Itt a legolcsóbb az élet Magyarországon: nézd meg az egyik első ökofalut

Gyűrűfű különleges hely: ha nem is akarsz itt telepedni, egy látogatást megér!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gyűrűfű néhány évtizeddel ezelőtt nem volt több, mint egy elnéptelenedett Baranya megyei település, 1991-ben azonban ökofaluként született újjá Borsos Béla és Kilián Imre jóvoltából.

Ház Gyűrűfűn
Lovaspálya
A környező táj
Gyakori látogató

Bár ma már számos hasonló település található hazánkban - Agostyán, Drávafok, Galgahévíz, Gömörszőlős, Máriahalom, Somogyvámos és Visnyeszéplak -, Gyűrűfű volt az egyik első, egyúttal máig az egyik legnépszerűbb a látogatók körében.

Mi az az ökofalu?

Egy ökofalu létrehozásának célja az, hogy az emberi település a környezettel a lehető legnagyobb összhangban legyen képes működni, használja annak energiaforrásait, de ne károsítja, ugyanakkor az itt élők számára nyugodt, harmonikus és élhető életet biztosítson, mellőzve a felesleges kiadásokat és az ésszerűtlen luxusra való törekvést.

Gyűrűfűre is teljes mértékben igaz mindez, gyönyörű környezet és összetartó közösség jellemzi, lakói óvják a természetet, és felelősséget éreznek bolygónk iránt, törekszenek a függetlenségre, ugyanakkor a civilizációval való egészséges kapcsolat megtartására is.

A csend és a nyugalom mellett a település létrehozóinak célja volt a takarékosság, illetve az egészségtudatosság is, ezt szolgálja többek között a biogazdálkodás, a vegyszermentesség, a nádágyas szennyvíztisztító, illetve a tiszta ivóvizet szolgáló kútrendszer, valamint a megújuló energiaforrások minél nagyobb arányú felhasználása és a házak energiafelhasználásának minimálisra csökkentése.

14 gyöngyszem falu távol a világtól

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az egyébként is jól szigetelő, vastag vályogfalú, illetve tömésházak fűtésére napkollektorokat és biomasszát használnak, emellett telekocsival közlekednek az üzemagyag-fogyasztás minimalizálása miatt, a régi dolgokat pedig újrahasznosítják. Mindennek köszönhetően energiafelhasználás terén jóval az átlag magyar szint alatt állnak a falu lakói.

Letelepedés és látogatás

Gyűrűfűn, ha valaki elfogadja és megismeri az alapelveket, illetve bizonyos időt eltölt az itt élők között, a letelepedés is lehetséges, ugyanakkor turistaként is érdemes felkeresni. Az idelátogatók betekintést nyerhetnek a gyűrűfűi mindennapokba, emellett a közelben is számos kirándulóhely és látnivaló található: ilyen többek között az Isten-kúti forrás, egy 11. századi földvár, az ibafai pipamúzuem, az abaligeti barlang, az orfűi tórendszer, valamint Pécs városa sincs messze.

Képek: Gyűrűfű ökofalu Facebook-oldala.

Élnél az ökofaluban?

Ezt is szeretjük