Egyre több magyar meditál a föld alatt: furcsa szokás terjed Pécs mellett

A mélyben könnyen megszűnnek a problémák. Irány Abaliget!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Abaligeti-barlang a Mecsek egyik legszebb látnivalója, ugyanakkor leghosszabb patakos barlangja is, melyet 1982-ben fokozottan védett természeti értékké nyilvánítottak. A Duna-Dráva Nemzeti Park területén található barlang 466 méter kiépített szakaszon látogatható is, de kizárólag szakvezetés keretében.

Az Abaligeti-barlang

Nem véletlen, hogy az érdeklődők száma évi 80 ezerre tehető, amellett ugyanis, hogy a hely önmagában is felejthetetlen élményt nyújt, vezetősége igyekszik különleges programokkal is idecsábítani mindazokat, akik nyugalomra és elcsendesedésre vágynak.

A világ száz csodája között szerepelt

Bár már korábban is használták, a Bodó-hegy oldalában található barlang első szakaszát és bejáratát 1833-ban tágították ki, 1884-ben pedig megkezdték kiépítését, illetve mind földrajzi, mind pedig biológiai értelemben vett feltérképezését.

Már ekkor is voltak látogatói a barlangnak, és szinte az egész világ csodájára járt, 1900-ban például egy párizsi, a világ száz csodáját ismertető kiadványban is szerepelt. Idővel elhanyagoltabbá és elhasználódottá vált, 1996-ban azonban a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága átvette kezelését, 2001 óta pedig megújult formában várja a látogatókat.

Fontos megemlíteni továbbá, hogy az Abaligeti-barlangot 2000-ben gyógybarlanggá nyilvánították, köszönhetően annak, hogy a magas páratartalom és a gyulladáscsökkentő kalciumionok miatt segítség lehet légúti problémák és asztmás tünetek esetén.

10 kirándulóhely itthon, ha a hidegben is kimozdulnál

Nézegess képeket!

Elolvasom

Meditációs és hangséták a barlangban

A barlangban többféle túrát is szerveznek, egyes vezetett túrák keretében a kiépített főág mellett három nehezen járható mellékág is megtekinthető, a kicsik az úgynevezett manótúrák keretében ismerkedhetnek meg a különleges geológiai képződményekkel, azok pedig, akik nyugalmat és békét keresnek, meditációs és hangsétákon vehetnek részt.

Meditációs sétát 2011-ben szerveztek először, előzetes bejelentkezés alapján azonban a lehetőség azóta is elérhető. A program célja a szervezők szerint az, hogy a látogatók eltávolodjanak a hétköznapok zajától és problémáitól, amihez 40 méterrel a felszín alatt, egyedülálló látvánnyal és a természet alkotásaival körülvéve minden körülmény adott. A meditációs séták kombinálhatók hangsétával is, melynek során a látogatók barlangi patak hangjaira koncentrálva, csendben, lassan járhatják végig az útvonalat.

A Denevérmúzeumot se hagyd ki!

Abaliget nemcsak barlangjáról, hanem a Denevérmúzeumról is híres. Nézd meg videón, majd vedd célba!

Mikor érdemes menni?

A barlang főága egész évben látogatható, március 15. és október 15. között 9 és 18 óra között, míg október 16. és március 14. között 10 és 15 óra között. Csoportok minden egész órában indulnak, az utolsó zárás előtt egy órával. Érdemes azonban érdeklődni, illetve a tervezett utazás előtt egy héttel bejelentkezni, így lehetőség van az átlagostól eltérő vezetett túrán, például meditációs sétán is részt venni.

A felnőtt jegy 1000 forint minden túrára, a diák és a nyugdíjas pedig 800 forint. Lehetőség van azonban kombinált jegyet venni, mellyel a híres Denevérmúzeum is megtekinthető. Mivel a barlangban a levegő hőmérséklete 12-13°C, tavaszi-nyári időszakban is fontos a meleg, zárt öltözet. További információkért kattints a barlang honlapjára!

Kép: www.orszagalbum.hu, press66.

Jártál már itt, illetve más híres magyar barlangban?

Ezt is szeretjük