Kötelező az utazási költségtérítés: neked is ennyit kell fizetnie a munkáltatónak!

Változtak a szabályok, érdemes alaposan ismerned őket.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A 2012. évi Munka Törvénykönyve egyértelműen rendelkezik arról, hogy minden munkáltatónak kötelessége megtérítenie a munkavállalók munkavégzéssel kapcsolatban indokoltan felmerülő költségeit, a 39/2010 (II.26.) Kormányrendelet pedig részletekbe menően szabályozza az utazásra, pontosabban a munkába járásra vonatkozó költségtérítés részleteit.

Bár sok munkavállaló tartja úgy, hogy mindez választható opció vagy béren kívüli juttatás, az utazási költségtérítés a versenyszférában is kötelező a munkaadóra nézve, más kérdés, hogy nem alkalmaznak-e szívesebben olyan személyt, akinek esetében ennek igénye fel sem merül. Mindazonáltal nem árt tisztában lenni a részletekkel, különösképp, mivel a közelmúltban változtak a szabályok, és kiterjesztették a költségtérítésre való jogosultság körét is.

A munkába járás és a hazautazás költségeit is téríteni kell

A munkáltatónak bizonyos esetekben kötelező térítenie a munkavállaló munkába járásának költségeit, ami a mindennapi munkába járás mellett a hétvégi hazautazásra is kiterjed, ilyen eset például, ha a munkavállaló hét közben ideiglenes tartózkodási helyére jár haza, hétvégenként azonban állandó lakhelyére utazik. Utóbbi esetben hetente egy oda-vissza utazásra lehet támogatást igényelni.

A költségtérítés mértéke a napi munkába járás esetén a bérlet vagy menetjegy árának 86%-a, ami hazautazás esetén is igaz, ilyenkor azonban van egy felső határ is, mely 2015-ben 35 200 forint volt, azonban ez minden évben változik, és januárban teszik közzé a pontos összeget.

Lényeges elem a közigazgatási határ átlépése

A költségtérítés akkor jár, ha a munkavállaló lakóhelye vagy tartózkodási helye a munkahelyhez képest a közigazgatási hatáson kívülre esik, a munkavégzéshez pedig rendszeres utazás szükséges. A térítés a tömegközlekedés igénybevételére vonatkozik, azonban bizonyos esetekben gépkocsi esetében is jár kilométerenként 9 forint erejéig, ilyen például, ha az adott viszonylatban nincs közösségi közlekedés, ha a munkarend miatt azt nem lehet igénybe venni, aránytalanul hosszú lenne a várakozási idő, vagy ha a munkavállaló fogyatékkal él, illetve mozgáskorlátozott, és munkába járását közeli hozzátartozója biztosítja. Még részletesebb információkért kattints ide!

7 utazási kedvezmény, amit lehet, hogy nem ismersz: pedig neked is járhat!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Így változtak a szabályok 2015 augusztusától

2015. augusztus 1-jével némiképp módosultak az utazási költségtérítésre vonatkozó szabályok, eszerint a munkáltatónak akkor is kötelessége megtéríteni a közigazgatási határon kívüli személygépkocsi-használatból fakadó költségek egy részét, ha a munkavállalónak óvodai vagy bölcsődei ellátást igénybe vevő gyermeke van. Gyermeknek a saját háztartásban nevelt vagy gondozott gyermek tekinthető, akivel a szülő életvitelszerűen együtt él, elvált szülők esetében tehát azt a szülőt, aki nem él együtt a gyerekkel, nem illeti meg a térítés, a gyermeket nevelő szülővel együtt élő házastársat azonban igen.

Szintén változás, hogy a munkáltatónak jogában áll egyoldalúan úgy dönteni, hogy bizonyos esetekben a közigazgatási határon belüli munkába járás költségeit is a rendelet szerint téríti meg, ha például a munkavállalónak óvodás vagy bölcsődés gyermeke van, vagy súlyos fogyatékossága miatt nem tudja igénybe venni a tömegközlekedést.

Ezt is szeretjük