3 lenyűgöző látnivaló Budapesten

Tudni akarod, melyik az a három fővárosi hely, melyet az elsők között csodálnak meg a turisták? Ismerd meg őket alaposabban!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Életed során jó párszor vagy épp nap mint nap elsétálsz mellettük - de tisztában vagy jelentőségükkel és a falaik között rejlő történetek gazdagságával?

A Világörökség magyar helyszínei

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha szívesen tennél egy időutazást Budapest legszebb és leghíresebb látnivalóinak segítségével, íme, három világszerte ismert hely, melynek minden négyzetméterét érdemes felfedezned.

Az egyik legszebb Európában: Opera

Orczy Bódog, a Nemzeti Színház egykori igazgatója 1872-ben elérkezettnek látta az időt, hogy két legyet üssön egy csapásra a hazánk kulturális életét érintő kérdésekben. Miután megtudta, hogy a Népszínház megnyitása már a küszöbön áll, felvetette egy, a nemzeti operának főhadiszállást biztosító intézmény létrehozását, amivel a Nemzeti Színházat műfajtisztává tehették volna.

És tették is: nemzetközi pályázatot írtak ki, melyet Ybl Miklós terve nyert meg. Az 1875-ben kezdett munkálatok kilenc év után fejeződtek be, az ünnepélyes megnyitóra pedig 1884. szeptember 27-én került sor nemzeti operánk, a Bánk bán színrevitelével. Ybl Miklós neoreneszánsz összhatású, barokk elemekkel gazdagított épülete tökéletes harmóniában egyesíti a megidézett történeti stílusokat.

A talán a legnagyobb magyar építőművész főművének mai napig a Magyar Állami Operaházat tartják, mely egyike a főváros európai hírű műemlékeinek, egyúttal az ország legszebb 19. századi épületeinek.

Forrás: opera.hu

Az Operaháznak azonban nemcsak külső megjelenése magával ragadó, de a belső terek díszítésének gazdagsága is egyedülálló. Ebben olyan neves magyar művészek működtek közre, mint Székely Bertalan, Lotz Károly vagy Than Mór.

A historizmus remeke: Vásárcsarnok

A középkor végén Budán - a Mátyás-templom előtt - szerdán, Óbudán csütörtökön, Pesten pedig kedden volt piac. A 18. században a piacnapok heti kettőre szaporodtak, és kialakult több kisebb vásárhely is. A párizsi és londoni példa lebegett a főváros tanácsnokai előtt, amikor 1890-ben vásárcsarnokok építésére kértek javaslatot a Műegyetem neves professzorától, Czigler Győzőtől.

Nem sokkal később öt vásárcsarnok megvalósításához láttak hozzá. A központinak nevezett legnagyobb létesítmény a Vámház mellett, a volt Sóház helyén épült. A terveire 1892-ben kiírt nemzetközi pályázatot két párizsi sztárépítész nyerte, ám a tanács Petz Samu műegyetemi tanár munkáját javasolta kivitelezésre. Az égiek - és az illetékesek - útjai már akkoriban is kifürkészhetetlenek voltak, így végül a magyar építész kapta meg a megvalósítás jogát.

Forrás: hu.wikipedia.org

A nagy művet 1897. február 16-án adták át, ekkor lephették el az első vásárlók. Immár nem érhette szó a tisztaság és a szervezettség hiányát, ahogy történt ez a korábbi helyszínek esetében. A Vásárcsarnok létrehozásával a világvárosi színvonalhoz a századfordulóra Budapest is felzárkózott. Az épület a magyar historizmus építészenének egyik legkiemelkedőbb alkotása, melynek részleteit érdemes alaposabban is szemügyre venned - közöttük a bejárati kőkapuk neogótikus jegyeit, a tetőn elhelyezett Zsolnay-kerámiákat, nem utolsósorban pedig a csarnok monumentális vasszerkezetét.

A Vásárcsarnok alagsorát csónakkal is meg lehetett közelíteni, így vízi úton érkezett a legtöbb áru. Innen szállították tovább a többi csarnokba a Dunán érkezett halat, zöldséget és egyéb termékeket.

A dallamok fellegvára: Zeneakadémia

A felsőfokú, egyetemi szintű zenészképzés még a kiegyezés után, az egyesített főváros megszületésekor is megoldatlan volt Magyarországon, pedig igény és tanítandó tehetség akadt bőven. E szégyenfolt eltüntetésére alapították 1875-ben az Országos Magyar Királyi Zeneakadémiát.

Eleinte az intézmény létrehozását minden erejével szorgalmazó Liszt Ferenc lakása volt a képzés helyszíne, egy nagy, bár más szempontból teljesen átlagos bérlakás. Méltó elhelyezést, igazi zenei élményt nyújtó koncertek tartására is alkalmas otthont az akadémia 1907-ben kapott. Ez már a Liszt Ferenc téren álló pompás, mai épület. A jellegzetesen szecessziós stílusú zenepalota Korb Flóris és Giergl Kálmán alkotása, mely 1925-ben hivatalosan is felvette alapítója és első elnöke, Liszt Ferenc nevét.

Forrás: lfze.hu

A közelmúltig a Liszt Ferenc Emlékmúzeum is helyet kapott benne, húsz éve azonban a nagy zeneszerző tárgyait visszaköltöztették eredeti helyükre, az akadémiának eleinte otthont adó lakásba. A Zeneakadémia épülete és belső terei azonban önmagukban is lenyűgözőek, nem beszélve az azokat folyamatosan átjáró hangfoszlányok jelentette különös atmoszféráról és persze a legnagyobb művészek koncertjeiről.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az épület legnevezetesebb látnivalói közé tartoznak Róth Miksa díszüvegei és üvegmozaikjai, Körösfői-Kriesch Aladár freskói, a Zsolnay-csempék és -díszek, valamint Strobl Alajos monumentális Liszt-szobra, mely a főhomlokzatot ékesíti.

Cikkünk Kaiser Ottó és Papp Márió Magyarország 1000 csodája című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük