80 holttest került elő a magyar város mellett

Furcsa rituálé szerint temették el őket

Orosházán újabb különös leletekre bukkantak a régészek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Újabb Árpád-kori sírcsoportra bukkantak Orosháza határában földmunka közben. A régészeti munkálatok június 14-én elkezdődtek, az előzetes felmérések szerint mintegy 60-80 épen maradt sírt tárnak fel - tájékoztatta az MTI-t az orosházi Szántó Kovács János Múzeum igazgatója.

A leletek

Rózsa Zoltán elmondta: a sírok 20-30 méterre találhatók attól az Árpád-kori településtől, melyet Orosházán 2006-ban tártak fel. A mellékletek - ékszerek, egyéb tárgyak - nélküli, padmajos sírok a Kárpát-medencében egyedülálló temetkezési formát jelentenek.

Különleges rituáléra utal az is, hogy a holttesteket a kiásott sír hosszanti oldalfalába vájt mélyedésbe fektették, és a fejet déli irányba tájolták - hasonlóan a muzulmán népek temetkeztek.

Árpád-kori temető

Orosházán először 1997-ben bukkantak néhány épen maradt padmajos sírra, majd 2012-ben ugyanitt egy 20-30 sírból álló csoport került elő, a most feltárás alatt álló pedig az eddigi legnagyobb sírcsoport az Árpád-kori temetőből.

A múzeum igazgatója a feltárt sírok jelentőségéről szólva kiemelte: mindezek újabb bizonyítékot jelentenek arra, hogy Orosháza területén az Árpád-korban virágzó élet volt. A 2006-ban feltárt Árpád-kori település területén megmaradtak az épületalapok, a korabeli eszközök. Több ezer állatcsont került elő, mindegyik kérődző állat csontja volt.

7 titokzatos föld alatti hely Magyarországon

Nézegess képeket!

Elolvasom

A régészek arra a következtetésre jutottak, hogy iráni eredetű káliz népesség élt az Árpád-korban Orosházán. A kabarok népcsoportjához tartozhattak és a Kazár Birodalomban csatlakozhattak a honfoglaló magyarokhoz.

Ezt kellene megmutatni egy külföldi turistának!

Megkérdeztük a budapesti járókelőket, melyek azok a helyek, amikre büszkék, és egy külföldinek is szívesen megmutatnának. Nézd meg a videót!

Amit meg kell nézned!

Ha többet szeretnél megtudni Orosháza múltjáról, illetve az itt megtalált régészeti leletekről, keresd fel a Szántó Kovács János Területi Múzeumot, ahol mindenképp tekintsd meg A Viharsarok népe című kiállítást.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A települést nyáron továbbá a népszerű üdülőhely, Gyopárosfürdő miatt is érdemes felkeresni. Ha többet szeretnél tudni Orosháza leleteiről, nézd meg korábbi cikkünket is!

Kép: MTI, Rosta Tibor.

Ezt is szeretjük