Ez a legolcsóbb magyar város: évek óta a hivatalos győztes

Idén is Kaposvár lett a legolcsóbb magyar nagyváros. Azonban nem csak emiatt érdemes meglátogatni.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Közszolgáltatási díjak tekintetében ismét felmérték a magyarországi városok árait: a megyei jogú városok összesített rangsorának megállapításához nyolc szolgáltatás díját vették figyelembe. Kaposvár az elmúlt évi helyezéséhez képest kettőt lépett előre, idén a második helyen végzett - ezzel a nagyvárosok közül megőrizte vezető pozícióját.

A székesegyház
Rengeteg a régi épület
A szobrok városa

Itt a legolcsóbb a közszolgáltatás

Kaposvár önkormányzata nyolc közszolgáltatás árát határozhatja meg: a parkolás, a víz- és csatornadíjak, a szemétszállítás, a lakbér, a kéményseprés, a tömegközlekedés, a távhőszolgáltatás és a temetkezés díját. Mivel ezek a legtöbb városlakót érintik, közel sem mindegy, mennyi pénzt kell értük fizetni, Szita Károly polgármester szerint ezért is fontos, hogy köztulajdonban vannak ezek a szolgáltatók.

A régió nagyvárosai közül Pécs, Szekszárd, Nagykanizsa, Zalaegerszeg is a somogyi megyeszékhely mögött áll, Szita Károly pedig azt reméli, ez így marad, hiszen sok múlik azon, hogy amikor árat állapítanak meg, akkor nem a profitérdek a meghatározó, hanem a minőség és a megfizethetőség.

Fejlesztési tervek

A városvezetés 2012-es tervei között szerepel a tömegközlekedés fejlesztése uniós támogatással, de folytatják a közszolgáltatások rendszerének átalakítását is, korszerűsítik a város távhőrendszerét, és új hulladékgazdálkodási programot is indítanak. Kaposvár tervezi a turizmus erősítését is: várhatóan megvalósul majd a Rippl-Rónai Emlékmúzeum felújítása és a Deseda-tó környékének ökoturisztikai fejlesztése is.

A polgármester szerint a térség turizmusában rejlő lehetőségeket jól bizonyítja, hogy az eddigi fejlesztések nyomán tavaly 23%-kal nőtt a város vendégéjszakáinak a száma.

10 hely itthon, amire a magyarok a legbüszkébbek

Nézegess képeket!

Elolvasom

A legszebb látnivalók

Kaposvár belvárosa a 19. század második felében, illetve a 20. század első évtizedeiben épült, a házak legtöbbje eklektikus stílusú, illetve a szecesszió jegyeit viseli. A város főterén áll a legimpozánsabb épület, a Nagyboldogasszony-székesegyház, melyet 1886-ban szenteltek fel, de legkorábbi szobra egy barokk korból származó Madonna. Érdemes megnézni a Csokonai Fogadót, ugyanis 1798-ban ebben az épületben rendezték azt a bizonyos bált, amely a Dorottya című vígeposzt ihlette.

A Fő utcáról nyílik a híres Anker-ház: a Rippl-Rónai Múzeum melletti szecessziós épületben látható a Vaszary Képtár vagy a Lazarine Illattár. Nem sokat kell gyalogolni az Arany Oroszlán patika épületéig, ami a kultúrakedvelőknek igazi különlegesség lesz: nemcsak impozáns külseje miatt - 1774-ben épült, eredetileg barokk stílusban, majd a romantika hatására átépítették -, de Csokonai a hírek szerint itt keresett gyógyírt fogfájására, Rippl-Rónai József pedig egy ideig itt dolgozott patikussegédként.

Rippl-Rónai szobra
Belvárosi épület
A Deseda-szó

Ha továbbsétálsz a Fő utcán, akkor pedig megnézheted az '56-os forradalom mártír miniszterelnökének szülőházát. A Róma-hegy tetején találod a Rippl-Rónai-villát, amit szintén nem érdemes kihagyni, ha a városban jársz, Vaszary János relikviáit pedig a festő szülőházában tekintheted meg, nem messze a székesegyháztól.

Kihagyhatatlan fesztiválok

A város egyik jelképe a Csiky Gergely Színház, mely 1911-ben épült szecessziós stílusban, de a színház mellett számos más kultúrprogram is várja a látogatókat: a Dorottya-napi farsanggal kezdődik a fesztiválok ideje, amit márciusban követ a Kaposvári Tavaszi Fesztivál zenés, táncos rendezvényekkel. Májusban a város híres festői kapják a főszerepet a Festők Városa Hangulatfesztivállal, majd a szabadtéri színpadon a Szentjakabi Nyári Esték előadássorozat kap helyet.

Képek: www.orszagalbum.hu, Andi, gilmur, gumikacsa, hajna.

Voltál már Kaposváron?

Ezt is szeretjük