1967-ben a neves Times divat-különkiadásának címlapján szerepelhetett.

A Fekete is szép! mozgalom előfutárának tekintik

Rá egy évre pedig a Life borítójáról mosolyoghatott az olvasókra, azt hirdetve, ezentúl a fekete modellek is központi helyet követelnek maguknak.

E két korszakalkotó fotó egyébként még ma is a New York-i Metropolitan Múzeum egyik kiállításának - The Model as Muse - anyagában szerepel. 1968-as Ladies' Home Journal-beli pózolását egyenesen mérföldkőnek nevezték.

Úgy vélték, Simsszel elérkezett végre annak az ideje, hogy az afroamerikai nők igényeit is figyelembe vegyék a divat és szépség világában.

Bár még mindig keresett modell volt - véleménye szerint olyanok is vele akartak dolgozni, akik egyébként nem állhatták a feketéket, de nem akartak rasszistának tűnni -, néhány év után otthagyta a kifutók világát.

Helyette a hetvenes évektől minden energiáját annak szentelte, hogy bevezesse a színes bőrű hölgyeket az egészséges élet és a szépítkezés titkaiba. Élete során több ilyen irányú kötetet is megjelentetett.

Az All About Health and Beauty for the Black Woman a hétköznapi nőknek adott ötleteket, a How To Be a Top Model pedig a modellkarrierre vágyókat segítette praktikus tanácsokkal.

A 20. század leghíresebb szupermodelljei

Nézegess képeket!

Elolvasom
Emellett kimondottan feketéknek készült parókáival milliókat keresett, nem beszélve a nekik szánt kozmetikumokról, melyekkel új irányt mutatott az addig csak a fehér nők elvárásainak megfelelni vágyó szépészeti cégeknek.

Ami a magánéletét illeti, 1973-tól 1991-ig Michael Findlay műkereskedő volt a férje, akitől fia és lánya született.

- Naomi kétségtelenül a feketék szépségnagykövete volt, aki minden társadalmi akadályt képes volt leküzdeni – méltatta 1974-ben Halston amerikai dizájner a New York Times magazinnak.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük