4 igazán elbűvölő magyar falu: szülőföldünk gyöngyszemei

Mindent megtalálsz bennük, ami a teljes kikapcsoláshoz kell.

vargesztes
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nem kell lemondanod az utazás élményéről csak azért, mert nincs pénzed külföldre látogatni. Magyarország számos csodálatos helyet rejt, amit bármikor felkereshetsz a külföldi utak árának töredékéért.

Ha kiszabadulnál kicsit a négy fal közül, friss levegőt szívnál, és gyönyörködnél hazánk szépségében, itt az ideje, hogy elővedd a hátizsákot, és útra kelj. Bármelyik falut veszed is célba az alábbiak közül, garantáltan nem fogsz csalódni.

Egy gótikus csoda: Várgesztes

Ha Vértessomlón úgy döntesz, nekivágsz a Vértes ormainak, akkor egy régi szépségében tündöklő zsákfaluba jutsz, ahonnan tovább sehova nem vezet út. Várgesztesről csak ösvény tart a 400 méteres magasságot kis híján elérő Vár-hegyre. Ott fenn, több előző vár maradványaira máig megmaradt gótikus erődítményt emeltek a 14. században.

Mivel ez is inkább vadászkastélynak, semmint erős végvárnak épült, nagy csoda, hogy a török első ostromát még visszaverte, és csak 1543-ban jutott oszmán kézre - akkor fel is égették, a hozzá való faluval egyetemben. De bizonyságául annak, hogy még az oly eredményes hódítók, mint a törökök sem mentek egy kis trehányságért a szomszédba, az elpusztított vár - gyakorlatilag sértetlenül - ma is áll.

A környéket újranépesítő új birtokosok, az Eszterházyak német munkásokat hoztak ide. Várgesztes azon kevés helyek egyike volt hazánkban még az ezredvégen is, ahol a nemzetiségi lakosság adta a többséget.

A Káli-medence fővárosa: Kővágóörs

Kővágóörs, a Káli-medence központja a legfrissebb településrészével egészen az alig 3 km-re húzódó Balaton partjáig nyúlik. Az ide, Pálkövére vezető út mellett láthatóak a török időkben elpusztított Ecsér falu 13. századi templomának romjai. Ez a védett terület rejti a templomhoz tartozó jobbágyfalu házait. A sikeres feltárás azt ígéri, hogy lehetővé válik egy Árpád-kori település rekonstrukciója.

Kővágóörs egy ritka geológiai tüneményre, a Kőtengerre épült, itt faragták, innen hordták a malomköveket a környéken mindenhová, de még messzebbre is - innen kapta a nevét a falu. Határában megnyerő, békés tó terül el. A Kornyi-tó a horgászok mellett a szemlélődőket is méltán vonzza igen megkapó látványával - ha erre jársz, ne feledd felkeresni.

Sárvár szőlői között: Sitke

A Kemenesháton, Sárvár vonzáskörzetében, jó szőlőtermő vidéken egy vulkáni domb, a Herceg-hegy oldalában fekszik Sitke. Már az 1400-as években laktak itt, későbbi legnevezetesebb birtokosuk, a Felsőbüki Nagy család kastélyának alapjai is azokból az időkből valók.

Felsőbüki Nagy Pál, az első reformnemzedék kimagasló alakja, a jobbágyfelszabadítás és a nemzeti felemelkedés úttörője hozatta - romantikus stílusú - mai állapotára a kiegyensúlyozott barokkban kiteljesedő épületet.

A jövőépítő lelemény és a helyi adottságokban rejlő - legtöbb helyen feltáratlan - lehetőségek kihasználásának szép példája Sitke 1871-ben épült romantikus Kálvária-kápolnájának megmentése. A falu minden nyáron rock-koncerteknek ad otthont, azok bevétele fedezte az értékmentő munkát.

A művészetek otthona: Taliándörögd

Nevét két családról kapta: 1683-as elnéptelenedéséig földesurát a Dörögdi família adta. Újranépesítése után 1746-ban Talián Ferencnek jutott nádori adományként. Azért nem Dörögdtalián a falu neve - ahogy egyébként az időrend megkövetelné -, mert sehogy sem barátkoztak meg a helybéliek a dgt mássalhangzóhármassal. Taliándörögd mindenesetre a 13. és a 21. század között fekvő, alig hétszáz lelkes zsákfalu, amely az odavezető mellékút végállomása. Bár csak egy út vezet oda, mégis központ, a róla elnevezett medence legnagyobb települése.

Egyfelől az 1200-as években épült egykori istenházának, a román kori Szent András-templomnak a romjai is tetszetősek a szép tájban. Egykorú homokkő keresztelőmedencéjét a falu mai temploma őrzi, másfelől, nyolcszáz évet átugorva, az űrtávközlési Földi Állomás ad karaktert a községnek. Az utóbbi századba vezet az a napjainkra beérett kezdeményezés is, melyet Kapolcson indítottak útjára: a Művészetek Völgye rendezvényeinek évről évre Taliándörögd is az egyik házigazdája.

A cikk a Magyarország 1000 csodája című könyv alapján készült.

Kaiser Ottó elhivatott képírója ennek a különös közép-kelet-európai tájnak, amelyet szülőföldednek mondhatsz, és amelyet annyiféleképpen szeret mindenki.
402 helyszín: városok, falvak, tanyák, hegyek, folyók, tavak - Kaiser Ottó alig több mint egy év alatt bejárta, magába szívta, újraalkotta az olvasó számára. A képeiben is hasonló albumot Papp Márió lírai hangulatú, rövid szövegei egészítik ki.

Kiadja az Alexandra Kiadó.
Ára 7990 forint.

(A képek forrása: Indafotó/bagno, Gomba68, Templomok, bocifiu. A borítókép forrása: Panoramio/Kaszás Tibor.)

Ezt is szeretjük