Eger mellett, a Bükk déli kapujában egy mesebeli falu ejti rabul az arra utazókat. Noszvaj nem csupán gyönyörű helyen fekszik, a település maga is egyedülálló: lakói hűen ragaszkodnak hagyományaikhoz, mégsem zárkóznak el a külvilágtól, hanem őszinte baráti szeretettel és színes programkínálattal fogadják a vendégeket az év minden szakában. Ennek következtében a noszvaji kirándulások legnehezebb pillanatává a búcsúzás válik. Ha teheted, egyszer mindenképp látogass el a helyre - mutatjuk, mit ne hagyj ki az utazásból!

Pocem
Hihetetlen, de igaz: ezekben a barlanglakásokban pár évtizeddel ezelőtt még életvitelszerűen laktak. A puha riolittufába vájt lakrészek az elszegényedő réteg feje fölé biztosítottak fedelet. A XX. század elején még több százan lakták őket, és csak az 1960-es években számolták fel az azóta művésztelepi funkciót kapott Farkaskői-dűlőt, de a falu szélén máig megláthatjuk a régmúlt nyomait az udvarok istállóin, kamrahelyiségein.
Fotó: Országalbum/Hegyeklánya

Élő múzeum
Ha téged is elvarázsol a tájházi romantika, akkor ezt a noszvaji gyöngyszemet neked találták ki. A kis parasztházikó falai között és udvarában a helyi sajátosságok megőrzésére törekedtek a falusiak. A barátságos építmény azonban nemcsak kiállítási céllal került a fő látványosságok közé, hiszen a település programjainak is otthont ad. Évente több alkalommal pedig két kemencéjéből hagyományos, főként szilvás finomságok kerülnek ki. A Gazdaház augusztus 28-ig, keddtől vasárnapig látogatható, a felnőtt jegy 400 forintba kerül.
Fotó: noszvajirendezvenyek.hu

Árpád-hegyi panoráma
Noszvajon nem csupán az utcák és a házak bűvölhetnek el. Ha szívesebben járod a természetet, akkor is érdemes ellátogatnod a településre, hiszen a hangulatos Bükkalja egyben gyönyörű kirándulóhely is. Egy rövid, nem megterhelő sétával elérheted például a faluszéli Imány-tetőt, ahol nemcsak a levegő kristálytiszta, de a Millecentenáriumi emlékműtől látható panorámától is egész biztosan elámulsz majd. Egy helyi fafaragó készítette az emlékművet, és a közelben még a történelmi Magyarország kőemlékét is megnézheted.
Fotó: geoaching.com

De la Motte-kastély
A késő barokk, copf stílusú kastély az 1700-as évek Noszvajának emlékét őrzi. Báró Szepessy Sámuel építtette, majd eladósodása után Almásy gróf özvegye, Vécsey Anna vette meg tőle 11 ezer forintért, akinek második férje volt a névadó de la Motte ezredes. Minden bizonnyal a márki személyének köszönhető a franciás kastélybelső és a Versailles-t idéző palotakert is. A mennyezeti és falfreskók, a madaras szoba és a télikert is a XVIII. századi francia előképek hatását mutatja. A kastély ma múzeumként működik, mely 11 és 17 óra között idegenvezetővel látogatható, a teljes árú belépőjegy pedig 800 forint.
Fotó: Országalbum/Kittibaby

Az egy főre jutó kemence
Bár a természeti és az épített környezet is egyedülálló Noszvajon, a helyi közösség nemcsak erre büszke: gasztronómiájukban is ragaszkodnak a lokális értékek megőrzéséhez. Azt mondják, az előző évszázadban náluk volt az egy főre jutó legtöbb kemence, de majdnem minden háznál ott a szilva és birs is, amelyekből legfőképpen lekvárt főznek. A kemencében sült szilvás bukta pedig Noszvaj kuriózumának számít, amit szívesen megosztanak minden vendéggel. A falu ráadásul már egy online piacot is nyitott.
Fotó: noszvaj.hu

Élménygazdag bortúra
Az Imány-tetőről körbenézve világosan látszik, hogy Noszvaj minden lankáján szőlőbirtokok húzódnak meg. Az egri borvidékhez tartozó településen nagy vonzerőnek számítanak a borospincék, így például a falu határán található Thummerer Pince, melyet többek között az év pincészete címmel is jutalmaztak 2011-ben. A Thummerer család a borkóstolókon túl színvonalas és közvetlen hangulatú pincebemutatóval is várja a látogatókat több ezer négyzetméteres pincerendszerében, amely egy nagyszerű borvacsorával is zárható. A felnőtt belépőjegy ára mindössze 300 forint.

Népmesék tanösvénye
Gyermekkel nyaralnál, ezért nem a hűvös borospincék felé vennétek az irányt? Noszvaj erre is kínál megoldást: hangulatos meseúttal ismerhetik meg a gyermekek a környék hagyományos kincseit. Ha belevágnátok a picikkel a kalandtúrába, az indulómappát és a térképet a Harmónia Kávézóban vehetitek át. A különböző állomásokon palóc népmesék, fejtörők várják a látogatókat, a mesedobozok különlegessége pedig az, hogy azok mindegyikét a helyi művészek festették. Az út végeztével még egy Mesejáró oklevelet is kaphattok. Noszvaj tehát minden korosztály számára nyújt érdekességet.
Kirándulj a főváros környékén is!
A válogatásból hét helyet ismerhetsz meg, amit érdemes meglátogatni Budapest környékén. Te már jártál valamelyiknél?
Mennyország Budapest fölött: képeken 7 gyönyörű főváros környéki kirándulóhely
Nézegess képeket!
Elolvasom