A budapesti hely, ahol belenézhetsz Isten szemébe: egy rejtélyes romépület

Szabadkőművesek és egy öngyilkos gróf: nézd meg ezt az ódon helyet!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A főváros XII. kerületében, a Szilassy út 3. szám alatt található egykori Istenszeme fogadó - más néven Haggenmacher-villa - Budapest egyik legkülönlegesebb épülete, ugyanakkor az is elmondható róla, hogy az egyik legelhanyagoltabb is.

Az egykori fogadó és villa
A Kossuth-emléktábla
Ilyen ma a kert

Annak ellenére, hogy néhány évszázada a város legszebb fekvésű kertjét tudhatta magáénak, és fontos történelmi események színhelye volt, napjainkban első látásra nem tűnik többnek egy növények által visszafoglalt, misztikus romnál. Érdemes azonban megismerni a teljes történetet.

Szabadkőművesek a budai hegyekben?

Johann Karl von Stettner udvari tanácsos a legrégebbi, ugyanakkor a leggazdagabb zugligeti földtulajdonosként vonult be a történelembe - az ő majorjához tartozott a jelenlegi épület elődje, az úgynevezett Istenszeme vendéglő is, mely már az 1760-as években is működött.

Elnevezése a legismertebb elbeszélések szerint a klasszicista homlokzaton található óriási szemnek köszönhető, mely sokak szerint szabadkőműves jelkép, méghozzá Isten szeme vagy a mindent látó szem, mely őrködik az emberiség felett.

Más legendák szerint a név a fogadó mögött található Istenszeme-réthez, a kertben elhelyezkedő, tengerszemre hasonlító Istenszeme-tóhoz vagy a gyönyörű kilátáshoz köthető.

A fogadó híres volt szép fekvéséről, többek között Kossuth Lajos is lakott itt pár hétig, a hegyi levegőben nyugalmat keresve.

8 dolog, amit látnod kell Budapesten, mielőtt túl késő

Nézegess képeket!

Elolvasom

Itt fogták azonban el tiltott szerkesztés és terjesztés miatt, majd innen vitték rabkocsin a budai vár börtönébe - ennek emlékét ma az épületen található emléktábla őrzi.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az öngyilkos gróf és az elfeledett villa

Az épület 1846-ban leégett, majd a század közepén a feltaláló Haggenmacher Károly építtette át, akinek szívügye volt a villa sorsa. Üvegablakokkal díszítette, míves kályhákat tetetett bele, a kertbe pedig szelídgesztenyefákat ültetett. Az épületet innentől kezdve említik Hagganmacher-villaként - az Istenszem is sértetlen maradt -, valamint ekkori tulajdonosának köszönhető, hogy sokan félelmetes, misztikus helyként tartják számon, Haggenmacher Károly 1921-ben ugyanis itt vetett véget életének.

Utódja a városnak adta az épületet, és gyermekotthonná alakíttatta: nehezen kezelhető, neurotikus gyermekek bentlakásos iskolájává vált. Az iskola azonban az idő múlásával megszűnt, a tavat kibetonozták, emiatt pedig kiszáradt, a műemléképületet és a kertet pedig benőtte a gaz. Egy ideig legalább a villa őrzését biztosította a főváros, azonban mára ez is elmaradt. A helyiek pedig joggal tartják felháborítónak, hogy egy ilyen jelentős épület megóvásáért senki nem tesz semmit.

Képek: www.muemlekem.hu; hu.wikipedia.org, Texaner.

Jártál már a villa környékén?

Ezt is szeretjük