Hátborzongató testek a víz alatt: a világ legújabb turistalátványossága

Emberi testek, arcok, lángoló, halottnak tűnő alakok hevernek a víz alatt Grenadában.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Közép-Amerikában, a Kis-Antillák szigetcsoporthoz tartozó Grenadát Kolumbusz Kristóf fedezte fel 1498-ban, innentől kezdve pedig az eredetileg indiánok lakta, esőerdő borította sziget szerves részévé vált Európa kereskedelmének - a fűszernövényeknek kedvező éghajlat és előbbiek termesztése révén Fűszerszigetként is gyakran emlegetik.

Rejtélyes szobrok
A korallok birtokba veszik őket
Misztikus hangulatot keltenek
A titokzatos kör

Az 1974 óta független, két nagyobb és több kisebb szigetből álló ország elsődleges bevételi forrása ma az idegenforgalom, gyönyörű tengerpartjai, karneválja, gyarmati emlékei és négy természetvédelmi területe, illetve nemzeti parkja messze földről vonzza a turistákat. Csakúgy, mint a csupán néhány éves múltra visszatekintő látványossága, a világ egyik legújabb, de már most nagy érdeklődésnek örvendő kiállítása, a hátborzongató és misztikus víz alatti múzeum.

A rejtélyes víz alatti testek

A szobrászként és búvárkutatóként ismertté vált Jason de Caires Taylor nevét hamar emlékezetébe véste a nagyvilág, mikor bejelentette a sajátos, különc, ugyanakkor rendkívül kreatív múzeum létrehozásának ötletét.

Taylor véleménye szerint a műtárgyakat nem csak eredeti állapotukban megtartva, a széltől is óvva, folyamatosan restaurálva lehet megőrizni az utókor számára, hisz a pusztulás, az enyészet és a változás is épp olyan része lehet a művészetnek, mint az örökkévalóság.

Alkotásaival épp ezért nem mást, mint az élet, az elmúlás és az újrateremtődés körforgását kívánja szimbolizálni, felhasználva a tenger - mint az egyik legelemibb természeti erő - romboló és éltető energiáját.

Célja továbbá nem titkoltan a nagyközönség meghökkentése volt, ennek köszönhető az a sokszor hátborzongató és bizarr látvány, melyet víz alá elhelyezett szobrai, a már-már holttesteknek tűnő emberi alakok jelentenek, benőve korallokkal, moszatokkal, hínárral - ezzel is kifejezve az alkotás és a környezet szerves kapcsolatát.

A világ 10 leghátborzongatóbb szellemvárosa

Nézegess képeket!

Elolvasom

A nagyméretű szobrok a víz alatt még hatalmasabbnak és sejtelmesebbnek tűnnek, a látványt emellett a folyton változó fényviszonyok is fokozzák. Az alakok mindegyike befejezetlen, épp csak megkezdett alkotás, amit az óceán folyamatosan formál, így, ha valaki néhány évvel később is megszemléli a helyet, biztos, hogy egész más látvány fogadja majd.

Már csak azért is, mert a szobrok megformálása során fontos szempont volt, hogy olyan anyagból készüljenek, melyeken a korallok gyorsan, nem utolsósorban pedig tartósan meg tudnak telepedni. A Lángoló ember nevet viselő szobron például szándékosan hagytak számos apró lyukat, az azokban megtelepedő növények jelentik ugyanis az alakot körülölelő és fokozatosan elemésztő lángokat.

Újabb és újabb helyeken tűnnek fel a titokzatos figurák

A tengerbe süllyedt világ legemlékezetesebb látnivalói közé tartozik továbbá a biciklista, a gondolkodó, az álmodozó lány, illetve a 26 emberalakból álló kör, mely hét méter mélységben pihen a tenger szintje alatt.

Búvárok a szobroknál
Mintha halottak lennének

A nyolcszáz négyzetméteres területet lefedő szoborpark létrehozását 2006 májusában kezdte meg Taylor a Grenadai Idegenforgalmi és Kulturális Minisztérium támogatásával. Néhány év leforgása alatt a különös látványosság számtalan turistát vonzott a világ minden tájáról - talán ennek is köszönhető, hogy a művész azóta több új projektbe is belefogott.

Hasonló víz alatti múzeumot hozott létre Mexikóban, Cancún partjainál - a korallzátonyok megmentését célul kitűző, Néma forradalom nevű park négyszáz alakot foglal magába -, de Canterburyben vagy épp Krétán is láthatók alkotásai.

Képek: blog.imaginaryfoundation.com; vallabhaneniprakhyath.blogspot.com; mysurfaceinterval.blogspot.com; goliathflores.blogspot.com.

Te megijednél, ha búvárkodás közben hasonló figurákkal találkoznál a tenger alatt?

Ezt is szeretjük