Ilyen szépen kevés helyről látszik a Balaton - És milyen finomakat ehetsz és ihatsz a kilátás mellé

A csopaki Márga nem véletlenül népszerű.

Csopak Márga Szent Donát
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Balaton szép, de bizonyos helyekről olyan arcát mutatja, amit órákig el lehet nézegetni. A lágyan lefutó szőlőkkel tarkított hegyoldal beleszalad a tóba, a háttérben jól látszik Tihany, és persze az egész nagy kékség.

A Szent Donát pincészetet és a Márga bisztró épületét a vonatból és a 71-es útról is jól lehet látni, ha tudja az ember, hogy mit nézzen, de ha a fenti látványban szeretne részesülni, akkor fel kell menni a hegyre, mert a teraszáról olyan kilátás nyílik, hogy akkor is érdemes lenne felmenni, ha mirelit hamburgert árulnának gépi kólával. De erről szó sincs.

Márga és egy szent

Szent Donát a csopaki szőlők és bor védőszentje, és úgy látszik, jól végzi a munkáját, a róla elnevezett borászatra legalábbis biztosan odafigyel. A Kovács Tamás igazgatta birtok nemcsak kiváló borokat készít, de egy ideje olyan éttermet is visz, amiért sokan felzarándokolnak a partról. A Márga bisztró egész évben nyitva van, kínálata mindig az évszakhoz igazodik, de nyilván a nyár itt is a legpörgősebb időszak. Most pedig új kreatív séf érkezett a házhoz Varga Roland személyében a veszprémi Chiantiból Endrédi Zoltán konyhafőnök mellé. A Márga a jövőben balatoni-bakonyi konyhát kíván vinni, amelyben nemcsak a hal- és a vadételek lesznek folyamatosan étlapon, de minden egyéb, a környékről, kizárólag kis távolságból beszerezhető, szezonális alapanyagokból összeálló fogások is.

A Márga nemcsak a kilátás és a finom ételek miatt érdekes, de saját fűszer- és zöldségkertjük is van, ahol maguk termelik a friss alapanyagot, erre például egy budapesti étteremnek nem nagyon lenne lehetősége. Az étlap elkészítése pedig ivással kezdődik, hiszen mégiscsak egy borbirtokról van szó, a két szakács is előbb bort kóstol, majd utána kitalálják, mit adjanak ehhez a vendégeknek. 

Föld a palackon

A Szent Donát borbirtok igazi családi vállalkozás, Kovács Tamás birtokigazgató fokozatosan vette át a vezetést édesapjától, mára pedig a csopaki régió egyik vezető borászatává tette. Tíz hektáron termelnek szőlőt, de nemcsak Csopakon, hanem Tihanyban és a Káli-medencében is. Ha valaki borozás közben megfigyeli a címkéket, akkor azzal is tisztába kerülhet, hogy milyen talajból szívta fel a tápanyagot a szőlő. Ez egy nagyon jó ötlet, mert az ember így jobban kapcsolatba kerülhet azzal, amit iszik. 

A Szent Donátnál hamarosan átállnak az organikus szőlészkedésre, de eddig is minimálisan avatkoztak be a borkészítésbe, a későbbiekben viszont öko minősítést is kaphatnak. Így nem egyenborokat kóstolhat, aki leemeli egy borukat egy vinotékában a polcról, ami mindig ugyanolyan, hanem évről évre változó, izgalmas tételeket, amik mesélnek a Balatonról, az esőről és a napfényről is.

Persze a legjobban az jár, aki felvándorol a teraszra, és helyben kóstolja a Szent Donát borait, mert tényleg olyan kilátásban lehet része, amit nem felejt egykönnyen. Az pedig, hogy a pince felett, közvetlenül a szőlő mellett kortyolhatja az ember a finomabbnál finomabb borokat, olyan program, amit nem érdemes kihagyni ezen a nyáron.

Fotók: Wine Flow

Ezt is szeretjük