Döbbenetes képek: óriási szemétsziget sodródik az óceánban, 160 Magyarország elférne rajta

Giga szemétszigetek az óceánokon.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Csendes-óceánon óriási szemétsziget lebeg, és nemcsak a vízfelszínen, hanem a víz alatt is terjed. A hulladékhalmot a tengeráramlatok terelték össze. A tengerbe szórt vagy a folyóvizek által az óceánba hordott szemét mozgását egy körkörös áramlási rendszer befolyásolja, az képezett szigetet a végtelen mennyiségű hulladékból.

A szemétsziget, amelyet 1988-ban fedeztek fel a kutatók, két részből áll. Méretét egyszerűen lehetetlen pontosan megállapítani, mivel műholdfelvételről szinte láthatatlan. Ráadásul azt is feltételezik a szakemberek, hogy a többi óceánon is lehetnek hasonló, brutális hulladékhalmok. De az sem kizárt, hogy a víz mélyére még nagyobb mennyiségű mocsok süllyed. A partokra is millió szemét jut.

Becslések szerint a Csendes-óceáni szemétsziget mérete 56 ezer négyzetkilométertől egészen 15 millió négyzetkilométerig terjedhet. Mélysége 20-30 méter, tömege akár 100 millió tonna is lehet. 

Fotó: Youtube

A Csendes-óceáni szemétsziget két különálló részből tevődik össze: Japánnál a Keleti szemétfolt, a Hawaii-szigeteknél a Nyugati szemétfolt található. Feltételezések szerint van hasonló sziget az Indiai-óceánon és az Atlanti-óceánon is. A kép a szeméthegyekről Tanzániában, az Indiai-óceán partján készült.

Fotó: Wikipédia/Tanzánia

A műanyag bomlása során keletkező mérgek bekerülnek az állatok szervezetébe, ahonnan eljutnak az emberek szervezetébe is. Ráadásul a mérgezés kapcsán nemcsak a halak, hanem a madarak és a teknősök is érintettek.

Fotó: Plasticsoupnews.blogspot

A hulladékba gabalyodott állatok gyakran elpusztulnak. A különböző fajok számára nagy veszélyt jelentenek az apró műanyagdarabok is. Ha a tárgyak a vízfelszínen megforduló állatok szájába beférnek, azok le is nyelik a őket - a legtöbb esetben pedig elpusztulnak. 

Fotó: Wikipédia/turtle

Ugyan a szegény országok nem foglalkoznak az óriási környezetszennyezéssel, egyre több figyelem hárul a szemétszigetekre. Mindenképpen megoldást kell találni a problémára, az ugyanis hosszú távon veszélyezteti az élővilágot.

Fotó: Youtube

Forrás: Wikipédia/TanzániaWikipédia/turtlePlasticsoupnews.blogspot, Youtube, Youtube

Kiégett épületek és sok szemét - Szomorú képek Kijevből

Az ukrán főváros épületei, közterei, utcái mind áldozatául estek a kormányellenes tüntetők és a rendvédelmi szervek összecsapásainak. Sok épület kiégett, az utcákon pedig halmokban állnak a szemétből, deszkákból és gumiabroncsokból épült barikádok.

Szomorú képek Kijevből: kiégett épületek és sok szemét

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük