642 lemészárolt embernek állítanak emléket az üres házak: ma is bárki megnézheti Oradourt

Megőrizték a pusztítás utáni állapotban.

01

Nehéz szavakat találni azokra a borzalmakra, amelyek a közép-franciaországi Oradour-sur-Glane nevű faluban történtek. 1944-ben ugyanis a náci Das Reich SS-hadosztálya az egész lakosságot értelmetlenül lemészárolta, az áldozatok embertelen kínok között vesztek oda.

A pusztítás ugyanakkor nemcsak egy önkényesen hozott gonosz döntésből eredt, hanem egy félreértésből is. A normandiai partraszállás után a francia ellenállók megtámadták a sereget, amire ők vérengzéssel feleltek: bár Oradour lakossága gyakorlatilag nem volt érintett, mégis a támadás célpontjává váltak. Totális háború volt: a megtorlás az ellenállást támogató polgárokat is minden kétség nélkül sújthatta.

Kegyetlen tömeggyilkosság

A náci katonák fegyverekkel járták be a falu házait, hogy összegyűjtsék az embereket, akiket két csoportra osztottak. Az egyik túlélő elmondásai szerint a férfiakat pajtákba vitték, géppuskákkal lábon lőtték őket, majd rájuk gyújtották az épületeket. Ezzel szemben a nőket és a gyerekeket a templomba zárták, amit felrobbantottak, a fojtó füstből menekülőket pedig lelőtték, majd mindent felgyújtottak.

A faluból mindenkit elhurcoltak, függetlenül attól, érintett volt-e az ellenállásban
A faluból mindenkit elhurcoltak, függetlenül attól, érintett volt-e az ellenállásban

Enyhe ítélet

A katonák csak itt 642 embert öltek meg egyetlen nap leforgása alatt, mindössze négy férfi, egy gyermek és egy nő élte túl az eseményeket. Kilenc évvel később kezdődött meg a per, amelyben a legmagasabb rendfokozatú katonát és egy elzászi csoportot halálra ítélték, néhányuknak kényszermunkát, másoknak börtönbüntetést szabtak ki. A halálra ítélteknek megkegyelmeztek, 13-an amnesztiát kaptak.

A vérlázítóan kevés megtorlást követően Oradourt de Gaulle tábornok közbenjárásával mártírfaluvá nyilvánították, az építményeket a mészárlás utáni állapotukban megőrizték, az állami kitüntetéseket visszaküldték, és kitiltották a képviselőket a megemlékezésekről, sőt, azon képviselők listáját is kitáblázták, akik az amnesztiára szavaztak. Az új települést a közelben építették fel. Nézd meg képeken, mi fogadja a látogatókat!

(A képek forrása: Flickr/mksfcacdschockDukas Jufintbo, Wikipedia/Dna-Dennis.)

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük