Hová tűnt el 4 millió magyar? Ebben a 3 külföldi városban élnek a legtöbben

Nézd meg, mely városokat választja lakhelyül a legtöbb kitelepült magyar.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Korábban még 15 milliós létszámról számoltak be, ma már ennél kevesebb a magyarok összlélekszáma, és minden népszámlálásnál egyre csökken. Szakértők szerint ebben nem csupán az alacsony termékenységi mutatók játszanak szerepet, de az asszimilációs folyamatok is. Nézd meg, mely országokat választja legszívesebben lakóhelyéül az a közel négymillió magyar, aki külföldre települt.

Egy néhány éve, az akkori Határon Túli Magyarok Hivatala számára készített jelentés szerint a világnak nincs olyan pontja, ahol ne élnének magyarok. A Kárpát-medencén kívül élő honfitársaink számát akkor kettő-, kettő és fél millió főre becsülték, a négymillió maradékát a határon túli magyarok teszik ki.

Magyarok a világban

Nyugat-Európában - Ausztria nélkül - mintegy 260–270 ezer főt számláltak, 1,6 milliót Észak-Amerikában, 50–55 ezerre saccolták a Dél-Amerikában és legalább 62 ezerre az Ausztráliában és Új-Zélandon élő magyarok számát. Rajtuk kívül körülbelül 200-250 ezer magyar élhet Izraelben, 30 ezer Ázsiában és legalább 10 ezer Afrikában.

Ezek a számok persze a legkevésbé sem fixek vagy precízek, még a hivatalos adatok sem fedik teljesen a valóságot, jobbára csak becslésekre hagyatkoznak. Az azonban elmondható, hogy a Kárpát-medencén kívül a következő helyeken élnek a legtöbben.

München, Németország

A nyugat-európai magyarság közel fele választotta Németországot, a körülbelül 120 ezer magyar 75 százaléka Bajorország, Baden-Württemberg és Hessen tartományok területén él.

A németországi magyar népcsoport tagjainak nagyjából 80%-a kapta meg a német állampolgárságot, vagyis legalább ennyien vannak azok, akik tartósan rendezkedtek be az országban.

15 kultikus város, amit látnod kell

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az első nagyobb magyar bevándorlóhullám 1945 után érkezett, ekkor mintegy 180 ezren kerültek - elsősorban kitelepítések miatt - az országba, majd 1956 után jött újabb 25 ezer bevándorló, és még legalább ennyien követték őket a hatvanas években.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

EU-csatlakozásunk óta egyszerűsödtek a letelepedési feltételek, így sokan választották elsősorban a nagyvárosokat: a legtöbben Münchenben, ezt követően pedig Stuttgartban és Berlinben élnek. A magyarok szervezeti életét a Németországi Magyar Szervezetek Szövetsége fogja össze, amely segíti és szervezi a magyar nyelv és kultúra ápolását.

München
Cleveland

Cleveland, Amerikai Egyesült Államok

Hogy jelenleg hány magyar élhet az Amerikai Egyesült Államok területén, arra pontos válasz nem adható, de a becslések szerint több mint másfél millióan lehetnek az USA-t otthonukként számon tartó magyarok. Bár az amerikai magyarság döntően szórványban él, még mindig maradtak korábbról igazi magyar szigetek, ahol nagyobb létszámú csoportot alkotnak a helyi magyarok.

A legtöbben, közel 200 ezren Ohio államban élnek, ezen belül Clevelandben például több tízezren. Az első nagyobb letelepedési hullám még a 19. század végén, a 20. század elején volt, a húszas évekre pedig Clevelandnek a lakosság 18%-át alkotó magyarajkúakkal már volt magyar negyede is.

Buenos Aires, Argentína

Valamennyi dél-amerikai országban vannak magyarok, de a legtöbben becslések szerint Argentínában telepedtek le, megközelítőleg 40-50 ezren élhetnek itt, elsősorban Buenos Airesben.

Buenos Aires

A magyar leszármazottak önazonosság-tudta és nyelvtudása sok esetben ugyan már bizonytalan, ám a szervezettség mégis itt a legerősebb. Úgy saccolják, a dél-amerikai magyarság körülbelül 10%-a vesz részt a magyar közösségi életben: 2004-ben létrehozták az Argentínai Magyar Intézmények Szövetségét, amelyhez később a Brazíliai Magyar Egyesület is csatlakozott.

Az argentínai magyar közösség 2004-ben még teret is avatott a fővárosban, így Buenos Airesben van egy faragott székely kapuval díszített köztér, amely a Plaza Hungría nevet kapta.

Képek: physos.org; pme200.blogspot.com; omnimedia-usa.com.

Élnek magyar rokonaid külföldön?

Ezt is szeretjük