Ne az ülésbe kapaszkodj!

3 módszer, amivel megúszhatsz egy közlekedési balesetet

Ha el akarod kerülni a tragédiát, ezeket a szabályokat kell betartani.

A KSH közúti baleseti statisztikája szerint tavaly még 5%-kal sem történt kevesebb baleset, mint 2010-ben: 21 ezer helyett kicsivel több mint 20 ezer, annak ellenére, hogy mind a gépkocsik száma, mind a benzin ára miatt az autók használata csökkent. 14%-kal kevesebb volt ugyanakkor a halálos baleset.

Közlekedési balesetek esetén az ember ritkán képes megőrizni a nyugalmát: mielőtt azonban pánikba esnél, és tovább rontanád a helyzeted, gondolkodj előre, vannak ugyanis alapvető intézkedések, melyeket, ha megteszel, nagyobb biztonságban érezheted magad, és kisebb a kockázata baleset esetén a súlyos sérüléseknek is. Ahelyett, hogy félsz, és az ülésbe kapaszkodsz, figyelj a követezőkre!

Legyen helyes a testtartásod!

A bábukkal végzett autós tesztek bizonyítják, hogy a helytelen testtartás, illetve ülési pozíció adott esetben akár az ember életébe is kerülhet egy baleset során. Fontos, hogy a csípőd teljesen a háttámlához simuljon, ha ugyanis ott rés van, vészfékezésnél csúszkálhatsz az ülésen.

Az üléstámlát állítsd be úgy, hogy a felsőtested közel függőleges legyen, mivel így a legkényelmesebb kormányozni. Arra is érdemes ügyelni, hogy ne legyél túlzottan távol, a lábad még elérje kényelmesen a pedálokat úgy, hogy ne legyen nyújtva.

Ez azért fontos, mert az egyenesen feszülő láb egy balesetnél szilánkosra törhet, ráadásul úgy nem taposható teljes erővel a fék, ami balesetnél sokkal több sérüléshez vezethet. Nemcsak a térdek, de a könyök is mindig hajlított pozícióban kell, hogy legyen ahhoz, hogy az ember kellően precízen tudja irányítani az autót.

A legnagyobb egész Európában!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az sem mindegy, hogyan van beállítva a fejtámasz, ami nemcsak a vezetőnél, de a többi utasnál is lényeges szempont: nemcsak kényelmetlen, de balesetveszélyes is, ha túlságosan lent van, a helyes beállítás szerint pontosan a fejtetőig kell érjen. A gerincsérüléseket ugyanis így tudják a legjobban megelőzni.

Kösd be magad a buszon is!

Az már szinte közhelyszámba megy, mennyire fontos, hogy autóba ülve ne feledkezz meg a biztonsági övről. Kutatások szerint a biztonsági öv használatának elmulasztása jelentősen növeli a halálos tragédiák, illetve a súlyos sérülések bekövetkezésének kockázatát.

Az ellenőrzések során sokszor az tapasztalható, hogy míg elöl lassan már mindenki természetesnek veszi, hogy bekösse megát, a hátul ülők sokszor ezt nem tartják szükségesnek, holott kötelező. Ennél még lazább a felfogás, ha az ember taxival vagy autóbusszal utazik, ott a legritkább esetben ügyelnek a biztonsági öv használatára, a taxi hátsó ülésére lehuppanó utasnak sokszor eszébe sem jut, hogy bekösse magát.

Pedig a KRESZ szerint is kötelező használnod olyan járműben, ahol van öv. Tehát a buszokon is kösd be magad, ha fel vannak szerelve biztonsági övvel, vannak persze kivételek: a lakott területen menetrend szerinti személyszállítást végző autóbuszban, illetve lakott területen kívül, ha álló utasokat is szállíthat.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Keresd meg a legbiztonságosabb helyet!

Azt már a legtöbben tudják, melyik ülés a legrizikósabb választás az autós utazás során: a vezető melletti első ülés számít a legveszélyesebbnek, akkor is, ha minden szabályt tökéletesen betartasz. A balesetek közel fele ugyanis frontális, az ütközéstől így eleve messzebb van a hátsó ülés, az előrecsapódó test pedig nem a kemény műszerfalnak, hanem egy jóval puhább ülésnek csapódik.

A baleseti statisztikák szerint ráadásul magasan vezet az anyósülés, amit a vezetői követ, a legkevesebb súlyos sérülés pedig általában a jobb hátsó ülésen történik. Ha busszal utazol, akkor sem árt figyelni arra, hogy biztonságos helyet keress: ez a baleseti statisztikák alapján középtájon, belül, a folyosó felé eső részen legyen!

Volt már bármilyen közúti baleseted?

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük