Durván megöregedett Gene Wilder, a Vaklárma sztárja

Gene Wilder közel egy évtizede nem állt a kamerák elé, író lett és több regénye is megjelent.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Feltehetően sokan emlékeznek a Vaklárma című vígjátékra, amelyet végigkomédiázott Gene Wilder és Richard Pryor. Előbbi egy süket, utóbbi pedig egy vak férfit játszott, akik akaratlanul tanúi lesznek egy bukméker meggyilkolásának, a rendőrség pedig őket gyanúsítja meg.

Nem ez volt az első alkalom azonban, hogy a páros együtt dolgozott, az 1980-as Dutyi diliben is emlékezeteset alakítottak mindketten. Sőt, Pryor halála előtt is együtt szerepeltek az 1991-es Folt a zsákját című vígjátékban, ami végül az egyik utolsó filmje lett a sclerosis multiplexben szenvedő sztárnak.

Hiába a siker és népszerűség, Gene Wilder a kilencvenes években többnyire már csak tévéfilmekben tűnt fel. Az ezredfordulót követően pedig nem is állt a kamerák elé, leszámítva a Will és Grace két epizódját, amiben Mr. Steint formálta meg az időközben látványosan megöregedett színész.

Sikeres író lett belőle

A vörös hajú híresség a filmezés helyett az írást választotta, 2005-ben jelent meg nagysikerű önéletrajzi regénye, két évvel később pedig első regénye, amely az első világháború idején játszódik. Harmadik könyve 2008-ban látott napvilágot, idén rövidebb elbeszéléseit adták ki összegyűjtve.

Vajon ki gondolta volna, hogy ilyen fordulatot vesz a 76 éves Gene Wilder pályafutása? Filmes karrierje az 1967-es Bonnie és Clyde-dal vette kezdetét - ebben a bankrablók egyik túszát alakította, aki szorult helyzete ellenére idővel szimpatizálni kezd a kegyetlen útonállókkal.

Oscarra is jelölték

A következő évtizedek során olyan emlékezetes filmek főszerepében brillírozott, mint a Willy Wonka és a csokigyár, illetve Az ifjú Frankenstein. Ez utóbbi adaptált forgatókönyvéért Oscar-díjra is jelölték Mel Brooksszal együtt 1974-ben, de az aranyszobrot végül Mario Puzo és Francis Ford Coppola kapta A Keresztapa második részéért.

A 80-as évek legkedveltebb sztárjai régen és most

Nézegess képeket!

Elolvasom

Sokan nem tudják Gene Wilderről, hogy harmadik felesége, Gilda Radner petefészekrákban hunyt el 1989-ben.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A színészből lett író azóta aktívan küzd azért, hogy felhívja a figyelmet a rákszűrés fontosságára, illetve részt vett egy petefészekrák-szűrő központ létrehozásában is.
Ezt is szeretjük