Képeken a szellemtúra Pearl Harborban

Kísérteties látványt nyújt az elsüllyesztett hajó

Hawaii lenyűgöző partjairól híres, de megrázó történelmi emlékeket is őriz.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A trópusi klímájú Hawaii-szigetek színes virágrengetegébe és lenyűgöző tengerpartokkal tűzdelt paradicsomi környezetébe nehéz beleképzelni egy megsemmisítő támadást, mely a második világháborúban játszódott le. Pedig Pearl Harbor hullámsírja még ma is őrzi annak a sorsdöntő ütközetnek a nyomait, mely befolyásolta a háború kimenetelét.

Az emlékhely az Arizona fölé épült
Az emlékfal
Mindenhol zászlók lobognak
Roncsdarabok a hullámsírban

A japánok 1941. december 7-én meglepetésszerűen támadtak a gyöngyhalászok öblében állomásozó, Amerikai Egyesült Államok haditengerészetének támaszpontjára.

A szűnni nem akaró bombázások közepette csaknem 2500 ember vesztette életét. A gyászos nap után az európai ellentétekből kirobbanó csaták világháborúvá duzzadtak, mert ezzel az USA is belépett a háborúba. Oahu szigete ma már békés, fejlett turisztikai központ, melynek legfeketébb eseményére az ütközetben elsüllyedt USS Arizona csatahajó roncsai emlékeztetik az odalátogatókat.

Oahu, az összejövetelek szigete

Hawaii harmadik legnagyobb kiterjedésű és egyben legnépesebb szigete Oahu, mely egy vulkánkitörésnek köszönheti létrejöttét.

Itt található a főváros, Honolulu, valamint a nemzeti repülőtér is, így a turisták legkedveltebb csomópontjának tekinthető, ahonnan elindulnak felfedezni a környező szigeteket, illetve, ahová visszatérnek megpihenni.

Számos látványossága mellett Oahu magáénak tudhatja a világ leghíresebb strandját, a Waikikit is, melynek festői szépségéről az is hallott már, aki még sohasem fúrta bele a lábait forró, puha homokjába.

A világ leggyönyörűbb tengerpartjai

Nézegess képeket!

Elolvasom

Két vulkánja, a Koolau és a Waianae szintén turistacsalogató, hiszen az utóbbin mérhető a sziget legmagasabb pontja, az 1230 méteres Mt. Kaala csúcs. A főváros nyüzsgése a partokra is kiterjed, mert Honolulu a szigetcsoportok legfontosabb kikötője. Az Oahuba érkezők szintén kihagyhatatlan úti célnak tartják a hajlított formájú Hanauma-öböl területét, ahol az Állami Tengeri és Tengeralatti Nemzeti Park működik.

Itt láthatod az elsüllyedt hajó fekete könnyeit

A világtörténelem sorsfordító helyszínén, Pearl Harbor szűk bejáratú, viszonylag sekély kikötőjében tekinthető meg a USS Arizona Nemzeti Emlékmű, ahol a hullámsírban nyugvó csatahajóroncs kísérteties árnyként sejlik át a víz kékjén. A hajómaradványok fölé helyezett építmény nemcsak a kíváncsi turisták, hanem a túlélő veteránok és az áldozatok leszármazottjainak zarándokhelyéül is szolgál. Az egész létesítményt különös atmoszféra hatja át, mintha megállt volna az idő.

A USS Arizona rozsdás ágyútornya
A roncsból ma is szivárog az olaj

A zászlószobában, az egyik oldalon felsorakoztatott lobogók a támadásban odaveszett hajókat jelképezik, míg az emlékmű leghátsó szegletében márványfalba vésve olvashatók mindazok nevei, akiket örökre magával ragadott a süllyedő, lángoló Arizona. Bár sok hadihajójuk megsemmisült a Pearl Harbor-i csatában, az amerikaiak legnagyobb vesztesége mégis ez a hatalmas monstrum volt, melynek fedélzetén több mint ezer ember lelte halálát a bombatalálatot követően.

Állítólag alig pár perc alatt elnyelték a hajótestet a hullámok, a víz felszínén maradt darabjai pedig még két teljes napig égtek. Az elsüllyedt hadihajó víz alatt nyugvó maradványa még ma is fekete könnyeket küld a felszínre, mintha gyászolná szomorú végzetét és a legénységét. A buborékokkal feltörő, hajókönnynek nevezett sötét folyadékfolt azonban nem más, mint az egyik rozsdásodó ágyútoronyból szivárgó olaj, mely időről időre befesti a roncsoknak csapódó kristálytiszta habokat.

A szerencsés csatahajókat csak nyugdíjazták

Hasonlóképpen nagy turistaforgalmat bonyolít le a Missouri, a kívül-belül szemügyre vehető legendás csatahajó, mely 1995-ben vonult nyugdíjba az Amerikai Haditengerészettől.

A Missouri csatahajó belülről
USS Bowfin tengeralattjáró

Ennek a hajónak a fedélzetén írták alá Japán kapitulációját 1945-ben. Részt vett a koreai háborúban, majd az Öbölháborúban is.

A USS Bowfin Tengeralattjáró ugyanígy múzeumként végezte, pedig fénykorában, a második világháború ideje alatt Indonézia és Japán partjai között járőrözött, miközben számos kereskedelmi hajót elsüllyesztett. Ma már kiszolgált veterán, valamint állami emlékhely.

Képek: saraalbritton.blogspot.com, tonytrombly.files.wordpress.com, ourlifearmystyle.blogspot.com, inmyminditisfunny.blogspot.com.

Ezt is szeretjük