Képeken az emberiség menedéke

Az Éden Projekt

Ez a különös buborékvilág nem mindennapi látványt tár az utazó elé. Íme, a jövő reménysugara.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Tim Smit megálmodta, Nicholas Grimshaw építészirodája pedig kivitelezte a 21. század egyik legfurcsább, ám annál magával ragadóbb építményét, mely eredetileg a Növények és emberek élő színháza - The Living Theatre of Plants and Animals - nevet kapta.

A ma Éden Projekt néven ismert komplexum nem más, mint egy hatalmas, fedett növényház - a világ legnagyobbja -, ahol kiállítások, rendezvények és oktatási programok segítségével akarják ráébreszteni az embereket arra, hogy a környezet megóvása sürgető, egyben közös feladat. A hely jelentőségét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy évente csaknem egymillió látogatót fogad, emellett előszeretettel nevezik az emberiség menedékének is.

A nyolcadik csoda

A létesítmény célja, hogy szemléltesse, milyen módon és mértékben függünk mi, emberek a természettől, pontosabban a növényektől, és hogyan lehet megóvni őket a kölcsönös túlélés érdekében. Az Éden tervezői olyan helyet akartak létrehozni, ahol mindenki, aki törődik környezetével, talál valamit, ami számára érdekes, és jelentőséggel bír.

Nagy feladatra vállalkoztak, hiszen ahhoz, hogy felépítsék a hatalmas látványszínházakat, épületek sorozatát kellett megalkotniuk, melyek elég nagyok ahhoz, hogy akár az esőerdők hatalmas fái is gond nélkül elférjenek bennük. Sikerrel jártak, hiszen az eredmény több mint szemet kápráztató. Az Éden Projekt nemzetközi szimbólummá vált, és a világ nyolcadik csodájaként tartják számon.

Egy helyen az egész világ

A csaknem 15 ezer négyzetméteres komplexum St. Austelltől nyolc kilométerre, Cornwallban, Angliában található, és egy 160 éves, kimerült agyagbányában építették fel. A hely, mely 2001. március 17-én nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt, három nagy részből áll, név szerint a szabadtéri és mediterrán részből, illetve az esőerdőből.

A világ 20 leghatalmasabb látnivalója

Nézegess képeket!

Elolvasom

A Humid Tropic Biome, mely az Amazonas, Nyugat-Afrika, Malajzia és Óceánia élővilágát hivatott bemutatni, olyannyira nagy, hogy akár a londoni Tower is elférne benne. A Warm Tropic Biome Kalifornia, Dél-Afrika és a mediterrán éghajlati öv flóráját tárja a látogató elé, aki narancs- és olajfák nyíló virágainak százai között találja magát, ha belép ide. Az épületen végighaladva a turisták több ezer növényfajjal találkozhatnak, látni itt gumifát, banánt, cukornádat, kakaófát, citrusféléket és megannyi más növényt a Föld minden pontjáról.

Az utolsó előtti pillanat

Ám nemcsak a flórát és a faunát ismerhetik meg a látogatók a csaknem másfél órás séta során, hanem bepillantást nyerhetnek az adott területen élő emberek életkörülményeibe is, emellett alaposabban megismerhetik azokat a feladatokat, melyek bolygónk megóvása érdekében szükségesek volnának. Az Éden Projekt szabadtéri területén áll egy szobor, mely ezzel kapcsolatban a legszkeptikusabb utazót is gondolkodóba ejti.

A szobrot olyan háztartási eszközökből rakták össze, melyek rövid használat után hamar hulladékként végezték. A leselejtezett tévék, videók, mosógépek, számítógépek, mobiltelefonok, vasalók együttes kavalkádja szintén a hosszútávon való gondolkodásra hívja fel a figyelmet.

Hatalmas, önfenntartó rendszer

A buborékhoz hasonlító tető hatalmas, ötszögű és hatszögű elemekből áll, melyeket számítógépes gyártástechnológiával terveztek, és illesztettek ez alapján hajszálpontosan egymáshoz.

Ezeket az elemeket ráadásul úgy alkották meg, hogy a lehető leghatékonyabban hasznosítsák a napenergiát. Nem csak e tekintetben nyerik azonban az energiát a természetből az épületkomplexum egyes részei. A Nap sugarai mellett szélerőműveket használnak, a vízellátást pedig a tisztított esővíz révén biztosítják.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az Éden Projekt mindezeknek köszönhetően egy reménykeltő jövő képét vázolja fel, azonban nem csak azért, mert bizonyítja, hogy a világ számos ökoszisztémáját lehetséges reprodukálni akár egy kietlen, elhagyott bánya területén is, de azáltal is, hogy bemutatja, a kölcsönös függőségi viszony felismerésével, kitapasztalásával és figyelembe vételével a közös túlélés is lehetséges.

Képek: en.wikipedia.org, Zero1752; JürgenMatern.

Ezt is szeretjük