Képeken a legbátrabb magyar falu: nagyon is kiérdemelte a címet!

Az ország nyugati határán megbújó kis falu sokkal több, mint aminek elsőre látszik.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Őrség délnyugati határán megbújó, aprócska, csendes falunak számító Kercaszomor csupán egyetlen utcát tudhat a magáénak, ezzel is képes azonban oly mértékű kultúrát, történelmet, hűséget, egységet és élni akarást magába sűríteni, hogy azt sok büszke nagyváros is megirigyelné. Kercaszomor a bátrak falva, az volt a múltban, és talán mindig is az marad.

A református templom Kercaszomoron
Református harangláb

Az Őrség központjától, Őriszentpétertől nem messze található, ma ismert Kercaszomor Kerca és Szomoróc községek egyesítésével jött létre 1942-ben. Annak ellenére, hogy a Kerca-patak völgyében öt kilométer hosszan húzódó falu alig kétszáz lakost számlál, valamint csak egyetlen utcája van, rendkívül gazdag jelentős látnivalókban, emellett az sem véletlen, hogy számos túraútvonal érinti.

Nem lehet továbbá megfeledkezni arról sem, hogy a község 2008 óta a Communitas Fortissima, vagyis a Legbátrabb falu megnevezést is címerében viselheti.

Így lett a legbátrabb falu

A megtisztelő címet az 1920. augusztus 1-jei szomoróci felkelésnek köszönheti a falu, melynek során a helyiek, határőrök és civil férfiak fegyverrel szálltak szembe a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság csapataival, akik 1919. augusztus 12-én az antant demarkációs vonalát megsértve megszállták a falut.

Az idegen katonákat Domonkosfáig űzték, a túlerő miatt azonban csak ideig-óráig voltak képesek kitartani: a felkelést leverték, amellett azonban, hogy emlékezete máig él, annak idején sem maradt hatástalan, a falu végül Magyarországé maradt, 1922-ben a csapatok kivonultak.

A megszállók ellen hasonló módon fellépő Balassagyarmat példájára, mely megkapta a Legbátrabb város címet, a kercaszomoriak a Belügyminisztérium elé terjesztették ez irányú kérésüket. 2006-ban ezt elutasították, 2008-ban azonban, a helyiek tántoríthatatlan bátorságáért, örök emlékezetül a falu hivatalosan is megkapta a legbátrabb címet.

10 kirándulóhely itthon, ami ősszel is gyönyörű

Nézegess képeket!

Elolvasom

Nemzetközi és hazai túraútvonalak között

Kercaszomor tökéletes úti cél a természet és a történelem szerelmeseinek, utóbbiak felfedezését ráadásul a községet érintő számos túraútvonal is megkönnyíti. A Kerca-patak és környékének élővilágát a Fürge cselle tanösvény mutatja be, a Szomoróczi tanösvény a falu múltjába és jelenébe enged betekintést, a környék emellett a Kéktúrának, a Vasfüggöny turistaútnak, nem utolsósorban pedig a nemzetközi Szent Márton-útnak is a részét képezi.

Figyelmet érdemlő látnivalói közé tartozik a katolikus templom, a református templom, illetve harangláb, emellett érdemes egészen a határig elsétálni, ahol az emlékoszlop és az emlékpark a békesség megmaradásának fontosságára hívja fel a figyelmet.

Minden idők legviccesebb magyar falunevei: a mi kedvenceink

Nézegess képeket!

Elolvasom

Titokzatos helyek

Kercaszomor legkülönlegesebb kincsei közé tartoznak a helyi temetőben található millenniumi hársfák, valamint a réges-régi, mára is megmaradt sökfák, az ősi reformátusok jellegzetes fejfái. A falu melletti domb is kihagyhatatlan látnivalót tartogat, itt, az erdő mélyén található az úgynevezett Pusztatemető, mely az egykori Szent Vencel-templom romjait rejti.

A Pusztatemető részlete

Az írásos forrásokban már az 1200-as évek elején is említett templom nemcsak az Őrségben, de egész Vas megyét tekintve is az egyik legrégebbi szakrális helynek tekinthető, történelmi értéke mellett azonban különleges, misztikus atmoszférája miatt is érdemes felkeresni.

Képek: hu.wikipedia.org, Pásztörperc.

Ezt is szeretjük