Csilingelő vízesések és sárga erdők

Meseszép ősz végi kirándulóhelyek

A hideg sem veszi el a következő tájak vadregényes szépségét. Kirándulj hétvégén is mesebeli helyekre!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a természet lassan álomra hajtja a fejét, és nemcsak a levegő hűvösebb, de az erdők is egyre csendesebbek, november végéhez közeledve sem kell felhagynod a kirándulással, vannak ugyanis túraútvonalak, melyek ilyenkor is a szebbik arcukat mutatják. Ezek közé tartozik a következő három, vadregényes, zizegő erdőkkel és hazánk ritka vízeséseivel festőibbé tett úti cél is.

A Cuha-völgy

A Cuha völgye

A Cuha-patak völgyében, festői környezetben meseszép sétaút halad az 1896-ban átadott, völgyhidakkal és alagutakkal szabdalt Győr-Veszprém vasútvonal mentén - érdekesség, hogy az építkezésben részt vevő egyik mérnök, Gubányi Károly később a Trans-Bajkál vasútvonal mandzsúriai munkálatait irányította.

A túra kiindulópontja a vasútvonal Bakonyszentlászlótól délre fekvő, Vinye elnevezésű megállója, ahonnan másfél órás könnyű sétával juthatsz el a következő megállóig, Porva-Csesznekig - piros sáv jelzés.

A túra első szakasza - mely egy magyarázó táblákkal ellátott tanösvény - különösen vadregényes, ennek végén sokan visszasétálnak Vinyére. Útközben ne mulaszd el megtekinteni az első völgyhíd után jobb kéz felől, a vasútvonal mellett álló régi millenniumi emlékművet.

Ha a teljes utat megteszed, úgy is időzítheted az indulást, hogy az egyik irányban vonattal utazhass - nem árt azonban tudni, hogy a vonalon személyvonatok csak hétvégén közlekednek. A teljes sétaút során nyolc helyen köveken egyensúlyozva kell átkelni a sekély patakon, vagyis a gázlókon, így igazi vadregényes kirándulásnak nézhetsz elébe.

Ilona-völgyi vízesés

A nyolc méter magas Ilona-völgyi vízesés Magyarország legnagyobb vízesése, az odavezető erdei sétaút pedig a Mátra egyik legszebb erdején vezet keresztül, mely ilyenkor is gyönyörű.

14 gyöngyszem falu távol a világtól

Nézegess képeket!

Elolvasom

A parádfürdői Erzsébet Park Hotel mellett, az Eger felé eső első utcán kell déli irányban letérni, autóval egészen a várbükki elágazás előtt található ifjúsági táborig el lehet menni. Innen egy darabig még aszfaltúton, majd erdei ösvényen, könnyű sétával érheted el a vízesést - zöld sáv, majd zöld pont jelzés, 45 perc. A romantikus hangulatú kirándulás különösen ősszel nagyon szép, amikor utadat sárguló lombkoronájú, égig érő fák szegélyezik.

Élmények egy órában

Ha nincs időd van kedved messzire menni, van viszont egy órád, a fővárosban is kalandozhatsz. Videónkból kiderül, mit kell tenned!

Szilvásváradi vízesések

A romantikus vízesésekkel, sziklákkal, tavacskákkal szegélyezett Szalajka-völgy Magyarország egyik legszebb természeti kincse, a szerelmespárok kedvenc hétvégi sétálóhelye. A völgyben nyitott kocsikból álló erdei kisvasút közlekedik, mely Szilvásváradról 15 perc alatt a Fátyol-vízesés végállomásig szállítja fel a kirándulókat, mely után a legtöbben visszafelé gyalog teszik meg a másfél órás sétautat, és útközben megállnak a völgy egy-egy látnivalójánál. A Fátyol-vízesés megállótól - mielőtt elindulnál visszafelé - kitérőt tehetsz a valaha ősemberek otthonául szolgáló Istállós-kői-barlang felé.

Ilona-völgyi vízesés
Fátyol-vízesés

Először egy víztározó mellett haladsz el, majd a tó mögött, a Szalajka-forrás érintésével jutsz el a barlanghoz. Az út a vége felé már meglehetősen meredek, a kevésbé edzettek számára megerőltető lehet. A Szabadtéri Erdei Múzeum után, ahol egyebek mellett 8-10 millió éves megkövesedett fatörzseket láthatsz, jobb kéz felől a Szikla-forrásból kiömlő vízesést is megcsodálhatod.

Cikkünk Farkas Zoltán Hosszú hétvégék Magyarországon című könyve alapján készült, mely a JEL-KÉP Kiadó gondozásában jelent meg. Képek: www.orszagalbum.hu, Hegyeklánya, meliske75, drinker.

Ezt is szeretjük