4 bizarr, életre kelt szikla

Hihetetlen képekkel

A világ számos helyén találni félelemmel vegyes tiszteletet parancsoló műveket, melyeket alkotóik hatalmas sziklákba vájtak.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
Legyen szó ősi civilizációk alkotóiról vagy modern kori mérnökökről, a különböző kultúrák művészei számos alkalommal tisztelegtek isteneik, szentjeik és nagyjaik előtt úgy, hogy sziklába vésték monumentális képmásukat, évezredes örökségként hagyva azokat az utókorra. Íme, négy csodálatos, tiszteletet ébresztő, megdöbbentő erővel bíró, életre kelt szikla, melyen az emberiség hosszú időkre otthagyta kéznyomát.
 
A nagy Szfinx
Mount Rushmore
Abu Simbel
Leshani Buddha

Egy titokzatos, mitikus lény: a Nagy Szfinx, Egyiptom

Az emberi fejjel és oroszlántesttel rendelkező, híres gízai Nagy Szfinx, melyet a helyi piramisok őrzőjeként is szokás emlegetni, a világ legnagyobb monolitikus szobra, ugyanakkor Földünk egyik legrégebbi hasonló jellegű műalkotása is. A Nílus völgyének szélén, a modern Kairótól nem messze fekvő szfinx 72 és fél méter hosszú, hat méter széles és mintegy húsz méter magas, a feltételezések szerint emellett több mint négyezer éves - a történészek úgy vélik, az i.e. 26. században emelték.

Az arabok Abu’l Hólnak nevezik, vagyis A rettenet atyjának, melynek alapján a kutatók valószínűsítik, hogy a Napistennel azonosított uralkodói képmás gyanánt szolgált. A szfinx épp úgy Egyiptom legkeresettebb látványosságai közé tartozik, mint a piramisok, ám egyben veszélyeztetett műemlék is, ugyanis a homok és a sivatagi szél erősen koptatja - az évszázadok során a homok sokszor majdnem teljesen be is temette. Az orr eltűnése pedig a kutatók szerint Napóleonnak köszönhető, pontosabban a vele együtt Egyiptomba érkező francia tudósoknak, akik óvatlanul végeztek méréseket a szfinx fején.

Amerika nemzeti jelképe: Mount Rushmore, USA

Amerika Dél-Dakota államában található az Egyesült Államok egyik leghíresebb műemlékének otthont adó Rushmore-hegy, mely arról nevezetes, hogy oldalába négy nagy tiszteletnek örvendő amerikai elnök arcát vésték - George Washingtonét, Thomas Jeffersonét, Abraham Lincolnét és Theodore Rooseveltét. A monumentális arcmások létrehozása John Gutzon Borglum, a dán származású szobrász vezetésével 1927 és 1941 között zajlott.

A világ 29 legnépszerűbb turistacélpontja

Nézegess képeket!

Elolvasom

A 14 év alatt főleg dinamittal munkálták meg a sziklát, az irányított robbantások által ugyanis jóval könnyebbé vált az elnökök főbb arcvonásainak megformálása, valamint a nehéz megközelítés is akadályozta volna a légfúró használatát. Összesen 450 ezer tonna követ robbantottak le a hegyről, mire elkészült a négy, egyenként 18 méter magas arc. Az emlékhely ötlete eredetileg egy dakotai történésztől, Doane Robinsontól származott, Borglum az ő gondolatai alapján tervezte és valósította meg a ma Amerika egyik legjelentősebb nemzeti emlékévé vált szoborcsoportot.

Az első veszélyeztetett műemlék: Abu Simbel, Egyiptom

Egyiptom déli részén, Alsó-Núbiában találhatóak azok a sziklatemplomok, melyek amellett, hogy a világ leghatalmasabbjai közé tartoznak, az UNESCO Világörökség kezdeményezésének kiindulópontját jelentették, így az épített és természeti kincsek megőrzése terén kiemelkedő fontosságú pontnak számítanak. Abu Simbel két ókori sziklatemplomát - a Nagy Templomot és a Kis Templomot - II. Ramszesz fáraó és felesége, Nofretiti, valamint a kádesi győztes csata emlékére faragták az i.e. 13. században.

A Nagy Templom homlokzata 33 méter magas, illetve 38 méter széles, leginkább pedig arról nevezetes, hogy a bejáratot Ramszesz négy gigantikus méretű ülőszobra fogja közre. A bejárat fölött isten domborműve, míg az ülőszobrok lábainál Ramszesz családtagjainak szobrai találhatóak.

A Kis Templom Hathor istennő tiszteletére épült, akit Nofretiti személyesít meg - a bejáratot itt is több szobor őrzi, pontosabban négy Ramszesz és két Nofretiti fogja közre, lábaiknál pedig gyermekeik kisebb szobrai találhatóak. Az 1960-as években az Asszuáni-gát megépülésekor a templomkomplexumot a nemzetek összefogásának és az UNESCO-nak köszönhetően körülbelül 250 méterrel arrébb helyezték, hogy a Nasszer-tó ne nyelje el.

A világ 20 leghatalmasabb látnivalója

Nézegess képeket!

Elolvasom

A torkolatok őrzője: leshani óriás Buddha, Kína

Kína Szecsuan nevű tartományában található Földünk legnagyobb hegyoldalba vájt Buddha-szobra, melyet évente mintegy egymillió turista látogat meg. A történészek szerint a monumentális alkotás megszületése egy Hai Tong nevű buddhista szerzetesnek köszönhető, aki, mikor a 700-as években ezen a vidéken járt, tudomást szerzett arról, hogy a Qingyi, a Dadu és a Minjiang folyók torkolatánál gyakorta süllyednek el a hajók.

A szerzetes rögtön pénzgyűjtésbe kezdett, melynek célja egy hatalmas Buddha-szobor kifaragása volt, melyről úgy tartotta, majd megóvja a hajósokat, és elűzi a víz gonosz szellemét a torkolatból. A Tang-dinasztia uralkodása alatt közel kilencven éven át épült a szobor, végül 803-ra készült el. A nagysága mellett - mintegy 71 méter magas és több mint húsz méter széles - számos kiemelkedő építészeti megoldás is megfigyelhető a szobron, többek között az 1021 darab konty felillesztése a fejre, illetve a vízelvezető rendszer, mely a testen húzódik meg szétszóródva, észrevétlenül. 1996-ban a Világörökség részévé nyilvánították a szobrot, nem sokkal ezután pedig a kínai kormány elvégezte a teljes restaurálást.

Képek: wikipedia.org

Ezt is szeretjük