Ezen a magyar tanyán olyat láthatsz, amit sehol máshol: egy házaspár álma vált valóra

A Kacár tanyán folyamatosan zajlik a kétkezi munka.

kacar tanya cover
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A magyar népi mesterségek hagyománya évszázadokra nyúlik vissza, ám az ősi tudást manapság egyre kevesebben ismerik. Akadnak azonban helyek, ahol őrzik ezeket a gyönyörű tradíciókat, sőt, a kulturális kincseket a kíváncsi látogatókkal is megosztják.

Az egyik ilyet a Börzsönyben, Szokolya településétől egy kicsit délre találhatod. Ismerd meg a népi mesterségeket több hektáron bemutató, számos izgalmas programlehetőséget kínáló Kacár tanyát és történetét!

A Kacár tanya

A Kacár tanya nem csak egy egyszerű skanzen. A bemutatóteret Lénárt István és felesége hozták létre éveken át tartó, saját kezűleg végzett munkával, melynek eredményeként a festői szépségű táj dísze lett a mesterségeket bemutató épületegyüttes.

A Kacár tanyára még Lénárt István anyai nagyapja tett szert, aki kárpótlási jegyekből vásárolta meg területet, így a tanya mindmáig az ő ragadványnevét viseli. A Kacár tanya 1998-ban épült, melynek részeként a házaspár álmai megvalósításán olyan nagyszerű néprajzkutatók műveiből dolgozott, mint Sabján Tibor, Herman Ottó, Malonyai Dezső, Győrffy István és Gönyei Sándor.

Egy szokolyai tulajdonos felajánlásának hála nemcsak maguk építkeztek, de egy pajtát is kaptak, melyet munkagépekkel szállítottak a helyszínre, és állítottak fel újra. A rekonstrukció során épült kovács- és fazekasműhely, sőt, pásztorkunyhók és más jellegzetes magyar épületek is készültek, készülnek csupa természetes anyag, fa, sár, kő, szalma és széna felhasználásával.

Népi mesterségek a tanyán

A tanya célja nemcsak bemutatni, de tovább örökíteni a tudást, így a mesterségeket nemcsak megnézni lehet, de legtöbbjük - még az építkezés is - kipróbálható. A programok egy része gyerekek számára is alkalmas, akik ismerkedhetnek a hagyományos állatfajtákkal, vagy csinálhatnak saját nemezlabdát, csuhéjbabát, szőtt övet, korongozott agyagtárgyakat, fafaragást, házi kenyeret vagy akár hordozható vesszővázas sárkemencét. A felnőttek és nagyobb gyerekek kovácsolhatnak szerencsepatkót, faraghatnak követ, vagy a népi építészetbe is belekóstolhatnak, a paticsfal készítésétől az egyszerűbb ácsfeladatokig.

Bakonybél egy alig több mint 1200 fős falu Veszprém megyében, a Bakony szívében. Nézd meg, milyen kedves hely, különösen tavasszal.

Ilyen különleges dolgokat láthatsz tavasszal Bakonybélben

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük