A 3 legrégibb falu Magyarországon

Ahol megállt az idő

Olyan helyre húz a szíved, ahol máig élnek a régi értékek? Vedd célba a következő történelmi falvakat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha kíváncsi vagy, milyen lehetett a vidéki élet évszázadokkal ezelőtt hazánkban, utazz el a legszebb hagyományőrző tájakra, és ismerd meg az ország legrégibb falvait, melyekben mintha megállt volna az idő.

A Világörökség magyar helyszínei

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az Őrség gyöngyszeme: Szalafő-Pityerszer

Az őrségi Szalafő települése hét halomra épült, melyeket egyszerűen csak szeres dombokként emlegetnek, mivel mindegyik neve a szer szócskával végződik.

A legszebb és leghíresebb közülük is Pityeszer, melynek falumúzeuma máig megőrizte honfoglaláskori településszerkezetét.

Az ősi település épületeinek megóvása érdekében a Vas Megyei Múzeumok Igazgatósága megvásárolt itt egy három portából álló területet, ahol tíz, a 19. század elejéről származó épület áll.

Ezek közül az egyik legértékesebb az emeletes kástu, mely hajdanán a jószágos és éléskamra egyesített megoldása volt.

Az országban ez az egyedül fennmaradt ilyen jellegű épület, de az eredeti, három oldalról kerített lakóház is igazi történelmi kincs.

Szalafőn 1924 óta szeszfőzde is üzemel, így, ha kigyönyörködted magad a falumúzeumban, megkóstolhatod akár az itt főzött kisüsti pálinkát is.

Forrás: hu.wikipedia.org, Sudika

Somogy kincse: Szenna

Szenna Kaposvártól nyolc kilométerre, egy völgyben fekvő, erdőkkel határolt  település, mely a 16. századi oklevelek szerint korábban a kaposvári várhoz tartozott, majd 1715-ben az Esterházyak birtokába került. A falut viszonylagos elzártságának köszönhetően megkímélték a történelem viharai, talán ennek tudható be a népi építészeti hagyományok fennmaradása.

A helybéliek kezdeményezésére 1978-ban nyitotta meg kapuit a település temploma köré épített szabadtéri néprajzi múzeum, mely skanzenként egyedülálló hazánkban. A hagyományokat megóvó falumúzeum 1982-ben Magyarországon elsőként meg is kapta az Europa Nostra-díjat.

Forrás: szenna.hu

A néprajzi gyűjtemény részeként megcsodálhatod az eredeti faelemekből álló és hagyományos technikákkal készült épületeket és berendezési tárgyakat. Ne mulaszd el megnézni Somogy megye egyik legszebb műemlékét, a festett kazettás mennyezetű, népi barokk stílusban épült református templomot sem, melyben vasárnaponként ma is istentisztelet várja a hívőket. A falusi turizmus jegyében több család is vendégszeretettel fogadja a turistákat. Ha ellátogatsz ide, magad is megtapasztalhatod, hogyan zajlott és zajlik még ma is a hamisítatlan falusi élet.

Cserhát ékszerdoboza: Hollókő

A Nógrád megyei palóc falu, Hollókő 1987-ben került fel az UNESCO világörökségi listájára, melyet a 17-18. századra visszanyúló hagyományok megőrzésének köszönhet. Ezek emlékét a híres Ófalu őrzi, mely egy tűzvész után újraépülve, 1911-ben nyerte el végleges,  mai arculatát.

Az élő falumúzeum összesen 67 épületet foglal magába, melyek többségében földszintes, kontyolt nyeregtetős parasztházak. Homlokzatukat faragásokkal díszített faoszlopos, deszkamellvédes tornácok szegélyezik.

Forrás: hu.wikipedia.org, Sóhivatal

A lakóházakon kívül érdemes megnézned a Postamúzeumot, a Fazekasházat és a Mívesházat is, de feltétlenül kukkants be a hangulatos kis templomba is. A falu mindössze négyszáz lakója ma is igyekszik követni Hollókő hagyományainak túlnyomó részét, ünnepek alkalmával például a mai napig magukra öltik híres népviseletüket.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ha bejártad az Ófalu keskeny utcáit, és megcsodáltad a múlt század elejét idéző épületeit, sétálj fel Hollókő misztikus várához is, melynek falai különös legendákat őriznek.

Ezt is szeretjük