Világhírű gyógyító helyek itthon

Ezreken segítettek!

Feltöltődésre vágysz? Íme, három különleges hazai kirándulóhely, ahol testedet és lelkedet egyaránt felfrissítheted.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy stresszes időszak levezetésére keresve sem találhatnál jobb megoldást egy frissítő kirándulásnál, hát még, ha épp az ország különleges, gyógyító helyeit veszed célba. A következő három neves fürdővárost nem érdemes kihagynod, ha testi-lelki feltöltődésre van szükséged.

Miskolctapolca
Hévíz

Barlangfürdő a mesevilágban: Miskolctapolca

Miskolcon kihagyhatatlan látványosság a Miskolctapolcai Barlang- és Gyógyfürdő. A fürdőbe lépve egy impozáns, oszlopokkal körülvett, átriumszerű előcsarnokba jutsz, melynek közepén egy szoborral díszített szökőkút látható. Az előtér további különlegessége, hogy a tetején lévő üvegkupola kinyitható, így nyáron innen is tódulhat be a napfény a terembe. A fürdő vendégeként pompás mészkőképződményekkel a fejed felett, visszhangzó barlangüregek, sárkányfejekből zubogó vízsugarak között úszkálhatsz, fürdőzhetsz, masszíroztathatod testedet.

A miskolctapolcai forrásvíz már a 16. századtól ismert, viszont a 150 méter hosszú mészkőbarlangot csak 1936-ban fedezték és tárták fel a kutatók. A fürdő végül 1941-ben nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt. A tavi fürdőt 1969-ben lebontották, és az úgynevezett kagyló váltotta fel: egy betonkagyló magasodik még ma is a szabadtéri medence fölé.

Az ezredfordulón nagyszabású felújítási munkálatokba kezdtek itt, és ennek az eredménye a jelenleg látható fürdőrész is. Ám a fejlesztéseknek még nincs vége, így a már most is lenyűgöző barlangfürdő tovább bővül és szépül a közeljövőben.

Az újítások immár méltóvá teszik az épületet az évszázadok óta ismert és Európában egyedülálló barlangfürdő gyógyító vizéhez, mely gazdag káliumban, kalciumban, magnéziumban és nátriumban.

A barlangfürdő használata különösen javasolt szívműködési zavarok, érbetegségek, vérnyomásproblémák és keringési zavarok ellen. De természetesen a makkegészségesek számára is csábító úti cél.

Gyógyulás a tavirózsák között: Hévíz

Az ezer méterről feltörő gyógyvíz ma még kiapadhatatlannak látszik. A hévízi forrás táplálta tó egyedülálló a világon. A 47 500 négyzetméter vízfelületű Hévízi-tó meleg vizének felszálló párája messziről láthatóvá teszi a város legismertebb nevezetességét.

A világ 16 gyógyító, csodatévő helye

Nézegess képeket!

Elolvasom

A tó további különlegessége, hogy a Föld második legnagyobb meleg vizű tavaként tartják számon, melyet csupán egy új-zélandi tó előz meg. A legenda szerint egy római harcos hosszasan üldözött ezen a tájon egy megsebzett őzet, majd az állat a tó mai területén keresett menedéket, és sérült lábát a vízbe mártogatva próbálta gyógyítgatni. A harcos hírét vitte a gyógyító víznek, így a tavat ezt követően az ókori birodalom lakosai is rendszeresen felkeresték. Meglehet, a tó gyógyhatásával már a rómaiak is tisztában voltak, ám Hévíz városa csak az 1795 utáni években indult gyors ütemű fejlődésnek.

Ekkor Festetics György gróf kezdeményezésére épültek fel a tó első fürdőházai. A 4,4 hektáron elterülő tó egy 38 méter mély kráterből nyeri gyógyító termálvizét, és a nagy vízhozamnak köszönhetően néhány nap alatt lecserélődik a teljes víztömeg. Érdekesség, hogy a forráskráter aljára először 1953-ban jutottak le búvárok.

Az igazi fürdőélet 1857-ben indult meg, 1945 után megépült az állami kórház, 1968-ban pedig a téli fürdő is megnyitotta kapuit. A sokféle betegség ellen hatásos, bonyolult összetételű, ezer méterről feltörő és ma még kiapadhatatlannak látszó forrás táplálta tó világszerte kuriózum, így nem véletlen, hogy a világ minden tájáról elzarándokolnak ide a gyógyulni vágyók.

Az élmény különleges voltát fokozzák a város jelképének is számító vörös tündérrózsák. A víz a legzordabb időben is meleg marad, így egész évben várja a gyógyulni, illetve pihenni vágyókat.

A bővizű termálfürdő: Bük

Az 1950-es években Bük nagyközségtől kissé északra olajat kerestek a szakemberek, ám a fekete arany helyett egy másfajta kincsre, 58°C-os gyógyvízre bukkantak. Ez az esemény alapozta meg Bükfürdő későbbi történetét. A Vas megyei fürdőváros azóta világhírnévre tett szert a gyógyításban, és évről évre nő azok száma, akik visszatérő vendégei a gyógyfürdőnek. Az 1282 méteres mélységből feltörő gyógyforrás vízhozama közel ezer liter percenként, mely így Közép-Európa egyik legbőségesebb vizű termálkútjává avatja Bükfürdőt.

Bükfürdő

A nátrium-hidrogén-karbonátos hévíz főként mozgásszervi és nőgyógyászati betegségek esetén javallott, ám, ha súlyos szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedsz, ez a víz nem ajánlott számodra. A büki vizet hőkúra formájában gyomor- és epebántalmak kezelésére is alkalmazhatod.

A fürdő 36 hektáros területén csaknem húsz medence és különféle sportpályák találhatók, de természetesen a modern kor követelményeinek megfelelően wellness-szolgáltatásokat is igénybe vehetsz. Színvonalas éttermeket fedezhetsz fel, valamint az ország egyik legnagyobb és legszebb golfklubját is megismerheted.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Cikkünk a Reader's Digest Kiadó Csodaszép Magyarország című könyve alapján készült. Képek: www.orszagalbum.hu, Kacsa; pocokvick, bukfurdo.hu.

Ezt is szeretjük